Hibe Kredisini Kimler, Hangi Şartlara Bağlı Alabilir?

Map Anasayfa KOSGEB Hibe Kredisini Kimler, Hangi Şartlara Bağlı Alabilir?
Hibe Kredisini Kimler, Hangi Şartlara Bağlı Alabilir?

Hibe Kredisini Kimler, Hangi Şartlara Bağlı Alabilir? KOSGEB kurumunun yeni bir iş sahibi olmak isteyen gençlere sunmakta olduğu hibe krediler, son zamanlarda sıklıkla tercih edilmeye başlamış ve belirli şartlara göre yeni iş alanları oluşturulmaya çalışılmaktadır. KOSGEB kurumunun sunduğu hibe krediler genel olarak 18 yaşını tamamlamış gençlere bazı şartları taşıması durumunda verilmektedir. KOSGEB kredisini almadan önce mutlaka iyi bir şekilde araştırma yapılmalı ve bu araştırmaya göre hibe krediye başvuru yapılmalıdır. Çünkü krediyi almak için izlenmesi gereken bazı adımların olduğunu sizlere söylemek isteriz. Bu yazımızda KOSGEB kredisi kimlere verilir ve nasıl alınır gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

2020 KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB kredisini alabilmek için ilk şart az öncede söylemiş olduğumuz gibi 18 yaşını tamamlamış olmaktır. Ayrıca KOSGEB’in aktif ettiği girişimcilik kurusuna da katılmak gerekiyor. KOSGEB kredisini alabilme süreci ise sizlere en yakında olan KOSGEB ve İŞ-KUR kurumlarına müracaat etmeniz ile beraber başlıyor. Müracaattan sonra sizlerin iş planı isteniyor. İş planı örneklerine internet üzerinden detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Daha önceden bu hibe krediyi almış olan iş planlarına bakmanızı ve nerelerde ne gibi işlemler yaptıklarını iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Krediyi alma süreci devamında Girişimcilik kursuyla devam ediyor. Girişimcilik kursundan sıkıntısız bir şekilde sertifikasını alan gençler için, artık işletmeyi açmak kalıyor. İşletme açılıp tüm giderler fatura şeklinde saklanması gerekiyor. Daha sonra KOSGEB bu harcamaların hepsini ödüyor. Sadece hizmet faturalarını kabul etmiyor. Daha çok mal faturası almaya özen gösteriniz.

KOSGEB Kredisi Kimlere Verilir?

KOSGEB kredisini alabilmek için ilk şart T.C vatandaşı olmak ve ayrıca 18 yaşını tamamlamış olmaktır.

İlk iki şartı sağlayan vatandaşlar için başvuru yapıldıktan sonra Girişimcilik Kursu başlayacaktır. Bu kursu devamlı bitirmek ve sorunsuz sertifikayı almak gerekiyor. Sertifikanızı aldıktan sonra ise herhangi bir işlem kalmıyor, iş planınız onaylanıyor ve hibe süreci devreye giriyor.

İlginizi çekebilir:  Sera Kurmak İçin Devlet Desteği 2018 (Hibe ve Faizsiz Kredi)

Buna ek olarak krediyi alacak olan kişinin herhangi bir adli suç kaydının olmaması, bankaların kredi notu sorgulamasında herhangi bir borcunun veya kara listede yer almıyor olması da gerekiyor. Yani sicili temiz olan daha önce bankalar ile herhangi bir şekilde sorun yaşamayan tüm vatandaşlar, KOSGEB’in verdiği hibe krediyi alabiliyor. Hibe kredilerde belirli aralıklar farklı alanlara doğru veriliyor. Yani 50 bin TL tutarında hibe, direkt nakit olarak sizlere verilmiyor. Çalışanların maaşına ayrı, işletme giderlerine ayrı olarak farklı dallara ayrılıyor. Tüm bu şartları taşıyorsanız, KOSGEB hibe kredisine başvuru yapabilirsiniz.

KOSGEB 100 Bin TL Faizsiz Kredi

Hibe krediye ek olarak söylemek isteriz ki harcamalarınız yüksek olacaksa, KOSGEB’in vermekte olduğu faizsiz 100 bin TL tutarındaki krediyi de alabilirsiniz. Bu kredinin şartları da hibe kredide olduğu gibidir. Tek fark faizsiz krediyi alabilmek için işletmeyi kurma şartı yoktur.

Krediyi aldıktan sonra işletmenizi kurabilirsiniz. 100 bin TL tutarındaki kredi için sizlerden herhangi bir faiz ödemesi talep edilmez. İstediğiniz aralıklar ve ödeme planıyla ödeme sizlerden geri talep edilir. Yani hangi ayda ödeyeceğinize sizler karar verebiliyorsunuz diyebiliriz. Hayalinizi kurduğunuz bir işe sahip olmak istiyorsanız, 100 bin TL tutarındaki faizsiz krediyi tercih edebilirsiniz. 100 bin TL tutarındaki krediyi de mutlaka işletme giderleri için harcamalısınız.

Zaten KOSGEB kurumu sizlerden faturaları mutlaka isteyecektir. Bu yüzden alacağınız tek bir koltuğa kadar mutlaka fatura alın ve kuruma ibraz edin. Aksi takdirde sorunla karşılaşabilir ve kredi süreciniz sekmeye uğrayabilir.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Hibe Kredisini Kimler, Hangi Şartlara Bağlı Alabilir? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *