Sera Desteği Şartları (Tarım Bakanlığı Örtüaltı Hibe Desteklemeleri 2020)

Map Anasayfa KOSGEB Sera Desteği Şartları (Tarım Bakanlığı Örtüaltı Hibe Desteklemeleri 2020)
Sera Desteği Şartları (Tarım Bakanlığı Örtüaltı Hibe Desteklemeleri 2020)

Sera desteği şartları 2020 yılında güncellenmiş ve devlet desteklemesi artmış durumdadır. Örtü altı tarım şartlarına dair bütün detayları yazımızda bulabileceksiniz. Yazımız içerisinde Ziraat Bankası çiftçi kredileri ve Tarım Bakanlığı 2020 desteklemelerine de ile alakalı detaylara da yer verdik. Bu sayede sera destek kredisi hakkında geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Örtüaltı Kayıt Sistemi Yönetmeliği kapsamında çiftçilerimize sera destek kredileri, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilmektedir. Fakat bu desteklemeler için bir takım şartlar ve koşullar istenmektedir. Bizde bu şartları başlıklar halinde sizlere detaylarıyla açıkladık.

NOT: Sera desteği şartlarından sonra Devlet Destekli Tarım Sigortası isimli rehber yazımızı okuyarak bu kuracağınız sera için yaptıracağınız sigortalar hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Ayrıca 18- 41 yaş aralığında olan ve sera dışında destek almak isteyen vatandaşlarımız Genç Çiftçi Hibe Desteği yazımızı okuyarak hemen başvuruda bulunabilirler.

Sera Desteği Başvuru Aşaması 2020

Tarım bankalığı tarafından il veya ilçe tarım müdürlüklerine atanan 3’ü asil olmak üzere toplam 6 Ziraat mühendisi tarafından bir komisyon kurulur. Bakanlığa yapılan başvuruların onaylanması için kurulan bir kuruldur. Başvuruların uygunluğunu ve kalite standartlarına uygunluğu  denetlemek amacı ile kurulmuştur. Yeterli sayıda mühendisin olmaması durumunda 2 adet mühendis bu konuda görevlendirilir.

Başvuru aşamasında olan proje veya kurulu sera işletmesinin bakanlık tarafından belirlenen kriterlere uygunluğu esas alınarak incelenir. Başvurusu sonucunda projesi veya hazır sera işletmesi bulunan vatandaşın bilgileri Örtüaltı Kayıt Sistemine kayıt edilir. Talimat hükümlerinde yer alan kriterlerin uygunluğu saptanan sera işletmeleri kredi desteği verecek kurumlara iletilir. Sera desteği şartları okuduktan sonra Ziraat Bankası Çiftçi Kredi yazımızda düşük faizli çiftçi kredilerine göz atabilirsiniz.

 Başvuru Dilekçesinde İstenecek Evraklar

  • Sera destek başvurusu için şahıstan istenen dilekçenin yanında bir kaç belge istenmektedir. Bu belgeler işletmeye ait dosya içerisinde muhafaza edilecektir. İşte belgeler;
  • Başvuru yapan kişinin dilekçesinde destek almak istediği kurumu belirtmesi.
  • Başvuru yapan vatandaşın Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartının fotokopisi.
  • Kurulumu gerçekleştirecek olan firmalara ait vergi levhası.
  • Bakanlığa sunulan projenin bütün detaylarının, serayı kuracak olan firma tarafından da onaylı bir sureti.
  • Proje yapım sözleşmesinin taraflar tarafından imzalanmış bir sureti olmalıdır. (Projeye ait bütün özellikler bu yapım sözleşmesi içerisinde detaylıca aktarılmalıdır.)
  • Sera projenizde kullanacağınız bütün aletlerin TSE olduğu, sera ünitelerinin montajlamasının en az TS EN 13031-1 standartlarında olması gerekmektedir.
  • Seranın kurulacağı bölgenin kişiye aitlik belgesi.
İlginizi çekebilir:  Hibe Kredisini Kimler, Hangi Şartlara Bağlı Alabilir?

Tarım Bakanlığı Destekleri yazımızda bakanlığın 2018 yılında verdiği bütün destekleri sıraladık. Balıkçılıktan, bakliyat üretimine kadar verdiği bütün desteklemelerin detayları yazmaktadır.

Kurulacak Seranın Özellikleri Nasıl Olmalı?

Bir diğer koşul ise havalandırma ile alakalıdır. Havalandırmalar için 3 dekardan az olan alanların %15’i kadar, 3 dekardan büyük olan alanlar için taban alanının %15’inden fazlası için tepe havalandırmasının olması mecburidir. Kurulan serada bulunan havalandırmaların tamamının tül çekimine uygun olarak inşa edilmesi gerekmektedir.

Seraya ait giriş kapılarının iki adet olmasına özen gösterilmelidir. Zira iki kapı arasındaki bölgeninde dezenfeksiyon çukuru olarak projelendirilmesi gerekmektedir. İç kapı üzerinden yüksek performanslı fan sistemi kurulmalı.

Kurulan seranın bulunduğu iklim özellikleri göz önüne alınmalı ve en yüksek verim alınacak ürünlerin üretimi yapılmasına dikkat edilmelidir. Sera içerisinde TSE standartlarıyla onaylanmış ısıtma ve soğutma üniteleri kullanılmalıdır. Kuracağınız yeni sera için sera alanının yakınında ortalama 20 m² teknik ve idarenin bulunduğu bir bina inşası yapılmalıdır. (Her zaman geçerli değildir.) Topraksız örtüaltı tarım yapılması planlanan seralarda atık suların geri dönüşümü için gerekli olan ekipmanların yer alması gerekmektedir. Diğer detaylara Devlet Destekli Sera yazımızda okuyabilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Sera Desteği Şartları (Tarım Bakanlığı Örtüaltı Hibe Desteklemeleri 2020) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *