IBAN Nedir?

IBAN Nedir?

IBAN Nedir?

IBAN, uluslar arası olarak kullanıma sahip olan bir banka hesap numarasıdır. Her ülkede kullanılmakta olan IBAN numarası uzunluğu farklı olabileceği gibi en fazla 34 haneden oluşmaktadır. Bankalar tarafından belirlenmekte olan IBAN numarasının kullanılmasındaki amaç para transferlerini hatasız ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. TC Merkez Bankası tarafından IBAN numarası kullanımı 01.01.2010 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilmiştir. 

IBAN Numarası Nasıl Olur?

Rakam ve harflerden oluşmuş olan IBAN numarası bankalar asında yalnızca bir hesabı işaret etmektedir. Her hesap için kişiye belirli bir IBAN numarası verilmektedir. Verilen IBAN numaraları yalnızca bir hesabı işaret etmektedir. IBAN numara en fazla 34 haneden oluşmaktadır. IBAN numarası belirlenirken ilk dört haneli için, iki haneli kontrol kodu ve iki haneli ülke kodu verilmektedir.

Kontrol numarası IBAN numarasının geçerli olup olmadığını belirtmektedir. IBAN numarasının geriye kalan kısmı ulusal banka numarası ile oluşmaktadır. Geriye kalan bölümdeki uzunluk 34 haneyi kesin bir şekilde geçmeyecek olarak ülkeler tarafından serbest bir şekilde belirlenmektedir. Ülkemizde IBAN uzunluğu olarak 26 hane belirlenmiş olmaktadır. 

IBAN Numarası Nerede Yazar?

Banka tarafından müşterilerine verilmekte olan kredi kartı ya da banka kartı üzerinde sadece kart numarası, kartın son kullanma tarihi, isim ve soy isim gibi bilgiler bulunmaktadır.  Bazı bankalar müşteri numarasını da kartın üzerine yazılmaktadır. Ancak IBAN numara kredi kartı ya da banka kartlarının üzerinde yazılı olarak bulunmamaktadır. Daha açık bir şekilde anlatacak olursak banak kartı ya da kredi kartınızın üzerinde yazılı olan 16 haneli numara sizin IBAN numaranız değil kart numaranızdır. Bu numaranın IBAN numara ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Para transferi yapabilmek için gerekli olan IBAN numaranızı öğrenebilmeniz için farklı yollar bulunmaktadır. Bu yolları kullanarak IBAN numaranızı öğrenebilir ve sorunsuz bir şekilde para transferi işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır.

İlginizi çekebilir:  Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenmektedir?

IBAN Nasıl Öğrenilir?

Kolay ve hızlı bir şekilde para transferi yapmanızı sağlayan IBAN numaranızı bilmiyorsanız öğrenmenizin yolu oldukça basit bir şekilde bulunmaktadır. IBAN numaranızı öğrenmek için farklı yollar bulunmaktadır. Bu yolları şekilde sıralayabiliriz;

  • İlk olarak kullanmakta olduğunuz bankanızın şubesinden oldukça rahat bir şekilde IBAN numarasını öğrenebilmeniz mümkündür,
  • Bankanın çağrı merkezi numarasından IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz,
  • Bankaların internet sitelerinde bulunan hesaplama araçları ile oldukça rahat bir şekilde IBAN numaranızı öğrenebilmeniz mümkündür.

IBAN numarası bir müşteriye tanımlanmış halde bulunan banka hesap numarası olarak bulunmaktadır. Bundan dolayı müşterilerin para transferi yapabilmesi için herkese özel olarak belirlenmiş olan IBAN numaraları bulunmaktadır. Kişilerin birden fazla hesabı olabileceği gibi birden fazla IBAN numarasının da olabilmesi mümkündür. Güvenli bir şekilde kullanılan IBAN numara tüm para transferlerinde büyük kolaylık sağlamaktadır.

IBAN Doğrulaması Nedir?

IBAN doğrulanması işlemi ile IBAN numarasının standartlara uygun olup olmadığı ile alakalı olan kontrolün yapılması anlamına gelmektedir. Bir başka ülke ya da sizin kullanmakta olduğunuz bankanın haricinde başka bir bankaya para göndermek istiyorsanız, mevcut alıcı tarafın IBAN numarasını bankaya verdiği zaman, transfer işlemi yapılmadan önce alıcının IBAN numara gönderici banka tarafından kontrol edilmektedir. IBAN hatalı bir şekilde bulunuyorsa gönderici olan banka tarafından karşı tarafta para gönderme işleminin yapılması banka tarafından direk olarak engellenmektedir. Para transferi yapılmadan önce IBAN doğrulama olabilmesi için sadece geçerli bir IBAN numara gösterilmesi gerekmektedir. Kişi ile hesap numarası uyuşmama durumunda para transfer işlemi banka tarafından yapılmamaktadır.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

IBAN Nedir? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *