Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? (Findeks Notu Kaç Olmalı?)

Map Anasayfa Genel Rehber Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? (Findeks Notu Kaç Olmalı?)
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? (Findeks Notu Kaç Olmalı?)

Kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notumu yükseltmek için neler yapmalıyım, kaç ay beklemeliyim ve hatta kredi notum kaç? Gibi onlarca sorunun yanıtını yazımızda detaylı olarak göreceksiniz. Bu yazımız da sizlere detayları ile sizlere kredi notunuzu nasıl yükseltmeniz gerektiğini aktaracağız. Öncelikle tanımlamamız gereken bazı hususlara kısaca değinip geçelim.

Findeks Kredi Notu Nedir, Niye Önemli?

Evvela kredi notunun ne olduğunu ve nasıl hesaplandığı hakkında detaylara kısaca yer vermekte fayda var. Kişilerin bankalar ve finansal kuruluşlar ile şimdiye kadar olan ilişkilerini değerlendiren bir nevi karnedir. Bankaların, müşterilerine kredi verirken baktıkları ve kredi için herhangi bir karara vardıkları önemli bir sistemdir.

Kredi notu, geçmişte bankalardan kullanmış olduğunuz kredilerin ve kredi kartlarının sicilidir. Bu sicil içerisinde aylık kredi ödemelerinizi veya kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapıp yapmadığınıza bakılarak sizlere puan verilir. Bu bağlamda kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, kredi almanız o denli kolay olur. Kredi notunuzun yüksek olması içinde bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Peki; Kredi notu nasıl yükseltilir? Şimdi bunları başlıklar halinde inceleyelim.

Ödemelerinizi Düzenli Yapın Kredi Notunuz Yükselsin!

Halihazırda bir kredi ödemeniz veya kullandığınız kredi kartınız varsa bunun ödemelerini düzenli yapmaya gayret edin. Bunu sağlamanın birinci yolu aylık ödemelerinizi bütçenize göre yapılandırın. Belki toplam ödemeniz fazla olacaktır ama eğer ödemeleriniz bütçenizi zorluyorsa, kredinizin vadesini uzatın. Aylık kredi taksit ödemelerinizin miktarı düşecektir lakin toplam ödemeniz artacaktır. Fakat kredinizi düzenli ödediğiniz için kredi notunuz yükselecektir.

Kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun diğer bir yanıtı ise kredi borçlarınızı birleştirmeniz olacaktır. Bunu sağlamak için bütün bankalarda ki kredilerinizi tek bir yerde toplamalısınız. Alışverişleriniz de nakit ödeme yerine kredi kartı ile ödeme yöntemi seçerek alışveriş yapabilirsiniz. Lakin bunun faydasını görmeniz için kredi kartı taksitlerinizi gününde yatırmalısınız. Ayrıca kredi kartı aylık ekstrelerinizin tamamını ödemeye çalışın. Bütçenizi sarsmaması adına asgari tutar yerine tamamını ödemenizi tavsiye etmekteyiz. Buna ek olarak ödemelerinizi 10-20 TL tutarında fazlaca ödemenizde de kredi notunuza bir nebze yardımcı olacaktır. Zira yine belirtmek isteriz ki kredi veya kredi kartı borcunuzu bir gün bile geciktirmeniz kredi notunuza olumsuz bir etki yapar. Kredi notunuzun kötü olması bütün bankalarla çalışmanızı engellemez. Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar yazımızda kredi alınabilecek bankalardan bahsettik. Ama bu bankaların faiz oranları biraz yüksek.

İlginizi çekebilir:  Tüm Bankaların Eft Saatleri

Şimdiye Kadar Hiçbir Banka İle Çalışmadınız Mı?

Şimdiye değin hiç bir banka ile çalışmamız kişilerin kredi notu oluşmamış olabilir. Lakin bu durumu bir kaç basit işlem ile olumlu yönde kullanabilirsiniz. Birincisi düşük miktarda kredi kullanmak. Bankaların verdiği 48 ay vadede ki ihtiyaç kredilerinden düşük bir tutarda kredi kullanabilirsiniz. Kullandığınız kredinizin taksitlerini gününde ödemeniz kredi notunuzun artık işleyeceği anlamına gelmektedir. Yahut, bir kredi kartı alarak yukarıda bahsettiğimiz gibi kredi kartınız ile alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Alışverişlerde kullandığınız kredi kartınızın ödemelerini düzenli ve gününde yapmanız halinde yine kredi notunuz olumlu olarak oluşmaya başlayacaktır.

Kredi notunu yükseltmenin diğer bir yolu ise banka hesabı açmaktır. Kredi almak istediğiniz bankaya giderek bir vadesiz hesap açtırın. Açtırdığınız hesabınıza her ay düzenli miktarlarda para yatırın. Minimum 3 ay boyunca bu hesabınıza elinizden geldiği kadar para yatırıp, birikim yapınız. Sonrasında banka dan kredi kartı başvurunda bulununuz. Düşük limitli bir kredi kartı verse de bu sizin kredi notunuzu yükseltmek için uygun bir fırsattır.

Takibe Düştüm, Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Yasal takibe düşen kredi veya kredi kartı borçlarınızı acilen kapattırmanız gerekmektedir. Zira takipte ki bir vatandaşın kredi notu asla yükselmez. Bu kredi takibini durdurmak için bankanız ile görüşmelisiniz. Bankanızla görüşerek borcunuzu yapılandırmak için talepte bulunun.

Yapılandırılan borcunuz için bankanın vade ve faiz teklifi konusunda kesinlikle pazarlık yapmayı unutmayınız. Bunun için ısrarcı ve imkansız bir halde olduğunuzu hissettirerek faiz oranını düşürmeye ve vade süresini uzatmaya gayret göstermelisiniz.

Takipten çıktıktan sonra ne yapmalısınız? Öncelikle kredi sicilinizi düzeltmek ve hatta kredi notunuzu yükseltmek için özellikle maaş aldığınız bankadan kredi kartı talebinde bulunun. Maaş müşterisi olduğunu banka muhtemelen size düşük limitli bir kredi  kartı verecektir. Aksi durumda, hesabınızda bir miktar para tutarak kredi kartı veren bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi kartının ödemelerini tamamen bir düzen içerisinde yaparsanız kredi notunuz yükselişe geçecektir.

İlginizi çekebilir:  Albaraka Sınav Tarihi Ne Zaman? 2019

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler (Kısaca)

 • Aldığınız kredi ve kredi kartlarının ödeme düzeni.
 • Bankalar olan şuan ki borç durumunuz.
 • Veya bankalarda bulunan şuan ki varlık durumunuz.
 • Ödeme tarihlerinde ki gecikmeler.
 • Sosyal güvenlik kurumu ödemeleriniz.

Kredi notunuzu öğrenmek için Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme yazımızı okuyabilirsiniz. Akabinde aşağıdaki tabloda yer alan puan aralıklarına göre kredi alma durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yazımızda, Findeks notu kaç olmalıdır ve kredi notu nasıl yükseltilir gibi sorulara detaylı yanıt verdik. Soru ve görüşleriniz için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Kredi Notum Kaç Olmalı, Kredi notu nasıl yükseltilir, kredi puanımı nasıl yükseltebilirim, kredi notu yükseltme taktikleri, en iyi kredi notu yükseltme yöntemleri
Kredi Notum Kaç Olmalı
En Riskli 1-699
Orta Riskli 700-1099
Az Riskli 1100-1499
İyi 1500-1699
Çok İyi 1700-1900

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? (Findeks Notu Kaç Olmalı?) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? (Findeks Notu Kaç Olmalı?) Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
 1. Kredi notu

  Çok faydalı bir paylaşım olmuş ellerinize sağlık.

  • access_time 3 Tem 2018, 22:40
  • Cevapla
 2. HitSesliChat

  Teşekkürler yalnız hala bankalara borcumuz olup olmadığı findekste cıkar mı?

  • access_time 2 Oca 2019, 23:24
  • Cevapla