Kredi Kartının Asgari Borcunu Ödemezsek Ne Olur?

Map Anasayfa Kredi Kartları Kredi Kartının Asgari Borcunu Ödemezsek Ne Olur?

Kredi Kartının Asgari Borcunu Ödemezsek Ne Olur?

Kredi kartları yanımızda nakit para bulunmadığı zaman hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Çok daha rahat bir şekilde alışveriş yapmamıza olanak veren kredi kartlarının aksatmadan ödenmesi gerekmektedir. Kredi kartları bir borçlanma aracı olarak değil hayatımızı kolaylaştıran bir ödeme aracı olarak bulunmaktadır. Kredi kartını kontrolsüz bir şekilde kullanıp oluşan borcu ödemediğimiz zaman kredi kartını sadece bir borçlanma aracı olarak kullanmış oluruz.

Kredi Kartı Borcu Tek Bir Gün Geç Ödenirse Ne Olur?

Kredi kartları için belirlenen son ödeme tarihi, kredi, kartının hesabının kesildikten sonraki 9- 10 gün sonrasında belirlenmektedir. Son üne kadar dönem borcunu ya da en azından asgari tutardaki ödemeyi yapmanız gerekmektedir. Ödemeyi geç yaparsanız borcunuza gecikme ya da akdi faiz eklenmesi olur.

Kredi Kartları Kanunu ve Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliğine göre bir yıl içinde kart borcunun en az asgari tutarı 3 defa geç bir şekilde ödenirse kredi kartının bir sonraki yıla nakit kullanımına kapatılması durumu olur. Böyle bir gecikme olması durumda herhangi idari ya da yasal takip durumu olmayacaktır.

Her Yapılan Geç Ödeme Kredi Siciline Yansır

Kredi kartı borçlarının ödenmesini kesinlikle ihmal etmemeniz gereklidir. En azından asgari tutarlarını düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Kart borcunun ödemesini tek bir gün dahi geç olarak yapsanız bu durumu kredi sicilinize yansıtılacaktır.

Kredi Kartı Borcu Bir Dönem Geç Ödenirse Ne Olur?

Kredi kartınızın asgari ödeme tutarını bir ay yani diğer ekstre tarihine kadar ödememeniz durumunda 30 gün boyunca yani 1 dönem gecikmiş olarak gözükeceksiniz. Bir aylık gecikmeniz kart borcunuza gecikme ya da akdi faiz miktarı ile eklenecektir. Bu gecikme durumda direk olarak idari ya da yasal takip ile muhatap olma durumunuz olmayacaktır. Sadece kredi sicilinize 1 dönem gecikmede olarak gözükeceksiniz.

İlginizi çekebilir:  Kredi kartı asgari ödeme hesaplama nasıl yapılır ?

Kredi Kartı İki Dönem Geç Ödenirse Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzu 2 dönem boyunca üst üste ödemediğiniz takdirde bu durum kredi sicilinize 2 dönem gecikmiş olarak yansıtılacaktır. Geç kalma durumunun sayımı son ödeme tarihinin olduğu günden sonraki ilk günden başlamaktadır.

Kartınızın Kullanıma Kapatılması

Kredi kartının asgari borçu kartınız borcunu üst üste ödemediğiniz zaman nakit çekime kapatılmaktadır. Kartınızın içinde limit olsa bile borç ödenmediği için alışveriş yapamazsınız. Bu süre zarfı içinde banka sizi arayıp borcunuzu ödemeniz gerektiğini aksi takdirde yasa takip sürecinin başlayacağı hakkında gerekli bilgiyi verecektir. Burada kredi kartı kullananların dikkat etmesi gereken nokta eğer iki dönem üst üste ödeme yapılmazsa bundan sonraki sürecin bankanın insiyatifinde işleyeceğidir.

Kredi Kartı Borcu 3 Dönem Ödenmezse Ne Olur?

Banka kredi kartı borcunuzun 3 dönem üst üste ödenmemesi durumda sizi arayacaktır. Borcunuzu ödemeniz için son olarak 7 günlük bir süre verecektir.

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Yasal İşlem Başlatılır mı?

İlk olarak 3 dönemlik gecikme sürecini yaptınız. Bundan sonra banka size gerekli süreyi vermek için aradı ve 7 gün içinde ödeme yapmanızı talep etti. Ancak siz bazı sebeplerden ötürü bu 7 günlük sürede ödemenizi yapmadınız. Bu durumda banka mal varlığınıza ya da gelirinize el koymak için yasal süreçleri başlatacaktır.

5 Yıl Boyunca Bu Bilgiler Sicilinizde Görülecektir

Yasal takibe alınmanızdan dolayı kara liste diye bilinen durum sicilinize işlenecektir. Borcunuzu ödeseniz bil bu durum 5 yıl boyunca kredi sicilinizden silinmeyecektir. Bu durum kedi sicilinizde olmasından dolayı bankaya kredi ya da kredi kartı için başvuruda bulunmanız durumda riskli grupta olduğunuz için genel olarak bankaların size bakışı olumsuz olacaktır.

 

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Kredi Kartının Asgari Borcunu Ödemezsek Ne Olur? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *