Kredi Notu Nasıl Yükselir? (Kredi Notu Kaç Olmalı?)

Map Anasayfa Genel Rehber Kredi Notu Nasıl Yükselir? (Kredi Notu Kaç Olmalı?)
Kredi Notu Nasıl Yükselir? (Kredi Notu Kaç Olmalı?)

Kredi notunun yüksek olması bankalardan ihtiyaç duyduğunuz finans kaynağını temin edebilmenizi kolaylaştırır. Kredi notumu nasıl yükseltirim diye düşünüyorsanız yazımızı dikkatli okumanızı tavsiye ediyoruz.

“Kredi notu nasıl yükselir ? Kredi notumu yükseltmek için ne yapabilirim ? Kaç ay beklemeliyim ? Kredi notu kaç olmalı ? Banka kredi notu nasıl yükselir ?” gibi soruların yanıtlarını detaylı olarak bulabileceğiniz yazımıza başlıyoruz. Bu yazımızda sizlere detayları ile sizlere kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi anlatacağız. Öncelikle tanımlamamız gereken bazı hususlara kısaca değinip geçelim.

Findeks Kredi Notu Nedir, Niye Önemli?

İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi gibi bir çok talebinde bankaların referans aldığı ilk yer findeks kredi notudur. Bir çok kredi talebi kredi notunun düşüklüğü sebebiyle geri çevrilebiliyor. Bu nedenle öncelikle kredi notunuzu yükseltmelisiniz.

Evvela kredi notunun ne olduğu ve nasıl hesaplandığı hakkında detaylara kısaca yer vermekte fayda var. Findeks Kredi Notu kişilerin bankalar ve finansal kuruluşlar ile şimdiye kadar olan ilişkilerini değerlendiren bir nevi karnedir. Bankaların, müşterilerine kredi verirken baktıkları ve kredi için herhangi bir karara vardıkları önemli bir sistemdir.

Kredi notu, geçmişte bankalardan kullanmış olduğunuz kredilerin ve kredi kartlarının sicilidir. Bu sicil içerisinde aylık kredi ödemelerinizi veya kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapıp yapmadığınıza bakılarak sizlere puan verilir. Bu bağlamda kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, kredi almanız o denli kolay olur. Kredi notunun yüksek olması için de bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Peki kredi notu nasıl yükseltilir ? Şimdi bunları başlıklar halinde inceleyelim.

Ödemelerinizi Düzenli Yapın Kredi Notunuz Yükselsin!

Günümüzde artık kredi skoru sadece kredi ve kredi kartı alırken değil; taksitle cep telefonu alırken, beyaz eşya alışverişindeyken, hatta ev ve araba kiralarken bile karşınıza çıkabilir. Halihazırda bir kredi ödemeniz veya kullandığınız kredi kartınız varsa bunun ödemelerini düzenli yapmaya gayret edin. Bunu sağlamanın birinci yolu aylık ödemelerinizi bütçenize göre yapılandırın. Belki toplam ödemeniz fazla olacaktır ama eğer ödemeleriniz bütçenizi zorluyorsa, kredinizin vadesini uzatın. Aylık kredi taksit ödemelerinizin miktarı düşecektir ama toplam ödemeniz artacaktır. Fakat kredinizi düzenli ödediğiniz için kredi notunuz yükselecektir.

İlginizi çekebilir:  Halkbank Vadeli Mevduat Faizi Oranları ve Hesaplama (Türk Lirası, Dolar ve EURO)

Kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun diğer bir yanıtı ise kredi borçlarınızı birleştirmeniz olacaktır. Bunu sağlamak için bütün bankalarda ki kredilerinizi tek bir yerde toplamalısınız. Alışverişleriniz de nakit ödeme yerine kredi kartı ile ödeme yöntemi seçerek alışveriş yapabilirsiniz. Lakin bunun faydasını görmeniz için kredi kartı taksitlerinizi gününde yatırmalısınız. Ayrıca kredi kartı aylık ekstrelerinizin tamamını ödemeye çalışın. Bütçenizi sarsmaması adına asgari tutar yerine tamamını ödemenizi tavsiye etmekteyiz. Buna ek olarak ödemelerinizi 10-20 lira tutarında fazla ödemeniz de kredi notunuza bir nebze yardımcı olacaktır. Zira yine belirtmek isteriz ki kredi veya kredi kartı borcunuzu bir gün bile geciktirmeniz kredi notunuza olumsuz bir etki yapar. Kredi notunuzun kötü olması bütün bankalarla çalışmanızı engellemez. Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar yazımızda kredi alınabilecek bankalardan bahsettik. Ama bu bankaların faiz oranları biraz yüksek.

Şimdiye Kadar Hiçbir Banka İle Çalışmadınız Mı?

Şimdiye kadar hiç bir banka ile çalışmamız kişilerin kredi notu oluşmamış olabilir. Lakin bu durumu bir kaç basit işlem ile olumlu yönde kullanabilirsiniz. Birincisi düşük miktarda kredi kullanmak. Bankaların verdiği 60 ay vadeli ihtiyaç kredilerinden düşük bir tutarda kredi kullanabilirsiniz. Kullandığınız kredinizin taksitlerini gününde ödemeniz kredi notunuzun artık işleyeceği anlamına gelmektedir. Veya bir kredi kartı alarak yukarıda bahsettiğimiz gibi kredi kartınız ile alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Alışverişlerde kullandığınız kredi kartınızın ödemelerini düzenli ve gününde yapmanız halinde yine kredi notunuz olumlu olarak oluşmaya başlayacaktır.

Kredi notunu yükseltmenin diğer bir yolu ise banka hesabı açmaktır. Kredi almak istediğiniz bankaya giderek bir vadesiz hesap açtırın. Açtırdığınız hesabınıza her ay düzenli miktarlarda para yatırın. Minimum 3 ay boyunca bu hesabınıza elinizden geldiği kadar para yatırıp, birikim yapınız. Sonrasında banka dan kredi kartı başvurunda bulununuz. Düşük limitli bir kredi kartı verse de bu sizin kredi notunuzu yükseltmek için uygun bir fırsattır.

İlginizi çekebilir:  İş Bankası SMS ile Kredi Başvurusu (ANINDA ONAY)

Takibe Düştüm, Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Yasal takibe düşen kredi veya kredi kartı borçlarınızı acilen kapattırmanız gerekmektedir. Zira takipte ki bir vatandaşın kredi notu asla yükselmez. Bu kredi takibini durdurmak için bankanız ile görüşmelisiniz. Bankanızla görüşerek borcunuzu yapılandırmak için talepte bulunun.

Yapılandırılan borcunuz için bankanın vade ve faiz teklifi konusunda kesinlikle pazarlık yapmayı unutmayınız. Bunun için ısrarcı ve imkansız bir halde olduğunuzu hissettirerek faiz oranını düşürmeye ve vade süresini uzatmaya gayret göstermelisiniz.

Takipten çıktıktan sonra ne yapmalısınız ? Öncelikle kredi sicilinizi düzeltmek ve hatta kredi notunuzu yükseltmek için özellikle maaş aldığınız bankadan kredi kartı talebinde bulunun. Maaş müşterisi olduğunuzdan dolayı banka muhtemelen size düşük limitli bir kredi kartı verecektir. Aksi durumda, hesabınızda bir miktar para tutarak kredi kartı veren bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi kartının ödemelerini tamamen bir düzen içerisinde yaparsanız kredi notunuz yükselişe geçecektir.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler (Kısaca)

 • Aldığınız kredi ve kredi kartlarının ödeme düzeni.
 • Bankalara olan şu anki borç durumunuz.
 • Bankalarda bulunan şu anki varlık durumunuz.
 • Ödeme tarihlerindeki gecikmeler.
 • Sosyal güvenlik kurumu ödemeleriniz.

Kredi notunuzu öğrenmek için E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme yazımızı okuyabilirsiniz. Akabinde aşağıdaki tabloda yer alan puan aralıklarına göre kredi alma durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Notum Kaç Olmalı, Kredi notu nasıl yükseltilir, kredi puanımı nasıl yükseltebilirim, kredi notu yükseltme taktikleri, en iyi kredi notu yükseltme yöntemleri
Kredi Notum Kaç Olmalı
En Riskli 1-699
Orta Riskli 700-1099
Az Riskli 1100-1499
İyi 1500-1699
Çok İyi 1700-1900

Ayrıca Kredi Notu 0 Olana Kredi Veren Bankalar konumuzu okuyarak da kredi notu olmayanlara kredi veren bankalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazımızda “Kredi notu nasıl yükselir ? Kredi notumu yükseltmek için ne yapabilirim ? Kaç ay beklemeliyim ? Kredi notu kaç olmalı ? Banka kredi notu nasıl yükselir ?” gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Merak ettiklerinizi yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Kredi Notu Nasıl Yükselir? (Kredi Notu Kaç Olmalı?) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Kredi Notu Nasıl Yükselir? (Kredi Notu Kaç Olmalı?) Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
 1. Kredi notu

  Çok faydalı bir paylaşım olmuş ellerinize sağlık.

  • access_time 3 Tem 2018, 22:40
  • Cevapla
 2. HitSesliChat

  Teşekkürler yalnız hala bankalara borcumuz olup olmadığı findekste cıkar mı?

  • access_time 2 Oca 2019, 23:24
  • Cevapla