“Zeytin Dalı” Harekatının Ekonomimize Etkisi Nasıl Olur?

Map Anasayfa Genel Rehber “Zeytin Dalı” Harekatının Ekonomimize Etkisi Nasıl Olur?
“Zeytin Dalı” Harekatının Ekonomimize Etkisi Nasıl Olur?

Adalet Kalkınma partisi millet vekili ve aynı zamanda Maliye Bakanı  Naci Ağbal AA Haber ajansının masasına konuk oldu. Oturumda Zeytin Dalı harekatının ekonomiye etkisi göz önünde bulunduruldu. Piyasa ve yatırımcılar için bir takım mesajlar verdi.

Naci Ağbal: “Öncelikle Türkiye, Uluslararası Hukuk’tan doğan haklarına dayanarak ve sizinde ifade ettiğiniz gibi huzur ve istikrar için bu operasyona start verdi. Uluslararası toplum ve bir çok ülkede bu operasyonu destekleyici açıklamalarda bulundu. Operasyon devam etmektedir. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. İnşallah Türkiye, Suriye içerisinde oluşturulmaya çalıştırılan istikrarsızlık bölgesini ortadan kaldıracaktır. Bu operasyonu sayın Cumhurbaşkanımız önceden ifade etmişti. Operasyonun başladığı ilk andan itibaren gördüğümüz şu: Piyasalar beklenen bu gelişmeler karşısında sakin kalmıştır.

Gerek borsa gerekse döviz piyasasında, finansal piyasalarda ortaya çıkan gelişmeler istikrarı işaret etmektedir. Ekonomi üzerinde olumsuz bir etki meydana getirmesi mümkün değil. Bana göre tam tersine, bu operasyon amaçlarımıza ulaşacağımız şekilde devam ediyor. Bunlar ortaya çıktığı sürece de 2018 yılına ilişkin ekonomimizi olumsuz yönde etkileyecektir. Zaman zaman Suriye’deki istikrarsızlıklar veya jeopolitik gerginlikler ekonomiyle ilgili beklentileri olumsuz yönde etkileyebiliyor. Devletimizin bu operasyonu yapıyor olması ve operasyonun da başarılı olacak olması ekonomi ile alakalı riskleri de ortadan kaldırmaktadır.”

Zeytin Dalı Harekatı Piyasaları Nasıl Etkiledi?

Uluslar arası para piyasalarında ortalama 3,85 TL olan doların değeri Zeytin Dalı operasyonundan donra düşüşe geçmiştir. Bu bağlamda bankalar arası piyasaların açılması ile 3,80 TL’ye gerilemiştir. 0,05 krş bir düşüş gerçekleşmiştir. Ekomistler ve piyasa uzmanları doların 3,90 seviyesine ulaşamaması durumunda herhangi bir ekonomik sorun olmayacağını dile getirdir.

Jeopolitik riskler neticesinde düşüş gözlenen piyasalar Afrin Harekatından sonra yükselme göstermiştir. Yapılması planlanan harekatının bütün dünya kamuoyuna duyurulması ve devlet arası diplomatik ilişkilerin güven halinde sürdürülmesi uluslararası kuruluşlardan desteğini görmüştür.

İlginizi çekebilir:  BDDK Kredi ve Kredi Kartı Taksit Sayısını Düşürdü (Önemli Detaylar)

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: “Yatırımcı rahat olsun,  operasyon meşru. Piyasalara mesajım bunun bütçeye ekonomiye etkisi son derece sınırlı; bütçemiz güçlü mali alanımız çok ve inşallah kısa sürecek bir operasyon.”

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

“Zeytin Dalı” Harekatının Ekonomimize Etkisi Nasıl Olur? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *