Tarım Bakanlığı Destekleri 2020 (Tarımsal ve Hayvansal Teşvikler)

Map Anasayfa Genel Rehber Tarım Bakanlığı Destekleri 2020 (Tarımsal ve Hayvansal Teşvikler)
Tarım Bakanlığı Destekleri 2020 (Tarımsal ve Hayvansal Teşvikler)

2020 Tarım Bakanlığı Destekleri Hakkında Son Karar!

Tarım Bakanlığı Destekleme sektörlerini aktarmadan önce binlerce çiftçimizin dört gözle beklediği kararı paylaşalım. Çiftçi Kayıt Sistemine dahil olan çiftçilerimiz için bu yıl verilecek desteklemeler bir karara bağlandı!

Tarım bankalığından yapılan açıklamaya göre 2020 yılı içerisinde kırmızı et sorununun ortadan kaldırılması adına desteklemelerin artırılacağını duyurdu. Kırmızı et sorununun çözümü için küçük işletmelerin hayvanlarını ruhsatlı kesimhanelerde kestirmesi neticesinde hayvan başına 250 TL ödeme yapılacağı belirtildi. 41 yaşından küçük vatandaşlarımız için geri ödemesiz genç çiftçi hibe şartları yazımızı da okumalarını öneriyoruz.

2020 Yılında Buzağı Aşıları Devletten

Bu yıl küçük ve orta ölçekli işletmelerin çok önem taşıdığına önem çeken Tarım Bakanlığı aşıların ücretsiz olacağını belirtti. Bütün gebe düveler kontrol altında tutularak yüksek verim alınması hedeflenmektedir. 2020 yılında buzağı ölümlerinin önüne geçilmesi gerektiğini vurguladıktan sonra yayınlanan destekler kamuoyuna aşağıdaki gibi tebliğ edilmiştir.

Verilecek Destekler:

Aşağıda maddeler halinde sıraladığımız destekleme türlerinin detaylarına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. İşte desteklenen sektörler ve şartları:

 • Buğday, çavdar, arpa, tritikale ve yulaf destekleri
 • Mazot desteklemesi
 • Fındık üretici desteklemesi
 • Hayvancılık bitkisi desteklemesi
 • Buzağı ve malak ödemeleri
 • Çiğ süt desteklemesi
 • Devlet Destekli Arıcılık Hibe
 • Tavuk çiftliği desteklemesi
 • Balıkçılık destekleri
 • Sertifikalı patates tohumu kullananlara destek
 • Zeytin bahçeleri için destekleme
 • Sera destekleri (Sera Desteği yazımızı okuyabilirsiniz.)
 • Ayrıca Devlet Destekli Sera Sigortası yazımızdan alacağınız desteklerle kuracağınız tarım işinizi devlet desteği ile sigortalatabilirsiniz.

Buğday, Çavdar, Arpa, Tritikale, Yulaf ve Baklagil Destekleri 2020

Tarım bakanlığı desteklemeleri 2020 listesi
Tarım bakanlığı desteklemeleri 2020 listesi
 • Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli dahilinde çavdar, buğday, arpa, yulaf ve tritikale  için dekar başına toplam 20 TL destek verilecektir. Bunun 15 TL’si mazot, 5 TL si gübre için verilmektedir.
 • Pamuk ve çeltik için toplam da 60 TL destekleme ödemesi verilecektir. Bu meblağın 50 TL’si mazot için 10 TL’si yine gübre için.
 • Kuru fasulye, nohut ve mercimek için toplamda 20 TL destek verilecek, bunun 14 TL’si mazot, yine 6 TL’si gübre için verilecektir.
 • Aspir için de yine 16 TL destekleme veriliyor. 4 TL’si gübre, kalanı mazot için verilmektedir.
 • Patates, dane mısır, yağlık ayçiçeği ve soya fasulyesi ürünleri için toplam destekleme tutarı 23 TL olup 19 TL si mazot için verilmektedir.
 • Soğan, fındık, yaş çay ve yem bitkileri kapsamında dekar başına toplam 14 TL teşvik(destek) ödemesi veriliyor.
 • Kaliteli tarım ürünlerini desteklemek adına süs bitkileri, meyve, sebze, Örtüaltı, tıbbi aromatik bitkiler, ve çeltik için dekar başına 10 TL ile 150 TL arasında destekler verilecektir.
 • Levrek, alabalık ve çipura için kg başına 0,25 TL destek ödemesi yapılacaktır.
 • Ziraat bankasının verdiği krediler için Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi yazımızı okumanızda fayda var.
İlginizi çekebilir:  Ne Kadar Kredi Çekebilirim? (Maaşa Göre)

Mazot fiyatlarında meydana gelecek herhangi bir artış durumunda belirlenen birim fiyatta da bakanlığın belirlediği oranda bir artış olacaktır.

Tarım Bakanlığı Fındık Üretim Desteklemeleri 2020

Tarım Bakanlığı destekleri kapsamında belirlenen fındık yetiştiriciliği alanlarında dekar başına 170 TL ödeme yapılacaktır.

Kilogram başına; yağlık ayçiçeğine 40 kuruş, kütlü pamuğa 80 kuruş, soya fasulyesine 60 kuruş, kanolaya 50 kuruş, aspire 55 kuruş, dane mısıra 3 kuruş, buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikaleye 5 kuruş, çeltiğe 10 kuruş, kuru fasulyeye, nohuda, mercimeğe 50 kuruş, zeytinyağına 80 kuruş ve yaş çaya 13 kuruş destek verilecek. Tarım Bankalığı

Yem Bitkileri Ekilişine İlave Destek (Hayvancılık)

Destekleme kapsamında içinde bulunulan yıl veya gelecek yıllar için yapılan yem ekimlerinde verilecek desteklerdir. Lakin ekim yapılan yem bitkilerini hasat etmeleri koşuluyla verilmektedir. Ödemeler 2020 bütçesinden yapılacaktır.

 1. Çok yıllık ekimler için dekar başına alınabilecek destek tutarı en fazla 90 TL
 2. Tek yıllık ekimleriniz için dekar başına 60 TL
 3.  Silaj için mısır ekimlerinde dekar başına 100 TL
 4. Kuru yem bitkileri için her bir dekar için 40 TL destek verilecektir.
 5. Önemli: Hayvancılık yapılan bölgelerde ki vatandaşlara yaptıkları yem bitkisi ekimi ve aldığı desteğe ilave %25 destek verilecektir.
 6. Su yetersizliği olan bölgelerde ekilen yem bitkisi (burçak, fiğ, macar fiği, mürdümük) desteğine ek olarak %50 ilave destek verilmektedir.

Tarım Bankalığı Hayvancılık Desteklemeleri

Hayvancılık alanında çalışmalar yürüten vatandaşlarımıza ait buzağıların aşılarının tam olması ve 4 ay’dan büyük olan buzağılar için 350 TL ödeme yapılacaktır. Ödemeler buzağı başına 350 TL’dir. Malak başına 150 TL verilmektedir. İl veya İlçe Tarım müdürlüklerinde soy kaydı bulunan buzağılar için 500 TL malaklar için 400 TL ödeme yapılacaktır.

Çoban istihdamları için, 200 adetten fazla küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan işletmelere verilen bir destekleme türüdür. Lakin sürü içerisinde ki hayvanların en az 200 tanesi anaç olmalı.

İlginizi çekebilir:  Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar

Çiğ Süt ve Diğer Hayvansal Desteklemeler

2020 yılı içerisinde de çiğ süt desteklemeleri verilmeye devam edecektir. Bu kapsam da sütlerini kayıtlı süt tesislerine satan ve herhangi bir hayvancılık örgütüne kayıtlı olan hayvan yetiştiricilerine verilmektedir. Ödemeler bakanlığın belirlediği tarihler ve birim başı fiyat olarak yapılacaktır. Arı yetiştiricilerine her kovan başına 10 TL destek verilecek. Ana arılar için 15 TL, damızlık ana arı için 40 TL ödeme yapılacaktır. İpek böceği yetiştiriciliği de yine 2020 yılında desteklenmeye devam edecek. Devlet destekli küçükbaş hayvancılık kredisi yazımızı okuyarak koyun keçi yetiştiriciliği için teşvik detaylarını öğrenebilirsiniz.

Balıkçılıkta;

 • Alabalık için kg başına 0,75 TL ile 0,375 TL arasında
 • Midyeye yetiştiriciliği için 0,05 TL ile 0,025 TL arasında
 • 10 m’den küçük balıkçılık tekneleri için 500 TL ile 1.000 TL arasında desteklemeler verilmektedir.

Sertifikalı patates tohumu kullanan çiftçilerimiz için 80 TL hibe destek verilecek.

2020 tarım bakanlığı destekleri hakkında aklınıza takılan veya desteklemesi hakkına bilgi sahibi olamadığınız konuları yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Editörlerimiz en kısa süre içerisinde yanıt vereceklerdir.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

3 votes, average: 3,67 out of 53 votes, average: 3,67 out of 53 votes, average: 3,67 out of 53 votes, average: 3,67 out of 53 votes, average: 3,67 out of 5 (3 puan, ortalama: 3,67 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Tarım Bakanlığı Destekleri 2020 (Tarımsal ve Hayvansal Teşvikler) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Tarım Bakanlığı Destekleri 2020 (Tarımsal ve Hayvansal Teşvikler) Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
 1. servet

  Devlet desteklemesi için yaptığınız paylaşım için çok teşekkür ederiz. Gerçekten bilgilendirici bir yazı olmuş. Fakat küçük baş için verilen destekleri göremedim. Küçükbaş hayvancılık desteği verilmiyor mu?

  • access_time 26 Mar 2018, 13:56
  • Cevapla
 2. Mustafa

  100000 tl tarım destek kredisi almakmümkün mü. Mümkün ise şartları nelerdir. Faiz ve vade bilgileri ni öğrenmek istiyorum

  • access_time 19 Tem 2018, 13:03
  • Cevapla
 3. Hüseyin KOÇ

  Bu sayfada belirtilen destek başlıkları heyecan verici. Çok sayıda sorunu olan Aspir dahi destek düşünülmüş ancak her geçen yıl büyüyen bitkisel yağ açığımızı kapatmada en etkin bitki olan ayçiçeği ve kanolanın dikkate alınmamış olması düşündürücüdür.

  Sorum şu: Son günlerde sayın bakanın açıkladığı tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğine verilecek olan teşviklerin miktarı ve teşvik verilecek bitkilerin hangileri olduğudur. 25 ya da 26 eylül tarihinde bu bitkiler için açıklanan destekle ilgili bilgidir.

  • access_time 28 Eyl 2018, 9:46
  • Cevapla
 4. yusuf

  2018 buzağı desteği net tarih 25subatta belli olurmu

  • access_time 19 Şub 2019, 20:19
  • Cevapla