Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar

Map Anasayfa blog Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar
Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar

Son günlerde oldukça büyük bir problem olarak gündemi meşgul eden; üniversite öğrencilerinin kalacak yer ve maddiyat sorunu bir süre daha gündemde kalacak gibi gözüküyor. Yurt sorununa yerel kurum ve kuruluşlar geçici çözümler üretmeye çalışsa da; üniversite okumanın getirdiği ekonomik yük, öğrencileri burs arayışına yönlendiriyor. Biz de bu yazımızda üniversite öğrencilerine burs veren kurumlar, vakıflar, burs başvurusu ve öğrenci bursu ne kadar ? gibi merak edilenleri yanıtlamaya çalışacağız.

Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumların Tam Listesi

Üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler için burs rehberi ile karşınızdayız. İşte üniversite öğrencilerine burs veren yerler ve detayları.

Hacı Ömer Sabancı Vakfı

Burs başvuruları 15 Eylül’de başladı ve 15 Ekim’e kadar devam edecek. 24 binden fazla öğrenciye burs imkanı tanıyan bu vakfın telefon numarası : 0322 363 09 88

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG)

Haftada en az 4 saat herhangi bir toplumsal sorumluluk projesinde gönüllü olarak yer alan üniversite öğrencilerine burs veriliyor. Geri ödemesi olmayan bu bursla ilgili detaylı bilgi almak için 0216 321 89 88 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Akbank Sınav Tarihi Ne Zaman? 2020

İstanbul Sanayi Odası Vakfı

Başvuruları başlayan bu burs karşılıksız olarak verilmektedir. Dilekçe yoluyla kabul edilen başvurular arasından uygun olan adaya burs hakkı tanınıyor.

Telefon : 0212 293 54 18

İstanbul Ticaret Odası

İstanbul’daki devlet üniversitelerindeki ekonomi ile ilgili bölümlerde okuyan öğrencilere burs vermektedir. Geri ödemesi olmayan bu bursun tek şartı, başka bir yerden burs almıyor olmaktır. Başvurular Ekim ayında başlayacak. Kurumun telefon numarası : 0212 455 60 52

Vehbi Koç Vakfı

1969 yılından beri burs veren Vehbi Koç Vakfı, her yıl 2.000’e yakın öğrenciye burs imkanı sağlamaktadır. Bugüne kadar yaklaşık 60.000 öğrenciye burs sağlayan vakıf, en yüksek tutarda burs veren kurum olarak göze çarpmaktadır.

Sabancı Vakfı

15 Eylül tarihinde başlayan burs başvuruları 15 Ekim tarihinde sona erecektir. Burs başvurusunda bulunan kişilerin başarı durumları ve maddi gereksinimleri göz önünde bulundurulmaktadır.

21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV)

Amacı ülke çocuklarının, gençlerinin ve tüm insanlarımızın eğitsel, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak olan YEKÜV; belli şartları sağlayan öğrencilere burs imkanı tanımaktadır. Öğrencilerden eğitsel, sosyal ve kültürel projelere katılmaları, öğrenci ve mezunların, toplumsal dayanışmaya katkı amacıyla gönüllülük bilincine sahip olmaları beklenen bu vakıfta başarılı fakat eğitimlerini sürdürürken zorlanan öğrenciler bursla desteklenmektedir.

21. Yüzyıl Anadolu Vakfı

Mahmutbey Yolu Caddesi Numara 53 Şirinevler’de bulunan bu vakfın burs programıyla ilgili bilgi almak için 0212 654 37 69 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı

Merkezi İstanbul’da bulunan bu vakfın bursundan yararlanabilmek için şu detayları bilmek gerekiyor :

  • Başvurular Eylül ayında yapılmaktadır.
  • Sadece üniversite öğrencileri burstan yararlanmaktadır.
  • Burs verilecek kişilerden başka hiç bir kurumdan burs almama koşulu aranmaktadır.
  • Burs başvurusu şahsen vakıfa yapılmaktadır. Vakıftan temin edilecek form doldurulup değerlendirildikten sonra gerekli evraklar sizden istenecektir.
İlginizi çekebilir:  İşçilere Kredi Veren Bankalar

Adres : Evren Oto Sanayi Sitesi Yanyol 2.Kısım No:6 İstanbul

Telefon : 0212 622 41 00

Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı (ALEV)

Bu vakfın burs başvuruları okulların burs ofislerine yapılmaktadır.  Vakıf doğrudan burs başvurusu kabul etmemektedir. Okulların burs ofisleri bildirilen kontenjan kadar öğrenciyi seçer ve ALEV yönetimine iletir.

Darendeliler Eğitim Vakfı

Kütüğü Malatya’nın Darende ilçesine bağlı olup, İstanbul’daki devlet üniversitelerini kazanan öğrencilere burs sağlanmaktadır.

Öğrencilerine Burs Veren Üniversiteler

Yukarıda saymış olduğumuz vakıfların dışında, kendi öğrencilerine burs imkanı tanıyan üniversiteler de mevcuttur.

İstanbul Ticaret Üniversitesi

Akademik yılı en az 3.5 ortalamayla bitiren öğrencilere, bir sonraki sene başarı bursu verilmektedir. Ayrıca yarışmalarda Türkiye’yi temsil edip derece alanlara da spor bursu verilmektedir.

İstanbul Teknik Üniversitesi

Şu bölümleri okuyan ve maddi durumu yeterli olmayan öğrencilere burs verilmektedir :

Makine Mühendisliği

İşletme veya Endüstri Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği

İnşaat Mühendisliği

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Şu bölümleri okuyan ve maddi durumu yeterli olmayan öğrencilere burs verilmektedir :

Makine Mühendisliği

Endüstri Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi

Şu bölümleri okuyan ve maddi durumu yeterli olmayan öğrencilere burs verilmektedir :

Makine Mühendisliği

Endüstri Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü

İstanbul Üniversitesi

Üniversite bünyesindeki İşletme Fakültesi’nde okuyan ve maddi olarak zor durumda olan öğrencilere burs imkanı tanınmaktadır.

Ankara Üniversitesi

Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde okuyan ve maddi olarak zor durumda olan öğrencilere burs imkanı tanınmaktadır.

Belediyeler Burs Veriyor mu ?

Anayasa Mahkemesi tarafından 2008 yılında alınan kararın ardından belediyeler tarafından öğrencilere burs verilememektedir. Belediyeler de diğer kamu kurum ve kuruluşları gibi yüksek öğrenim öğrencilerine kredi ve burs veremiyorlar. Ancak belediyeler kredi ve burs verilmesini öngördükleri öğrencilerin isimlerini Yurt-Kur’a bildirebilecekler.

İlginizi çekebilir:  Halkbank Yatırım Hesabı Açma

Bu yazımızda üniversite öğrencilerine burs veren kurumlar, vakıflar, burs başvurusu ve öğrenci bursu ne kadar ? gibi merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *