Ramazan Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Kadar ? Ne Zaman Yatacak ?

Map Anasayfa Destekleme Ramazan Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Kadar ? Ne Zaman Yatacak ?
Ramazan Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Kadar ? Ne Zaman Yatacak ?

Ramazan Bayramı yaklaşıyor. Her dini bayramda olduğu gibi, bu bayramda da emeklilerin gözü bayram ikramiyelerine çevrildi. Peki ikramiye kimlere ödenecek ? Başvuru yapmak gerekiyor mu ? Kesinti yapılacak mı ? Bu yazımızda Ramazan Bayramı emekli ikramiyesi ne kadar, ne zaman yatacak ve nasıl alınır gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Emekliye Bayram İkramiyesi Nedir ?

Daha önce bir çok kez seçim vaadi olarak karşımıza çıkan bayram ikramiyesi; 2018 yılından beri Türkiye’de yaşayan ve emekli, dul ve yetim maaşı alan yaklaşık 12 milyon vatandaş için ödeniyor. Senede 2 defa olacak şekilde; hem Ramazan Bayramı’nda hem de Kurban Bayramı’nda ödenen bu ikramiye ile milyonlarca vatandaşın cebine bayramda para giriyor.

Ramazan Bayramı İkramiyesi Ne Kadar ?

Milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren bayram ikramiyesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan açıklama geldi. Daha önce emekli ikramiyelerine enflasyon oranında zam yapılacağı açıklanmıştı. Ramazan Bayramı öncesinde de yapılan zam tam olarak netleşti. Enflasyon oranına göre %8.6’lık bir artış yani 86 liralık bir artış yapılması gerekiyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla zam miktarının 100 liraya çıkartıldığı görüldü.

Yani Ramazan Bayramı için emeklilere uygun görülen ikramiye miktarı 1.100 TL olarak belirlendi.

Bayram İkramiyesi Ne Zaman Verilecek ?

Bu yıl Ramazan Bayramı’nın başlangıcı 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe denk geliyor. Tam ödeme tarihi henüz belli olmasa da, Çalışma Bakanlığı’nın emekli ikramiyelerinin Mayıs’ın ilk haftası yani bu hafta içi ödeneceğine dair açıklama yapması bekleniyor.

Bayram İkramiyesi Nasıl Alınır ? Başvuru Gerekiyor mu ?

Emekli, dul veya yetim aylığı alanlara ödenen bayram ikramiyesi için herhangi bir yere başvuru yapmak gerekmiyor. Bakanlığın açıklayacağı tarihler arasında, belli bir sıraya göre, saymış olduğumuz aylıkları alanların aylık aldıkları hesaba otomatik olarak emekli ikramiyeleri yatırılmaktadır.

İlginizi çekebilir:  Kira Yardımı Başvuruları Başladı

İkramiyelerden Bir Kesinti Yapılıyor mu ?

Emeklilere ödenen bayram ikramiyeleri kanunen güvence altına alınmıştır. Herhangi bir kesinti yapılması söz konusu değildir. Ayrıca bu ödemelerin haczedilemeyeceğini de belirtmemizde fayda var.

Kimler Bayram İkramiyesi Alabilir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli maaşı alanlar, yani;

 • Yaşlılık,
 • Vazife malullüğü,
 • Malullük,
 • Ölüm aylığı alanlar ve,
 • Sürekli iş göremezlik geliri alanlar,

Ayrıca SGK’dan aylık alanlar, yani;

 • Şehit yakınları,
 • Gaziler,
 • Muharip gaziler,
 • Şampiyon sporcular,
 • Güvenlik korucuları,
 • Terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile yukarıda saymış olduğumuz kişilerden vefat etmiş olanların hak sahipleri emekli bayram ikramiyesi alabilmektedirler.

Yeni Emekli Olanlar Faydalanabilir mi ?

Daha önce bayram ikramiyesi verilmesi için “Ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık almak” şartı aranıyordu. Koronavirüsle ekonomik mücadele kapsamında açıklanan tedbirlerde bu madde “Bayramı içinde bulunduğu ayda aylık almak” olarak değiştirildi. Yani Mayıs ayı içerisinde ilk emekli aylığını alacak olanlar Ramazan Bayramı emekli ikramiyesinden faydalanabileceklerdir.

Bu yazımızda Ramazan Bayramı emekli ikramiyesi ne kadar, ne zaman yatacak ve nasıl alınır gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Ramazan Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Kadar ? Ne Zaman Yatacak ? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *