Öğrenci Kredi Kartı (Başvuru, Şartlar ve Limit)

Map Anasayfa Kampanyalar Öğrenci Kredi Kartı (Başvuru, Şartlar ve Limit)
Öğrenci Kredi Kartı (Başvuru, Şartlar ve Limit)

Öğrencilik dönemi boyunca bir takım ihtiyaçlardan doğan nakit sıkıntısını giderebilmek için öğrencilerin en büyük can suyu kredi kartlarıdır. Okul masrafları, araç-gereç masrafları, seyahat masrafları gibi giderleri karşılayabilmek için öğrencinin ilk başvurduğu yöntem öğrenci kredi kartını kullanmak oluyor.

Bu yazımızda sizlere öğrenci kredi kartı başvurusu, öğrenci kredi kartı limiti, öğrenci kredi kartı nasıl çıkartılır, kredi kartı asgari ödeme tutarı, kredi kartı başvuru şartları, öğrenci kartı avantajlarından bahsedeceğiz.

Öğrenci Kredi Kartı Nedir ?

Bankalar tarafından öğrencilere düşük limitli de olsa kredi kartı verilebilmektedir. Akbank, Garanti Bankası, TEB, İş Bankası, Ziraat Bankası, Denizbank, ING, Yapı Kredi ve Vakıfbank öğrencilere farklı seçenek ve limit oranları ile kredi kartı veren bankalar olarak öne çıkmaktadırlar.

Öğrenci Kredi Kartı Limit Hesaplama

Herhangi bir geliri bulunmayan ya da gelir durumu tespit edilemeyen kişilere mevzuat gereğince en fazla 1.000 TL limitinde kredi kartı verilebilmektedir. Öğrencilere herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmadığında ve gelir durumu bulunmamasından dolayı en fazla 1.000 TL limitinde kartlar verilebilmektedir. Aktif olarak sigortalı bir işte çalışanlarda ise ilk iki yıl boyunca toplam gelir limitinin 2 katı oranında iki yıldan sonrada gelir limitinin 4 katı limit oranında kredi kartı kullandırılabilmektedir.

Öğrencilere Yönelik Kredi Kartlarının Avantajları Nelerdir ?

Öğrencilere verilen kredi kartları limiti genel olarak düşüktür. Bu ilk başta dezavantaj bir durum gibi gözükse de öğrenciler için avantajlı bir durumdur. Bunun nedeni borçlanma kapasitesinin düşük olması ve kredi kartı borçlarının ödenememesi durumunda uygulanacak olan faiz durumunu oldukça düşük tutacak olmasıdır. Bunun haricinde öğrenci kredi kartları için anlaşmalı iş yerlerinde farklı avantajlar ve indirimler uygulanmaktadır.

Öğrenci Kredi Kartı Başvuru Koşulları Nelerdir ?

Öğrenciler için hayat kurtarıcı olarak bulunan öğrenci kredi kartlarını almak için farklı koşullar bulunmaktadır. Bu koşulları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İlk olarak 18-25 yaş arasında olmak gerekmektedir. Bazı bankalar 25 yaş sınırını 1-2 yaş kadar esnetebilmektedir.
  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaportun fotokopisi gerekmektedir
  • Türk vatandaşı olup bankanın verdiği tüketici sözleşmesini imzalamak gerekir.
  • Öğrenci belgesi bankalar tarafından istenilmektedir. Açık öğretimde okuyanların başvurularını çoğu banka kabul etmemektedir.
İlginizi çekebilir:  Kredi faiz oranları düşüşe geçti! Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, Akbank, Garanti ihtiyaç - taşıt - konut kredisi faiz oranları güncel listesi

Öğrenci Kredi Kartına Nasıl Başvuru Yapılmaktadır ?

Öğrenci kredi kartı sahibi olmak için birçok başvuru yeri bulunmaktadır. Bankaların internet sitelerinden, kredi kartı karşılaştırması yapan sitelerden ve telefon bankacılığı üzerinden öğrenci kredi kartı almak için başvuru yapılabilmektedir. Bu seçeneklerden hangisinden başvuru yaparsanız yapın mevcut banka tarafından işleminiz alınacaktır. Ancak belgelerin bankaya kesin bir şekilde teslim edilme zorunluluğu bulunmaktadır. Tercih etmiş olduğunuz banka ile önceden bir çalışmanız olduysa tüketici sözleşmesini imzalamanız yeterli olacaktır.

Öğrenci kredi kartı başvurusu için bir diğer yöntem ise üniversitelerin açıldığı hafta fakülte ve kampüs civarındaki kafelerde bulunan banka temsilcilerine ulaşabilmektir. Bankalar bu temsilciler aracılığıyla üniversiteye yeni kayıt yapan öğrencilerin kredi kartı kullanmalarını amaçlamaktadırlar.

Öğrenci Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır ?

Asgari ödeme tutarı, kartın dönem borcu için bankanın mevzuat doğrultusunda belirlemiş olduğu alt ödeme tutarı olarak bulunmaktadır. Asgari ödeme tutarının ödeme günü geciktirilirse bu durum kredi notuna geç ödeme olarak yansıtılmaktadır ve bundan dolayı kredi notunda düşüş yaşanmaktadır. Bunun haricinde gecikmiş olan ödemeler için gecikme faizi olarak da bankalar tarafından mevcut ödemeniz gereken tutara göre yansıtılmaktadır. Genel olarak öğrenci kredi kartı için bankalar tarafından ilk yıl %40 oranında asgari ödeme tutarı belirlenirken ilk yıldan sonra bu oran %30 olarak uygulanmaktadır. Ancak pandemiyle mücadele ekonomik plânı kapsamında bütün kredi kartlarının asgari ödeme tutarı %20 olarak düzenlenmiştir.

Öğrenci Kredi Kartına Neden İhtiyaç Duyulmaktadır ?

Öğrenciler için sürekli olarak ek masraflar çıkmaktadır. Bu masrafların karşılanabilmesi için sürekli olarak nakit para bulabilme durumu mümkün olmamaktadır. Bundan dolayı o anda ihtiyaç gideren ve daha sonrasında düzenli bir şekilde ödemesi yapılan öğrenci kredi kartı okul dönemi boyunca bir kurtarıcı vazifesi göstermektedir. Ancak öğrenci kredi kartı aldıktan sonra ödemelerin düzenli bir şekilde yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Her ne kadar bu kartların limiti düşük olsa da bir öğrenci için fazla seviyede harcama yapılması geri yapılan ödemelerde sıkıntı yaşanılmasına neden olacaktır. 

İlginizi çekebilir:  Kredi Notu Düşüklere Kredi (20.000 TL)

Bu yazımızda sizlere öğrenci kredi kartı başvurusu, öğrenci kredi kartı limiti, öğrenci kredi kartı nasıl çıkartılır, kredi kartı asgari ödeme tutarı, kredi kartı başvuru şartları, öğrenci kartı avantajlarından bahsettik. Konu ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Öğrenci Kredi Kartı (Başvuru, Şartlar ve Limit) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *