Öğrenci Kredi Kartı

Map Anasayfa Kampanyalar Öğrenci Kredi Kartı

Bankalar tarafından öğrencilere düşük limitlide olsa kredi kartı verilebilmektedir. Akbank, Garanti Bankası, TEB, İş Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıfbank öğrencilere farklı seçenek ve limit oranları ile kredi kartı veren bankalar olarak bulunmaktadır.

Öğrenci Kredi Kartı Limit Hesaplama

Herhangi bir geliri bulunmayan ya da gelir durumu tespit edilemeyen kişilere mevzuat gereğince en fazla 1.000 TL limitinde kredi kartı verilebilmektedir. Öğrencilerde herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmadığında ve gelir durumu bulunmamsından dolayı en fazla 1.000 TL limitinde kartlar verilebilmektedir. Aktif olarak sigortalı bir işte çalışanlarda ilk iki yıl boyunca toplam gelir limitinin 2 katı oranında iki yıldan sonrada gelir limitinin 4 katı limit oranında kredi kartı kullanabilmektedirler.

Öğrencilere Yönelik Kredi Kartlarının Avantajları Nelerdir?

Öğrencilere verilen kredi kartları limiti genel olarak düşüktür. U ilk başta dezavantaj bir durum gibi gözükse de öğrenciler için avantajlı bir durumdur. Bunun nedeni borçlanma kapasitesi düşük ve kredi kartı borçlarının ödenememesi durumda uygulanacak olan faiz durumu oldukça düşük olacaktır. Bunu haricinde öğrenci kredi kartları için anlaşmalı iş yerlerinde farklı avantajlar ve indirimler uygulanmaktadır.

Öğrenci Kredi Kartı Başvuru Koşulları Nelerdir?

Öğrenciler için hayat kurtarıcı olarak bulunan öğrenci kredi kartlarını almak için farklı koşullar bulunmaktadır. Bu koşulları şu şekilde sıralayabiliriz;

· İlk olarak 18- 25 yaş arasında olmak gerekmektedir. Bazı bankalar 25 yaş sınırını 1- 2 yaş kadar esnetebilmektedir.

· Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaportun fotokopisi gerekmektedir

· Türk vatandaşı olup bankanın verdiği tüketici sözleşmesini imzalamak gerekir.

· Öğrenci belgesi bankalar tarafından istenilmektedir. Açık öğretimde okuyanların başvurularını çoğu banka kabul etmemektedir.

Öğrenci Kredi Kartına Nasıl Başvuru Yapılmaktadır?

Öğrenci kredi kartı sahibi olmak için birçok başvuru yeri bulunmaktadır. Bankaların internet sitelerinden, kredi kartı karşılaştırması yapan sitelerden ve telefon bankacılığı üzerinden öğrenci kredi kartı almak için başvuru yapılabilmektedir. Bu seçeneklerden hangisinden başvuru yaparsanız yapan mevcut banka tarafından işleminiz alınacaktır. Ancak belgelerin bankaya kesin bir şekilde teslim edilme zorunluluğu bulunmaktadır. Tercih etmiş olduğunuz banka ile önceden bir çalışmanız olduysa tüketici sözleşmesini imzalamanız yeterli olacaktır.

İlginizi çekebilir:  Akbank Ev Kredisi 2018(Konut Kredisi Hesaplama ve Başvuru Şartları)

Öğrenci Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Asgari ödeme tutarı, kartın dönem borcu için bankanın mevzuat doğrultusunda belirlemiş olduğu alt ödeme tutarı olarak bulunmaktadır. Asgari ödeme tutarının ödeme günü geciktirilirse bu durum kredi notuna geç ödeme olarak yansıtılmaktadır bundan dolayı kredi notunda düşüş yaşanılmaktadır. Bunun haricinde gecikmiş olan ödemeler için gecikme faizi de bankalar tarafından mevcut ödemeniz gereken tutar yansıtılmaktadır. Genel olarak öğrenci kredi kart için bankalar tarafından ilk yıl %40 oranında asgari ödeme tutarı belirlenirken ilk yıldan sonra bu oran %30 olarak uygulanmaktadır.

Öğrenci Kredi Kartına Neden İhtiyaç Duyulmaktadır?

Öğrenciler için sürekli olarak ek masraflar çıkmaktadır. Bu masrafların karşılanabilmesi için sürekli olarak nakit para bulabilme durumu mümkün olmamaktadır. Bundan dolayı o anda ihtiyaç gideren ve daha sonrasında düzenli bir şekilde ödeme si yapılan öğrenci kredi kartı okul dönemi boyunca bir kurtarıcı vazifesi göstermektedir. Ancak öğrenci kredi kartı aldıktan sonra ödemelerin düzenli bir şekilde yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Her ne kadar bu kartların limiti düşük olsa da bir öğrenci için fazla seviyede harcama yapılması geri yapılan ödemelerde sıkıntı yaşanılmasına neden olacaktır. Öğrenci kredi kartı almak istiyorsanız tüm bankaları

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Öğrenci Kredi Kartı Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *