Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ? Kredi Sicili Temizleme

Map Anasayfa Genel Rehber Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ? Kredi Sicili Temizleme
Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ? Kredi Sicili Temizleme

Geçmişte ödemediğiniz, ödemesini geciktirdiğiniz ya da icralık olduğunuz borçlarınız yüzünden gelecekteki bankacılık, kredi, kredi kartı gibi işlemleriniz beklediğiniz gibi işleme alınmayabilir. Bu yüzden kredi sicili hakkında bütün detayları bilmenizde fayda vardır. Biz de bu yazımızda sizlere Kredi Sicili Nedir ? Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ? Kredi Sicili Temizleme ve Kredi Sicili ile Kredi Notu Farkı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Kredi Sicili Nedir ?

Kredi sicili, Merkez Bankası bünyesinde bulunan, kişilerin geçmiş kredi ve kredi kartı başvurularının, borçlarının, ödediği ve ödemediği taksitlerin silinmesi mümkün olmayan bir şekilde kayıt altına alındığı bir veri tabanıdır. Merkez Bankası’na kayıtlı kredi sicilinden ziyade, kişilerin bankacılık işlemlerinde en çok önüne çıkan problem kredi notudur.

Kredi Sicili ile Kredi Notunun Farkı Nedir ?

Kredi sicili ile kredi notu aynı şey değildir. Bu ikisi arasındaki farkı bilmek çok önemlidir. İnsanların bu ikisini karıştırmaları çok sık rastlanan bir durumdur.

Kredi notu ödeme durumunuza bağlı olarak sürekli değişirken, kredi sicili ise hakkınızda yasal takip başlayana kadar değişmez. Bankadan kullandığınız kredinin ya da kredi kartınızın ödeme tutarını 90 gün ödememeniz hâlinde yasal takip işlemleri başlatılır, siciliniz bozulur ve bu da kredi notunuza olumsuz etki eder. Ödeme düzeninize göre artan ya da düşen sayısal bir değer olan kredi notu, bankalara yaptığınız başvurularda inceleme yapılırken bankaların referans olarak aldığı ilk noktadır.

Kredi Sicilinin Bozulmaması İçin Ne Yapılmalı ?

Kredi siciliniz bozulmamışsa, mevcut borçlarınızdan kurtularak ya da düzenli olarak ödeme yaparak sicilinizin bozulmamasını sağlayabilirsiniz. Ödemelerde güçlük yaşıyorsanız ve yasal takip süresine yaklaşıyorsanız bankaların sunduğu borç yapılandırma, erteleme, taksitlendirme, borç transferi ya da bütün borçları tek bir çatı altında toplama hizmetlerinden yararlanmanızda fayda vardır.

İlginizi çekebilir:  KPSS Şartsız 63 Bin Memur Alımı Yapılacak (Başvuru ve Şartlar)

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ?

Kredi sicili, diğer adıyla banka sicili Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından sürekli kayıt altında tutulur. Eğer borcunuzu 90 (doksan) gün boyunca ödemediyseniz ve yasal takip süreci başlatıldıysa artık kara listede yer alıyorsunuz demektir. Kara listede yer aldıktan sonra geri dönüş mümkün olmamaktadır. Merkez Bankası kara listesinden kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödemenizin üzerinden 5 (beş) sene geçmesi gerekmektedir. Bu beş sene içerisinde yapacağınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmeyecektir.

Kredi siciliniz temizlendikten sonra (5 sene sonra) bankalardan dilediğiniz gibi kredi ya da kredi kartı alabilmek için de kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Kredi notunu yükseltmek için kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Bunları yapsanız bile bahsettiğimiz 5 (beş) senelik süreç sicilin tamamen silinmesi anlamına gelmez. Bu süreyi tamamlasanız bile bankalar sizin her zaman geçmişinizi görebilirler.

Bu yazımızda sizlere Kredi Sicili Nedir ? Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ? Kredi Sicili Temizleme ve Kredi Sicili ile Kredi Notu Farkı hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Konu ile ilgili merak ettiklerinizi uzmanlarımızın yanıtlamasını istiyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ? Kredi Sicili Temizleme Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *