Sicil Affı 2020 de Çıkacak mı? Kredi Sicil Affı Son Dakika BUYRUN!

Map Anasayfa Genel Rehber Sicil Affı 2020 de Çıkacak mı? Kredi Sicil Affı Son Dakika BUYRUN!
Sicil Affı 2020 de Çıkacak mı? Kredi Sicil Affı Son Dakika BUYRUN!

Bilindiği gibi esnafa sicil affı 2020’in en çok merakla beklenen haberlerinden birisi konumunda. Yazımız hem esnaflarımızı hemde ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi çekmek isteyen vatandaşlarımızı bilgilendirici detaylardan oluşmaktadır. Öncelikle devlet esnaf destekleme kredilerinin içerisinde bulunduğumuz bu yıl içerisinde de artarak devam ettirilecek. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in yaptığı açıklamalara göre, basit sebeplerden ötürü esnafın kredi alamamasını bankaların katı tutumlarına bağlamaktadır.

Zira bankalar kara liste sebebiyeti ile esnafımıza kredi vermekte oldukça çekinceli davranmaktadır. KOSGEB, kredi desteğine başvuruda bulunan 800 BİN’e yakın KOBİ’den, 90 BİN ilgili bankalar tarafından reddine karar verildiğini bildiren Palandöken, bunun çözüme kavuşturulması için çalışmalar yürütüldüğünün altını çizdi. Bilindiği gibi geçmişte 3 kez sicil affı çıkarılmıştır. Bunların en sonuncusu 2017 yılında çıkarılan aftır. Her yıl olarak sorulan sicil affı kredisi 2020 yılında da merak konusu olmuştur. Bazı bankalar bu işlemleri yaparken halen bir takım bankalar bu sicil affına uymamakta ısrar etmektedir. Hakeza banka borçlarını kapatmalarına rağmen halen daha kara listeden çıkamayan esnaflar bulunmaktadır.

“Sicil Affının Getirilmesi Şart!”

Yukarıda belirttiğimiz gibi toplamda 3 kez meydana gelen sicil aflarında bankalar küçük esnafları ve vatandaşları kara liste sistemlerinden dolayı elemiştir. Bu durum küçük esnafın kredi almasını oldukça güç bir duruma getirmiştir. Sicil affı hakkındaki son karar için haber videomuzu izleyebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Video altında yer alan alternatif seçeneklerimizi okumanızda fayda var.  Ayrıca “Kara Listeden Kurtulmak İçin Neler Yapmalıyım?” sorusu için aşağıda önerilerde bulunduk.

İlginizi çekebilir:  Şekerbank Pos Destek Hattı (444 78 78)

Kara Listeden Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle kara liste içerisinde olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bunun için Kredi Kayıt Bürosu üzerinden talep oluşturarak listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Kara Listeden Çıkmak Mümkün mü?

Kara listeden çıkmanız için bankalara olan borcunuzu kapatmalısınız. Akabinde 5 yıl sonra siciliniz temizlenmiş oluyor. Bu süre içerisinde kredi veya kredi kartı almanız biraz zor olabilmektedir. Bilindiği üzere 27.01.2019 tarihinde sicil affı gerçekleşmişti. 2020 de ise kredi sicil affı çıkması beklenmektedir. Yararlı olacağını düşündüğümüz Kredi Notu Nasıl Yükseltilir yazımızı okuyabilirsiniz.

Palandöken: “İsteyen banka sicil affını uyguladı, istemeyen uygulamadı. Esnaf, hiçbir zaman bankaların insafına terk edilmemeli. Etkin sicil affı için Mecliste yeni bir karar alınmalı ve bu karar net olmalı ki bankalar keyfi uygulama yapmasınlar. Bu konuda konfederasyona çok sayıda şikayet geliyor. Bankacılıkta kara liste olarak adlandırılan, geçmişe dönük olumsuz bilgileri kullanma uygulamasına son verilmesi ve etkin bir yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi şart.”

Esnaf adayları için KOSGEB’in vermiş olduğu geri ödemesiz krediler ve 2 yıl sonra ödemeye başlayacağınız kredi destekleri bulunmaktadır. Detaylıca anlattığımız KOSGEB 50 BİN TL Hibe yazımızı okuyabilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

3 votes, average: 5,00 out of 53 votes, average: 5,00 out of 53 votes, average: 5,00 out of 53 votes, average: 5,00 out of 53 votes, average: 5,00 out of 5 (3 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Sicil Affı 2020 de Çıkacak mı? Kredi Sicil Affı Son Dakika BUYRUN! Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Sicil Affı 2020 de Çıkacak mı? Kredi Sicil Affı Son Dakika BUYRUN! Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
 1. Cevat0625@outlook.c

  Cıksrın kardesım vatandaslar keyfındeni kara lısteye dusdu kanun cıkarın rahatlanallm yoksa vatandaslar tefecılerın eline dusuyor

  • access_time 8 Şub 2018, 18:57
  • Cevapla
  • KrediUzman

   Haklısınız, TESK Genel Başkanı da bu konuda ciddi emekler veriyor.

   • access_time 8 Şub 2018, 19:35
   • Cevapla
   • Nc

    Üniversite kantinlerinde gezen ve zorla öğrenciye kredi kartı veren banka stajyerleri yüzünden bir kart aldım ve 400-500 lira borcu unuttuğum için ve bankanın da hiçbir şekilde beni bilgilendirmesini için sicilimi kirlettim .borcumu ödedim , 1 sene geçmesine rağmen azıcık borç yüzünden ticari krediler kartlar Çekler kullanamıyorum , gerçekten lanet olsun

    • access_time 12 Şub 2018, 19:13
    • Cevapla
 2. Ahmet

  Kredi sicilim kötü ne zaman sicil affı çıkacak acaba? 2018 de geçti. Yeni yasa ile filan umarım af gelir.

  • access_time 8 Mar 2018, 0:56
  • Cevapla
 3. ayhena

  teşekkür ederiz. En iyi mevduat faizleri güncel sanırım.

  • access_time 11 Mar 2018, 18:01
  • Cevapla
 4. Ayşe Hatun

  Teşekkür ederiz paylaşım için. Kredi sicil affı çıkacak inşallah.

  • access_time 23 Mar 2018, 1:31
  • Cevapla
 5. Veysi

  Ben borcumu 2017 7 .ayın 26 sında yani verilen tarihten bir gün önce kapattım ama sicilin temzlenmedi bunun için ne yapabilirim.

  • access_time 22 May 2018, 16:18
  • Cevapla
 6. ibrahim

  2014 yılında takibe düştüm ama hala kredi kullanamiyorum ne yapmam geriyor yardımcı olurmusunuz

  • access_time 9 Eki 2018, 0:29
  • Cevapla