Kredi Notu Neden Düşer ? Sebepleri Nelerdir ?

Map Anasayfa Genel Rehber Kredi Notu Neden Düşer ? Sebepleri Nelerdir ?
Kredi Notu Neden Düşer ? Sebepleri Nelerdir ?

Kredi notu bireyin bankalarla olan ilişkisinin sayısal ifadesidir. Kredi notu sorgulama ve öğrenme yöntemleriyle erişilebilen kredi notu, kişilerin finans kuruluşlarına yaptığı başvurularda bir referanstır.

Bu yazımızda sizlere findeks kredi notunu düşüren sebep ve etkenlerden bahsedeceğiz. Konu içerisinde SMS ve E-Devlet yoluyla ücretsiz kredi notunu nasıl öğrenebileceğinizi de bulabilirsiniz.

Kredi Notu Neden Düşer ?

Kredi notu, bir kişinin bankacılık işlemleri yapabilmesi için oldukça önemlidir. Kredi notu düşük olan kişiler, banka ile ilgili bir çok işlemi gerçekleştiremez. Bu nedenle bankadan kredi kartı ya da kredi almadan önce kişinin kredi notunu iyi bilmesi gerekir. Kredi notunun düşük olmasının birçok farklı nedeni vardır. Gelin bu nedenlere bir bakalım.

Kredi notu bir çok farklı nedene bağlı olarak düşebilir. Özellikle bazı etkenler kredi notunu ciddi anlamda düşürür. Bankalara yapılması gereken ödemelerin düzenli yapılmaması kredi notunu olumsuz bir şekilde etkiler. Bir banka müşterisinin kredi notunu düşürmemesi için kredi veya kredi kartı ödemelerini aksatmadan ödemesi gerekmektedir.

Kredi Notu Nasıl Oluşur ?

Kredi notu, bankacılık ile ilgili bazı işlemlerin bir araya gelmesi ile oluşur. Bu işlemlerin eksik ya da geç yapılması yüzdesini düşüreceği için kredi notu da otomatik olarak düşer. Kredi notu neden oluşur sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

 • Krediyi düzenli ödeme : %35
 • Mevcut kredi ve kredi kartı borç durumu : %35
 • Yeni alınan kredi : %11
 • Kredi kullanma sıklığı : %10
 • Diğer faktörler : %9
İlginizi çekebilir:  Kredi Notu Düşüklere 50.000 TL Kredi Kampanyası

Söz konusu işlemlerden bir tanesinin olumsuzluk sergilemesi durumunda yüzdesi gerilemeye başlar. Böylece kredi notu da düşüşe geçecektir. Bankacılık ile ilgili her olumsuz işlemde kredi notu geriler ve bu durumda banka ile yapılacak her türlü işlem de riske girer. Bankalar, kredi notu düşük olan kişilere yardımcı olmaya yanaşmaz. Bankaların gözünde kredi notu düşük kişiler, güvenilmez kişilerdir.

Kredi Notu Hangi Puan Aralıklarındadır ?

Banka kredi notu puan aralıkları olarak karşımıza çıkar. Kredi notu 0 – 1900 puan arasındadır. Banka müşterisi hangi puan aralığında ise işlemlerinde ona göre hareket edilir. Düşük puana sahip olan bir müşterinin kredi çekmesi ya da kredi kartı alması zor olacaktır.

Kredi notu puan aralıkları şu şekildedir;

 • 0 – 699 Puan Arası : En riskli grup – kredi alma ihtimali çok düşük.
 • 700 – 1099 Puan Arası : Orta riskli grup – kredi kullanma ihtimali düşük  ancak kefil ya da ipotekle kredi alabilir.
 • 1100 – 1499 Puan Arası : Az riskli grup – kredi çekme ihtimali gelirine bağlı, kefil ya da ipotek istenebilir.
 • 1500 – 1699 Puan Arası : İyi grup – kredi çekme ihtimali yüksek, kefil ya da teminat gerekmez.
 • 1700 – 1900 Puan Arası : Çok iyi grup – kredi çekme ihtimali çok yüksek, kefil ya da teminat gerekmez.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim ?

Kredi notunu ücretli ve ücretsiz öğrenme yöntemleri mevcuttur.

Ücretli Yöntemler;

 • Findeks ile kredi notunu öğrenme
 • Banka şubeleri aracılığıyla kredi notunu öğrenme
 • Sanal Bankacılık (İnternet Bankacılığı, Mobil Uygulamalar) yoluyla öğrenme

Ücretsiz Yöntemler;

İlginizi çekebilir:  Vakıfbank Esnaf Kredisi Başvuru Şartları 2018

Kredi Notunu Düşüren Sebepler Nelerdir ?

Kredi notunu düşüren sebepler birden fazladır. Bankacılık ile ilgili bazı işlemler, bu durumu etkileyebilir. Kredi notunu düşüren sebepler şu şekilde söylenebilir;

Bankaya Düzensiz Ödeme Yapmak

Bankadan alınmış bir kredi kartı ya da krediye düzensiz ödeme yapılması, kredi notunu düşürür. Bu tür bankacılık işlemlerine bir gün bile gecikme yapılsa banka bu durumu geç ödeme olarak algılar. Bu durumda sonuç hemen kredi notuna olumsuz olarak yansıtılır.

Kredi ve Kredi Kartı Borç Durumu

Kişinin kredi ya da kredi kartı borç durumu, kredi notunu ciddi şekilde etkiler. Aylık 3.000 lira kazancı olan bir kişi için kredi ya da kredi kartı için toplamda 50.000 liralık bir üst limit belirlenir. Müşterinin düzenli ödeme yapmasına karşılık kredi borcunun bu üst limite yakın olması kredi notunun düşmesine neden olacaktır.

Yeni Alınan Kredi

Yeni alınmış bir kredi ödemesi henüz yapılmadığı için bankaya göre bir risk nedenidir. Banka, yeni alınan kredinin ilk taksiti ödenene kadar kredi notunu düşürür. İlk taksitin ödenmesi ile kredi notunda bir artış gerçekleştirilir.

Kredi Kullanım Yoğunluğu

Banka müşterisinin sık sık kredi kullanması, bankaların kredi notu üzerinde etkilidir. Eğer banka müşterisi her kredisinde düzenli ödeme sağlıyor ise kredi notu yükseltilir. Ancak ödemelerde gecikme yaşanıyorsa, banka kredi notunu düşürecektir.

Diğer Faktörler

Bankacılık işlemlerinin yanı sıra diğer faktörler de kredi notunun üzerinde etkilidir. Kişinin otomatik ödeme talimatları, kredi kartı kullanma süresi, bankaya para giriş çıkışı gibi hareketler de kredi notunu etkileyecektir.

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür mü ?

Bilinenin aksine kredi başvurusu yapmak kredi notunu düşürmez. Ancak kişi çok fazla kredi başvurusunda bulunuyor ise bankalar bu durumu olumsuz olarak nitelendirir. Bankalar, bir başka bankanın vermediği krediyi vermeye yanaşmazlar. Bankaların böyle düşünmesi için kişinin ayda 10 ve daha fazla bankaya başvuruda bulunması ve hepsinden ret cevabı alması gerekir. Ayda 2–3 başvuru yapan kişiler için böyle bir durum söz konusu değildir.

İlginizi çekebilir:  Vakıfbank Esnaf Destek Kredisi Şartları ve Başvuru

Bir banka müşterisi, bankacılık işlemlerini ne kadar düzenli halleder ve sorun çıkarmaz ise o kadar yüksek puana sahip olacaktır. Kredi notunu düşürmek de yükseltmek de insanın kendi elindedir. Bankacılık işlemlerinden sürekli olarak yararlanmak isteyen bir kişinin mümkün olduğunca bankacılık ödemelerine dikkat etmesi doğru olacaktır.

Bu yazımızda sizlere findex kredi notunu düşüren sebep ve etkenlerden, SMS ve E-Devlet yoluyla ücretsiz kredi notu öğrenmeden bahsettik. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Kredi Notu Neden Düşer ? Sebepleri Nelerdir ? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Kredi Notu Neden Düşer ? Sebepleri Nelerdir ? Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
 1. Eser

  Lütfen bize bu yardımı verin Allahını sevene bu yardımı bize versin

  • access_time 13 Ağu 2020, 8:22
  • Cevapla