Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenmektedir?

Map Anasayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenmektedir?
Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenmektedir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenmektedir?


Alışveriş yaparken ya da acil ihtiyaç durumlarında hayat kurtarıcı olarak bulunan kredi kartlarının limiti farklı noktalara dikkat edilerek belirlenmektedir. Ben şu kadar limite sahip olmak istiyorum dediğiniz zaman bananın direk olarak o limitte kart vermesi mümkün değildir. Kredi kartı limiti için banka farklı hesaplamalar yapmaktadır. Gene olarak kredi kart limiti belirlenirken aylık gelirin en önemli faktör olduğu düşünülse de kredi notunun da limit belirlenmesinde oldukça önemi bulunmaktadır.
Kredi notu hesabı yapılırken geçmiş ödeme durum siciliniz, gelir ve borç durumunuza göre özel bir algoritma ile hesaplamalar yapılmaktadır. Aylık gelir durumunuzun yüksek olmasına rağmen bankanın kredi kartı için düşük limit vermesinin nedeni kredi notunuzun düşük olmasıdır.


Maaş Durumuna Göre Kart Limit Hesabı Nasıl Yapılmaktadır?


Kredi kartı çıkarmak için bankaya talepte bulunduğunuz zaman banka kart limiti belirlemek için maaş durumuna göre hesaplama yapmaktadır. Kart limiti için şu şekle bir hesaplama yapılmaktadır;
• Kredi kartını kullanmaya başladığınız ilk yıl için kart limiti belirlenirken belgelenebilir maaşınızın toplam 2 katı,
• İlk yıldan sonra kart limiti için belgelenebilir toplam limitinizin 4 katı olacak şekilde kart limiti belirlemesi yapılmaktadır.
Kart limiti için böyle bir sınır getirilmesinin nedeni kart limitinin yüksek olması durumunda borçlanma limitinin de çok yüksek seviyeler çıkmasından kaynaklanmaktadır. Öğrenci kredi kartları için bankaların belirlemiş olduğu tutar genel olarak 400 ile 750 arasında değişmektedir.
Aylık olarak maaşınızın 2500 TL olduğunu varsayım. İlk yıl bankanızın sizin için verebileceği kart limiti 5000 TL olacaktır. İlk yıldan sonra bankanın sizin için belirleyebileceği kredi kart limiti maksimum olarak 10.000 TL olacaktır.


Kart Limitinin Yükselmesi


Mevcut kredi kartlarınızın limitlerinin yükseltilmesi için kullanabileceğiniz 3 farklı seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekleri şu şekilde sıralayabiliriz;
• Kullanmakta olduğunuz bankaya kredi kartı limitinin yükseltilmesi için limit artırım talimatı verebilirsiniz,
• İnternet bankacılığı üzerinden ilgili alanlara girerek kredi kartı limit artırımı için başvuruda bulunabilirsiniz,
• Bankanızın çağrı merkezini arayarak kredi kartı limitinin arttırılması için talepte bulunabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Enpara Aidatsız Kredi Kartı Başvurusu (Hemen Onaylı)


Kredi Kartı Limitinin Düşürülmesi


Günlük hayatımızda yanımızda nakit para bulunmadığı zaman kredi kartları bizim için hayat kurtarıcı bir hal alsa da ödememeler düzenli bir şekilde yapılmadığında büyük bir sıkıntıya dönüşebilmektedir. Kontrolsüz bir şekilde harcama yapıyorsanız ve aylık olarak borçlanma limitiniz çok yüksek seviyeler çıkıyorsa kredi kartı limitinin düşürülmesi için talepte bulunabilirsiniz. Kart limitinin düşmesi için talepte bulunduktan sonra mevcut banka 7 gün içinde limit düşürülmesi işlemini yapmak zorundadır. Kredi kartının düşürülmesi için kullanmakta olduğunuz bankanın çağrı merkezini arayabilir ya da şubeye giderek kart limitinin düşürülmesi için talepte bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Sorgulama


Kullanmakta olduğunuz kredi kartlarının limitini sorgulamak için farklı yollar bulunmaktadır. Bu yolları şu şekilde sıralayabiliriz;
• Kullanmakta olduğunuz bankanın internet bankacılığı üzerinden limit sorgulama işlemini yapabilmeniz mümkündür,
• Kartınızın bağlı bulunduğu bankanın ATM’lerinden kart işlemleri menüsü ile kart limitinizin sorgulanmasını yapabilirsiniz,
• Bankanızın çağrı merkezlerini arayarak kredi kartınızın limitinin ne kadar olduğunuz öğrenebilirsiniz,
• Bankanızın direk olarak şubesine giderek kredi kartınızın limitini hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.
Kredi kartları çoğu zaman ihtiyaç duyduğumuz alternatif bir para kaynağı olarak bulunmaktadır. Ancak bilinçsiz bir şekilde kulanı sağlandığı zaman oldukça büyük sorunlara nende olmaktadır. Kredi kartını kullanırken herhangi bir olumsuz durum ile muhatap olmamak için kontrollü bir şekilde harcama yapılması gerekmektedir.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenmektedir? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *