Kredi Notu Nedir

Map Anasayfa Kampanyalar Kredi Notu Nedir
Kredi Notu Nedir

Kredi Notu Nedir?


Tüm finansal geçmişiniz ve bankalar ile kurmuş olduğunuz ilişkileriniz ortak bir kuruluş tarafından toplanıp gerekli analizler yapılarak kişiye özel puan verilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından verilen bu puana kredi notu denilmektedir. Belirlenmiş olan kredi notu kredi ya da kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman talebinizin değerlendirmesinde oldukça önemli bir ölçüt olarak kullanılmaktadır. Kredi notu ifadesi bazen kredi puanı ya da kredi skoru gibi ifadeler ile de anlatılmak istenmektedir.


Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?


Kredi Kayıt Bürosu tarafından kredi notunuz hesaplanırken farklı yüzdeler alınarak hesaplama işlemi yapılmaktadır. Kredi borcunuzu düzenli bir şekilde ödeme yapmışsanız bu durumun etkisi %35 oranında olacaktır. Mevcut krediniz ile borç durumunuz kredi notunuzu %35 oranında etkileyecektir. Yeni dönemde almış olduğunuz krediler notunuzu %10 oranında etkileyecekken kredi kullanma yoğunluğu %10 oranında etki gösterecektir. Geriye kalan %9 diğer faktörler adı altında etki etmektedir.


Kredi Notunun Kaç Olması Gerekmektedir?


Kredi ya da kredi kartı almak isteyenler genel olarak kredi notum kaç olursa banka tarafından kredi ya da kredi kartı kullanmama izin verilir sorusunun cevabını aramaktadır. Bu sorunun cevabı genel olarak gelir durumuna ve bankaya göre farklılık gösterilse de genel olara kredi puanı 1500 üzerinde olan kişiler kredi ya da kredi kartı kullanımına uygun olarak görülmektedir.


Kredi notu sıfır olan kişiler riskli durumda olan kişilerdir. Kredi kullanma durumu bu kişiler için gelire bağlı olarak mümkün olması ile birlikte kredi kullanma ihtimali olan kişiler arasına koyulmaktadır.
• Kredi notu 0- 699 arasında bulunan kişiler en riskli olan gruba girmektedirler. Bu grupta olan kişilerin kredi kullanma durumu kefil ya da ipotek ile bile oldukça düşüktür.
• Kredi notu 700- 1099 arasında bulunan kişiler orta risk taşıyan gruba girmektedir. Bu kişilerin kredi kullanma ihtimali oldukça düşük bir şekilde bulunmaktadır. Kefil ya da ipotek göstermeleri halinde kredi kullanmaları ihtimalleri bulunmaktadır.
• Kredi puanı 1100- 1499 arasında olan kişiler az riskli kişiler grubu gelire bağlı olarak kredi kullanma ihtimali bulunmaktadırlar. Bu kişilerin kefil ya da ipotek göstererek kredi kullanma ihtimali bulunmaktadır.
• Kredi puanı 1500- 1699 arasında olan kişiler iyi olan grupta bulunmaktadır. Kredi kullanma ihtimali yüksek olan bu grup kredi kullanmak için banka tarafında kefil ya da ipotek kullanması talep edilmemektedir.
• Kredi puanı 1700- 1900 olan kişiler kredi kullanmak için çok iyi olan grupta bulunmaktadır. Bu grupta ulunan kişiler kredi kullanmak için talepte bulunduklarında kredi verilmesi ihtimali oldukça yüksek olarak bulunmaktadır. Bu kişilerden kredi alabilmeler için herhangi bir kefil ya da ipotek talep edilmez.

İlginizi çekebilir:  Esnafa Yüksek Limitli Kredi Kartı Veren Bankalar


Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?


Kredi notunu yükseltmek için aylık düzenli bir şekilde kredi ve kredi kartı ödemelerinin yapılması gerekmektedir. Bunun dışında yapılabilecek diğer şeyler şu şekilde sıralanabilir:
• Aylık olarak kredi ödemelerinin bütçeye uygun olarak yapılandırılması talep edilebilir,
• Tüm borçların tek bir kredide birleştirilmesi sağlanabilmektedir,
• Kredi kartlarının asgari tutarda olan ödemelerinin tek bir gün dahi geçirmeden kesinlikle ödenmesi gerekir.
Sıralamış olduğumuz noktalara dikkat ederek kredi notunuzu yükseltebilmeniz mümkündür. Kredi notunuzun yükselmesini sağlamanız halinde bankaların size daha sıcak bakması sağlanacaktır. Kredi ya da kredi kartı kullanmak istediğini zaman banka tarafından sert bir şekilde değerlendirilme yerine size daha ılımlı bir şekilde yaklaşmalarını kredi notunuzu yükselterek sağlayabilmeniz mümkün olmaktadır.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Kredi Notu Nedir Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *