Kredi Kartı Limiti Arttırıldı

Map Anasayfa İhtiyaç Kredileri Kredi Kartı Limiti Arttırıldı
Kredi Kartı Limiti Arttırıldı

Koronavirüsle mücadele kapsamında hazırlanan ekonomi paketlerinin içinde kredi kartlarına yönelik bir çok uygulama mevcuttu. Temassız limitlerin arttırımı, kredi kartı alışveriş faizi, gecikme faizi, nakit avans faizi, taksitli nakit avans faizinde yapılan indirimlerin yanında asgari ödeme tutarı da %30’dan %20’ye indirilmişti.

Şimdi ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi kartlarının azami limiti hakkında karar aldı. Peki Kredi Kartı Azami Limiti Ne Kadar Oldu ? Öğrenci Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olabilir ? İşte bu soruların cevapları yazımızın içinde.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Nedir ?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Türkiye’de tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerini korumak, bankalar ve özel finans kurumlarının piyasa disiplini içerisinde sağlıklı, etkin ve dünya ölçeğinde rekabet edebilir bir yapıda işleyişi için uygun ortamı yaratmak ve bu sayede ülkenin uzun vadeli büyümesine ve istikrarına katkıda bulunmak amacıyla kurulmuş özerk bir kurumdur.

BDDK, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun ve mevzuatla kendisine verilen düzenleme ve denetlemeyle ilgili görev ve yetkileri kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak yerine getirir ve kullanır. Kurumun kararları yerindelik denetimine tâbi tutulamaz. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi BDDK kararlarını etkilemek amacıyla emir ve talimat veremez.

Türkiye’de bankacılık ile ilgili her türlü denetleme, soruşturma, karar alma ve ceza verme yetkisi BDDK’ya âittir. Bundan dolayı kredi kartı asgari ödeme tutarı, azami limit tutarı gibi kararlar BDDK tarafından verilmektedir.

Kredi Kartı Azami Limiti Ne Kadar Oldu ?

BDDK’dan yapılan yazılı açıklamaya göre bankaların gelirini beyan edemeyen müşterilerine tanıyabildiği azami 1.300 Türk lirası limit, 2 bin Türk lirasına çıkarıldı.

Alınan kararla ayrıca koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini sınırlandırma tedbirleri kapsamında asgari ödeme tutarı bir yıl içinde üç kez ödenmeyen kredi kartlarının kullanıma kapatılması 2020 yıl sonuna kadar uygulanmayabilecek.

İlginizi çekebilir:  Turkcell Faturalı Hatta Kredi Nasıl Alınır? (Garanti Yol)

BDDK’dan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“BDDK’nın bugün tarihli ve 9093 sayılı Kararı ile; 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun (Kanun) 9’uncu maddesinin ikinci fıkrası ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin (Yönetmelik) 22’nci maddesinin birinci ve üçüncü fıkrasında yer alan ve 06.09.2016 tarihli ve 7004 sayılı Kurul Kararı ile 1300 Türk Lirası olarak belirlenen sınırın Kanunun 47’nci maddesi uyarınca 2000 Türk Lirası olarak artırılmasına, COVID-19 salgını nedeniyle içinde bulunduğumuz koşullar ve alacaklı taraf olan kart çıkaran kuruluşları koruyucu bir düzenleme olduğu dikkate alınarak, Yönetmeliğin 22’nci maddesinin ‘Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı; toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına, üst üste üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılır. Söz konusu kredi kartlarının limitleri dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamaz ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulur.’ hükmünü amir altıncı fıkrasının, asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartlarının nakit kullanımına veya nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılmasına ilişkin hükümlerinin, 31.12.2020 tarihine kadar kart çıkaran kuruluşlarca uygulanmayabileceğine karar verilmiştir.”

Öğrenci Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olabilir ?

BDDK’nın almış olduğu azami kredi kartı limiti kararı milyonlarca öğrenciyi de yakından ilgilendiriyor. Öğrenciler bir gelir beyan edemedikleri için bankalar tarafından verilen kredi kartlarında en fazla 1.300 lira limit kullanabiliyorlardı. BDDK’nın Kredi Kartı Azami Limit kararının ardından öğrencilere verilen kredi kartlarında uygulanabilecek en yüksek limit de 2.000 liraya çıkmış oldu.

Öğrenci kredi kartı başvurusu için konumuzu okuyabilirsiniz :

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu, Şartlar, Limit Hesaplama (Güncel)

Kredi Kartı Azami Limiti ve Öğrenci Kredi Kartı Limiti hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Kredi Kartı Limiti Arttırıldı Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *