Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama (Cepten SMS ile Öğrenme)

Map Anasayfa Genel Rehber Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama (Cepten SMS ile Öğrenme)
Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama (Cepten SMS ile Öğrenme)

Ücretsiz kredi notu sorgulama, Online veya SMS gibi bir çok yöntem bulunmaktadır. Lakin Bir çok kişi kredi notunun kredi başvurularında nasıl bir öneme sahip olduğu konusunda herhangi bir fikre tam olarak sahip değildir. Kredi notu bizlerin banka başvurularında onaylanıp onaylanmaması konusunda belirleyici rol oynamaktadır. bir çok banka ücretsiz kredi notu öğrenme hizmeti sunmaktadır. Bazı servisler bedava olarak size bilgi verirken findeks üzerinden sorgulamak 11 tl gibi bir ücret talep etmektedir.

Bilgilendirme! Yazımızda cepten veya internetten ücretsiz kredi notu sorgulama  ile ilgili bir çok yöntemden bahsettik. Bankalarında kendi müşterilerine sunduğu ücretsiz hizmetlerde yer alabilmektedir. Kredi notunun düşmesinin nedi nedir?  Kredi notu nasıl hesaplanır? Gibi kesinlikle bilmeniz gereken diğer detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Öncelikle Kredi Notu Nasıl Hesaplanır, Kaç Olmalıdır?

Kredi notunuzun hesaplanması için bir takım kriterler göz önünde bulundurularak hesaplanır. Kredi notunuz her banka da aynıdır. Sizin bütün bankalarda ki kredi sicilinizin bir havuzda toplanarak finansal hareketleriniz için bir not verilmesi olayı ile ortaya çıkar. Kredi Kayıt Bürosu bünyesinde verilen bu puanlar her banka için yaptığınız anda karşınıza çıkar. Kredi notunuzu etkileyen bir çok sebep vardır, lakin biz en önemlilerinden bahsedeceğiz.

 1. Bankalardan geçmişte veya şuanda aldığınız kredilerin ve kullandığınız kredi kartlarınızın ekstrelerinin ödeme düzeni. Bu madde kredi notunuzun ana belirleyici maddesi konumundadır. (Etki yüzdesi %35)
 2. Halihazırda bankalara olan borçlarınızda sizin kredi notunuzu etkiler. Şuanda hala ödediğiniz kredi veya kredi kartı borçlarınızın tutarı, aylık geliriniz açısında sorun yaratmaması gerekiyor. Borçlarınız çok ise bankalara yeni kredi talende bulunduğunuz zaman aylık belgelenebilir gelirinize bakarlar. (Etki yüzdesi %35)
 3. Henüz yeni bir kredi kullanmışsanız bu sizin kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Yeni kredi çekmeniz yeni bir risk altına girmeniz demek olduğu için bu sizin kredi puanınızı olumsuz etkiler. (Etki yüzdesi %11)
 4. Kredi geçmişinizin düzenli oluşu, hiç kredi çekmeyen bir kişiden daha avantajlı yapar. Geçmiş dönemlerde aldığınız kredi taksitlerini düzenli olarak ödemişseniz bu sizin yeni kredi kullanımınızı olumlu etkileyecektir. Kısacası daha önce kredi kullanmış ve kredi taksitlerini düzenli ödemiş bir bireyin kredi notu devamlı suretle yükselir. (Etki yüzdesi %10)
 5. Yüzdelik dilimden geriye kadan %9‘luk kısım ise müşterinin bankalarla olan diğer ilişkileri ile etkilenmektedir. Bunlara örnek verecek olursak; sık sık kredi veya kredi kartı başvuru yapılması.
İlginizi çekebilir:  Ziraat Bireysel Emeklilik 2020 DEVLET DESTEKLİ [TÜM DETAYLAR]

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notunuzu sorguladıktan sonra, kredi almaya müsait bir siciliniz yoksa kredi notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir. Kredi notunun nasıl yükseltileceği hakkında önemli bir araştırma ve tüyolar hazırladık. Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Yazımızı okuyarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu Kredi Alma Durumu
1-699 En Riskli (Almanız Çok Zor)
700-1099 Orta Riskli
1100-1499 Az Riskli
1500-1699 İyi
1700-1900 Çok İyi

# Ücretsiz kredi notu sorgulama işlemlerinden sonra puanınızın düşük çıkmasını dert etmeyin. Çünkü kötü sicile kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu konu hakkındaki detaylara ve hangi banka olduğunu Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar yazımızı okuyarak bulabilirsiniz.

Anlatacağımız sorgulama yollarıyla aşağıdaki bankalara ait kredi notlarınızı öğrenmiş olursunuz;

 • Akbank
 • İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Yapı Kredi
 • Garanti
 • QNB FinansBank
 • Vakıf Bank
 • Halkbank
 • İNG Bank
 • Şekerbank
 • TEB

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama İş Bankası

İş Bankası üzerinden ücretsiz kredi notunu sorgulayabilirsiniz. Birinci öğrenme yolu iş bankası online işlemlerdir. İş bankası web sitesine girerek “Kredilerim” bölümüne tıklayınız ardından Kredi Risk Raporu seçeneğini tıklayarak kredi notunuzun kaç olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.

İkinci yol ise İş Bankası bankamatikleri. Herhangi bir iş Bankası bankamatiğine giderek Bilgi Sorma butonuna tıklayınız. Çıkan ekranda yine Kredi Risk Raporu yazısı çıkacaktır. Ona tıklayarak yine kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

Üçüncü yol ise İşCep’ten geçmektedir. Yine burada da Krediler bölümüne tıklayın. Yine karşınıza Kredi Risk Raporu butonu çıkacaktır. Ona tıklayarak mobil uygulama üzerinden hemen risk raporunuzu yani kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Akbank Direkt ve Diğer Kredi Notu Sorgulama Yolları

Bir Akbank telefon uygulaması olan Akbank Direk sayesinde bir kaç tıklama ile bütün risk raporunuzu yani kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Para ödemeden bedava olarak yapılan bu sorgulamanın sonucu yazacağınız mail adresinize detayları ile birlikte iletilmektedir.

İlginizi çekebilir:  Vakıfbank Ek Hesap Faiz Oranı, Taksitlendirme ve Limit Arttırma

Sonuç sayfasında şunlar yer almaktadır:

 • Notlu risk raporu,
 • Notlu risk raporu grafiği,
 • Kredi kartları raporu,
 • Notun bildirilmesi ve derecelendirme grafiği gibi size ait bütün sonuçlar karşınıza çıkmaktadır.

Akbank Direk üzerinden kredi notunuzu öğrenmek için videoyu izleyiniz.

Garanti Bankası Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Garanti bankası da kolaylık sağlaması açısından kurumsal internet sitesi üzerinden kullanıcılarına ücretsiz kredi notu öğrenme fırsatı vermektedir. Garanti bankasının kredibilite diye adlandırdığı bu sorguya web sitesinden ulaşabilirsiniz . Ardından Findeks Kredi Notunu nasıl öğrenebilirim? başlıklı banka yazısını detaylıca okuyunuz. (Okumanızı tavsiye ederiz.) Akabinde ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Findek Kredi Notunu Öğren” butonuna tıkladığınız anda aşağıdaki gibi bir ekran açılacak. Açılan ekrandaki forma TC kimlik numaranızı ve parolanızı yazarak anında öğrenebilirsiniz. Ücretsiz kredi notu sorgulama hizmetini kullanmanız için Garanti Bankasında, banka hesabınızın olması gerekiyor.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Garanti Bankası, Findeks kredi notu sorgulama, internetten kredi notu öğrenme yolları
Ücretsiz kredi notu sorgulama: Garanti Bankası 2020

Ziraat Bankası Risk Raporu (Findeks Kredi Notu Öğrenme)

Ziraat bankası üzerinden kredi notunuzu anında öğrenebilirsiniz. Bunun için herhangi prosedüre ihtiyaç duyulmamaktadır. Ziraat Bankası üzerinden kredi notunuzu öğrenmek için banka müşterisi olmanız yeterlidir. Ziraat Bankası İnternet bankacılığına giriş yaparak ekranın üst bölümünde görünen “Durumunu İzle” bölümüne tıklayınız. Ardından açılan sayfada, KKB Risk Raporu butonuna tıklayınız. Akabinde Ziraat Bankası derecelendirme ekranına ulaşacaksınız. Sonrasında onay verip kredi notunuzu indirebilirsiniz. Yalnız, bu işlem için 11 TL ücret alınmaktadır. Kredi notunuz ekrana yansıyacaktır. Anlattığımız işlemi aşağıdaki görselde kırmızı kutucuk içine alarak yapılmış halini görebilirsiniz. Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi yazımızdan faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Notu Sorgulama (İnternetten), Ziraat bankası risk raporu 2018
Ziraat Bankası: Ücretsiz kredi notu öğrenme (İnternetten)

Turkcell ve Findeks Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

Turkcell müşterileri tek bir kısa mesaj ile bütün kredi sicillerine bir kaç dakika içerisinde ulaşabilirler. Fakat bu hizmetin bedeli Turkcell aboneleri için her sorgulama da 11 TL’dir. Bütün vergiler dahil. Kredi siciliniz aylık olarak düzenlenir ve her ay güncelleniyor. Turkcell üzerinden kredi notu sorgulama yapmak için TCKN boşluk doğum yılınızı(örn: 1985) yazıp 1122’ye kısa mesaj göndermeniz yeterlidir.

İlginizi çekebilir:  ING Teknokredi Başvurusu, Faiz ve Hesaplama

Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenmek için findeks.com sitesine giriş yapınca zaten karşınıza direkt olarak bir form geliyor. Yine o formu doldurup devam butonuna tıklıyorsunuz. Sonra çıkan ekranda ki formu da 2-3 dakikanızı ayırarak doldurup gönder diyorsunuz. Findeks üzerinden sorgulama bedeli ise 10,85 TL‘dir. KDV Dahil. Findeks üzerinden bütün operatörler ile sorgulama yapabilirsiniz. Turkcell, vodafone, turktelekom… Sizler için hazırladığımız ücretsiz kredi notu sorgulama yollarını birer birer deneyiniz. Aksi halde ücretli olan yolları deneyebilirsiniz.

Vakıfbank Üzerinden Risk Raporu Edinme

Vakıfbank kredi notu öğrenme sistemleri ile kendi kredi notunuzun ne kadar olduğunu öğrenebilmeniz mümkündür. Risk raporundan faydalanmak ücretli. Lakin bankanın kendi müşterine fiyat uygulayıp uygulamadıkları konusunda bir fikrimiz bulunmamaktadır. Ücretsiz kredi notu öğrenme hakkında bilgiler sunsak da bu yollardan da bahsetmekte fayda var.

Sorgulama Yolları

 • Size en yakın Vakıfbank şubeleri,
 • Vakıfbank çağrı merkezi (0850 222 0724),
 • İnternet bankacılığı,
 • Mobil bankacılık üzerinden öğrenebilirsiniz.

Anlattığımız bu yöntemler ile öğrenilen kredi notunuz şu bankalarda geçerli olmaktadır: Ziraat Bankası, ING Bank, HalkBank, Denizbank, Vakıfbank, Akbank, Odea Bank, Fibabanka,  Türk Ekonomi Bankası (TEB), Alternatifbank, Anadolubank, Şekerbank, Citibank, QNB Finans Bank, HSBC Bank, Rabobank, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası ve  Burgan Bank.

Ücretsiz kredi notu sorgulama hizmetleri hakkında öğrenmek istediğiniz detaylar için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

5 votes, average: 5,00 out of 55 votes, average: 5,00 out of 55 votes, average: 5,00 out of 55 votes, average: 5,00 out of 55 votes, average: 5,00 out of 5 (5 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama (Cepten SMS ile Öğrenme) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama (Cepten SMS ile Öğrenme) Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
 1. Canan

  Ziraat bankasından veya garanti bankası üzerinden kredi notu sorgulaması yap diye araştırdık ama sanırım bu bankalardan öğrenmek için banka müşteri olmamız gerekiyor? Yanlış mı düşünüyorum acaba. Bizi aydınlatır mısınız?

  • access_time 2 Mar 2018, 15:19
  • Cevapla
  • KrediUzman

   Yukarıda bir çok yoldan bahsettin Canan hanım. Evet dediğiniz gibi kredi notunuzu hemen öğrenmek için bu bankaların müşterisi olmanız gerekiyor. Fakat Turkcell ve Vodafone üzerinden öğrenmeniz için herhangi bir bankaya bağlı kalmadan öğrenebilirsiniz. Fakat bunlar ücretli olmaktadır. Hakeza findeks üzerinden yaptığınız başvurularında belli bir ücreti bulunmaktadır.

   • access_time 2 Mar 2018, 19:58
   • Cevapla
   • Serkan

    Hrm akbank hem garanti bankası ikiside ücret kesiyor. Bilgi kaynagınızı daha doğru seçiniz.

    • access_time 1 Tem 2018, 8:04
    • Cevapla
    • KrediUzman

     Serkan Bey,

     Bankalar dönem dönem sundukları kampanyalar ile müşterilerinden bazı işlemler için ücret talep etmemekte.

     • access_time 1 Tem 2018, 12:48
     • Cevapla
 2. Serkan

  Akbanktan ücretsiz öğrenebilirsiniz demişsiniz ama akbank ücret kesiyor. Bilginize….

  • access_time 1 Tem 2018, 7:53
  • Cevapla
 3. cenk

  kardeşim milleti kandırmayın , garanti bedava değil , 9 tl

  • access_time 4 Ağu 2018, 14:49
  • Cevapla
 4. Adem

  sicili bozuk olupta kredi alan var mı? ben denedim hiçö bir banka vermedi

  • access_time 12 Ağu 2018, 19:47
  • Cevapla
 5. Recep Akan

  ünüversite yerleştirme icin kredi cekebilirmiyim

  • access_time 2 Eyl 2018, 11:48
  • Cevapla
 6. Nevzat

  Kıredi notumu öğrene bilirmiyim

  • access_time 14 Eyl 2018, 13:19
  • Cevapla
 7. Yunus

  Kredi notumu öğrenmek istiyorum

  • access_time 19 Kas 2018, 0:13
  • Cevapla
 8. Mehmet

  Kredi notunu nasıl öğrenebilirim

  • access_time 25 Ara 2018, 5:27
  • Cevapla
 9. Mehmet

  Kredi notunu nasıl öğrenebilirim.m

  • access_time 25 Ara 2018, 5:31
  • Cevapla
 10. ibrahim

  İtiyac kredisi Çekcem bankalat ret ediyorlar namaz lasim

  • access_time 21 Ağu 2019, 18:06
  • Cevapla