İşsizlere 3041 Lira Devlet Desteği (Şartlar ve Başvuru)

Map Anasayfa Destekleme İşsizlere 3041 Lira Devlet Desteği (Şartlar ve Başvuru)
İşsizlere 3041 Lira Devlet Desteği (Şartlar ve Başvuru)

İşsiz vatandaşlarımızın daha iyi şartlarda yaşamaları ve içinde bulundukları sıkıntılı durumdan kurtulmalarını sağlamak için devlet tarafından farklı şekillerde destekler veriliyor. Devletin verdiği en kolay destek olan işsizlik maaşı, İŞKUR programları sayesinde 10 (on) aylık bir süre için artışlı bir şekilde 3041 lira olarak verilecek. Peki işsizlere verilecek olan 10 ay için 3041 lira devlet desteğinin şartları neler ? Başvuru nasıl yapılır ? Devlet desteği nasıl alınabilir ? Bütün merak edilenleri yanıtladığımız yazımıza başlıyoruz.

İşsizlere Devlet Desteği Nedir ?

İşsizlere prim gün sayılarına göre yapılan işsizlik maaşı ödemesi, işsizlere devlet tarafından sağlanan farklı şekillerdeki desteklerden biridir. İşsizlik maaşı kişinin primlerine göre belirlenir ve 10 aya kadar destek sağlanabilmektedir. Bu destekten 10 ay boyunca yararlanabilmek için, işsiz vatandaşın 1080 prim gününü doldurmuş olması gerekmektedir. İşsizlerin bu destekten yararlanabilmeleri için İŞKUR’a kayıt yaptırmaları gerekiyor. Dilerseniz gelin diğer detaylara bir göz atalım.

İşsizlik Maaşı Taban ve Tavan Ücretleri Ne Kadar ?

İşsizlik maaşı almaya hak kazanmış olan vatandaşların işsizlik maaşları, sigorta ödeme tutarları göz önünde bulundurularak yatırılıyor. Bu kapsamda işsizlik maaşı için taban tutar 1.015 lira iken, yüksek sigorta primi ödemelerine göre verilebilecek işsizlik maaşındaki tavan tutar ise 2.031 lira olarak belirlendi.

İşsizlere 3041 Lira Devlet Desteğinin Şartları Neler ?

Devlet tarafından verilecek olan 3.041 liralık destekten yararlanmak isteyen işsiz vatandaşlarımızın sağlaması gereken bir takım şartlar mevcuttur. Bu şartlar şunlardır;

 • 15 yaşını doldurmuş olmak
 • İŞKUR kaydı yaptırmış olmak
 • Meslek eğitim kursuna kayıt yaptırmış olmak
 • Meslek eğitim kursuna düzenli olarak katılım sağlamak
 • Belirlenmiş prim gün sayısını doldurmuş olmak

Meslek Eğitim Kursu ile İşsizlere Maaş Nedir ?

İşsizlik maaşı alan vatandaşların, devlet tarafından hazırlanmış olan İŞKUR destekli meslek edindirme kurslarına kayıt hakları vardır. Bu kurslara katılarak meslek eğitimi alan işsiz vatandaşlarımız, aynı anda hem işsizlik maaşı hem de kurs maaşı alabilmektedirler. Meslek eğitim kursuna katılan işsizlere aylık 1.010 lira maaş ödemesi yapılmaktadır. Yani sigorta primi ödemelerine göre tavan işsizlik maaşı olan 2.031 liralık destek yararlanan işsiz bir vatandaş, meslek eğitim kursuna giderek 1.010 lira kurs maaşı da alırsa toplam 3.041 liralık devlet desteğinden yararlanabiliyor.

İlginizi çekebilir:  EFT Sorgulama Nasıl Yapılır ? (EFT Sorgu Numarası)

Maaş ve İş Eğitimi Alarak 3.041 Lira Kazanabilirsiniz

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, işsiz vatandaşlarımıza işsizlik maaşı ile birlikte meslek eğitim kursundan verilen aylık ödeme ile birlikte toplamda 3.041 liralık devlet desteği verilebiliyor. Bu ödeme 10 aya kadar alınabiliyor. Meslek edinme kursuna giden vatandaşların işsizlik maaşında bir kesinti yapılmıyor. Bu sayede işsiz vatandaşlar hem meslek eğitimi almış oluyor, hem de 3.041 liraya kadar maaş alabiliyorlar.

3.041 Lira Devlet Desteğine Nasıl Başvurulur ?

İşsizlere prim gün sayılarına göre 10 aya kadar bir süre ile 2.031 liraya kadar işsizlik maaşı verilebiliyor. Toplam 3.041 liralık devlet desteğinden faydalanabilmek için öncelikle bu işsizlik maaşına başvuru yapmak gerekiyor.

İşsizlik maaşına nasıl başvuru yapılacağını öğrenmek için buraya tıklayarak konumuzu okuyabilirsiniz.

İşsizlik maaşını almaya başladıktan sonra İŞKUR’a giderek bir meslek edinme kursuna kayıt olmanız gerekiyor. Bunun için size İŞKUR kaydınız yapıldıktan sonra açılacak kurslar önerilecektir.

Meslek eğitim kursuna kaydınız yapıldıktan sonra 1.010 liralık İŞKUR kurs ücretinizi kesin olarak alacakken, 2.031 liraya kadar olan işsizlik maaşınızı ise sigorta prim gününüze göre alacağınızı tekrar hatırlatmak isteriz.

Bu yazımızda sizlere, işsizlere verilecek olan 10 ay için 3041 lira devlet desteğinin şartları neler ? Başvuru nasıl yapılır ? Devlet desteği nasıl alınabilir ? gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

İşsizlere 3041 Lira Devlet Desteği (Şartlar ve Başvuru) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

İşsizlere 3041 Lira Devlet Desteği (Şartlar ve Başvuru) Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
 1. Gokhan sahin

  Ailemden ayrıyim yasim 24 kira da kaliyorum elimden tutan kimse yok kirayi odemekte zorlaniyorum hic yardim almadim bana yardimci olurmusunuz ek is olarak kahvede caliisyorum yetmiyor

  • access_time 5 Kas 2020, 16:21
  • Cevapla
 2. Şirin

  Thy doco da calışıyordum çıkartıldım 11 işsizlik aldım bitti iş bulamıyorum form doldurdum geri dönüş olmadı 1978 liyim yaş engeli oluyor eşim serbest calısıyor ben işsizim 2c çocuk okutuyorum zor oluyor ya iş saglayın yada işsizlikten faydalanmak istiyorum

  • access_time 12 Kas 2020, 0:39
  • Cevapla