Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir?

Map Anasayfa Taşıt Kredileri Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir?
Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir?

Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir?


Bankalar farklı türde ihtiyaç kredileri vermektedir. Otomobil sahibi olmak isteyenler için bankaların özel fırsatlar ile sunmuş olduğu taşıt kredileri bulunmaktadır. Akbank, Denizbank, TEB ve Garanti bankası gibi ülkemizde bulunan büyük bankalar sıfır ya da ikinci el araba almak isteyenler için cazip kampanyalar ile taşıt kredileri vermektedir. Bazı bankalar direk kredi vermenin yanında belli otomobil markaları ile anlaşmalı olarak çalışmaktadır. Bütçenize uygun, düşük faizli ve 48 aya kadar varan vade seçenekleri ile kendinize en uygun taşıt kredisi fırsatından yararlanabilirsiniz.
Taşıt kredisi alabilmeniz için bankaların istediği bir takım belgeler bulunmaktadır. Bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;


• Gelir beyanı,
• Nüfus cüzdanınız,
• En geç iki ay öncesinde sizin adınıza düzenlenmiş olan elektrik, su, doğalgaz ya da ikametgah belgesi,
• Sıfır araç alımı yapacaksanız proforma fatura,
• İkinci el araç alımı yapmak istiyorsanız noter tasdikli olarak bulunan satış onay ve araç ruhsatı gerekmektedir.


Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayıp bankaya götürmeniz halinde taşıt kredisi alabilmeniz için gerekli olan incelemeyi banka hemen başlatır. Başvurunuzun sonucunu olumlu ya da olumsuz olarak en kısa süre içinde size bildirir. Bankalar taşıt kredisi için değerlendirme yaparken gelir seviyenizin ne kadar olduğuna, çalışma ve sigortanızın ne kadar süredir olduğuna, kredi durumunuza ve mevcut borç durumlarınızı dikkate alarak değerlendirme yapar.


Taşıt Kredisi Hangi Araçlar İçin Verilmektedir?


İş makineleri ve motosikletler için bankalar tarafından taşıt kredisi verilmemektedir. Sıfır ve ikinci el araç sahibi olmak için bankalardan taşıt kredi alabilmeniz mümkündür. Alacağınız araç cinsinsin ticari, hafif ticari ya da binek şeklinde olması gerekmektedir. İkinci el araç alımı yapacaksanız aracın belli bir yaş aralığında olması gerekmektedir. Bankalar tarafından genel olarak beş yaşına kadar olan ikinci el araç kredisi verilirken bazı bankalarda bu 10 yaşına kadar çıkarılmıştır.
Taşıt Kredi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Bankalardan taşıt kredisi alabilmek için ilk olarak belli bir miktar peşinatın olması gerekmektedir. Almak istediğiniz araç 50.000 TL kadarsa bunun yüzde 30 oranı peşinat olarak istenilmektedir. Almak istediğiniz araç 50.000 TL üzerinde bir ücrete sahipse yüzde 50 peşinat şartı aranmaktadır. İstediğiniz aracın ne kadar bir araç olduğu ve peşinatın ne kadar olduğu ile alakalı bankaya detaylı bilgi, vermeniz gerekmektedir.

İlginizi çekebilir:  Ağır Vasıta Kredisi Veren Bankalar 2020 (Tır, Kamyon, Otobüs, Minibüs)


Taşıt Kredisi İçin Rehine Durumu Nedir?


Taşıt kredisi almak istediğinizde bilmeniz gereken bir diğer nokta alacağınız araç bazı bankalar tarafından rehin alınmaktadır. Bankaya olan borcunuz tam olarak bitene kadar aracın üzerindeki rehin durumu kalkmaz. Aracın ruhsatına banka tarafından rehin konulur. Belli bankalar araç üzerine herhangi bir rehin koymaz. Kredi alacağınız bankaya rehin durumunu kesinlikle sormanız gerekmektedir. Bankaların ne kadar süre rehin aldığı, ne kadar ödeme yaptıktan sonra rehin işleminin bittiği ile alakalı olarak başvuruda bulunduğunuz bankadan detaylı bir şekilde bilgi almanız sizin için oldukça mantıklı olacaktır.
Bankaların İhtiyaçlar halinde farklı kredi kampanyaları yaptığını biliyoruz. Belli dönmelerde bankalar tarafından uygulanan kampanyaları takip ederek uygun fiyat ve vade seçenekleri ile sıfır ya da ikinci el bir araca sahip olabilirsiniz. Taşıt kredisi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bütçenize uygun şekilde kredi almanız olacaktır. Ödemekte zorlanacağınız faiz ya da vade seçenekleri ile taşıt kredi alımı yaptığınız zaman sizi oldukça zorlayıcı durumların ortaya çıkması mümkündür. Gerekli araştırmaları yapıp gerekli belgeleri tamamladıktan sonra taşıt kredi seçenekleri sizler bekliyor olacaktır.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *