Kredi Kartı Kapatma

Map Anasayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Kapatma
Kredi Kartı Kapatma

Kredi Kartı Kapatma


Kullanmakta olduğunuz kredi kartını kapattırmak istiyorsanız kapatma işleri için 3 farklı yolu kullanabilirsiniz. Bu yolları şu şekilde sıralayabiliriz;


• Kullanmış olduğunuz bankanın şubesine talepte bulunarak kredi kartınızın kapatılmasını sağlayabilirsiniz,
• Müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartın kapanması kapatılması için talepte bulunabilirsiniz,
• İnternet bankacılığı üzerinden kartınızın kapatılmasını sağlayabilirsiniz.
Kullanmak istemediğiniz ya da faizinin artmasından şikayetçi olduğunuz kredi kartlarınızı bu yolları kullanarak kapattırabilmeniz mümkün olmaktadır.


Kredi Kartı Üzerinden Taksit Ödemesi Yapılırken Kartı Kapattırmak Mümkün müdür?


Kredi kartınızın mevcut taksitleri bulunuyor olsa bile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından oluşturulmuş olan yönetmeliğe göre kredi kartının kapanması ile alakalı bir kısıtlama bulunmamaktadır. Mevcut yönetmeliğe göre kredi kartınızın kapatılması için bankaya talepte bulunduktan sonra bankanın 7 gün içinde kartı kapatması gerekmektedir.
Kredi kartınızı kapandıktan sonra mevcut taksitlerinizi ödemeye devam etmeniz mümkündür. Güncel borcunuz her ne kadarsa o borcun bitimine kadar bankanın size hesap kesimi gönderme zorunluluğu bulunmaktadır.


Kredi Kartı Kapanınca İçinde Biriken Puanlar Ne olur?


Kredi kartınızın kapanması ile ilgili talepte bulunmanız halinde banka tarafından 7 gün içinde kredi kartınızın kapatılma işlemi gerçekleşecektir. Kredi kartınız kapandığında içinde biriken puanlarınız bulunuyorsa o puanları kullanmanız mümkün değildir. Kartın içinde birikmiş puanlar varsa en makul yol kart kapatılmadan puanları değerlendirmek olacaktır.
Bazı bankalar kart içinde bulunan puanları yıllık olarak güncellemektedir. Kartta bulunana puanların kullanımını yapmadığınız takdirde yılsonunda mevcut puanlarınız banka tarafından silinecektir. Bankanınız mevcut bulunan puanlarınızı silip silmediği ile alakalı çağrı merkezini arayarak bilgi sahibi olmanız mümkündür.


Asıl Kredi Kartı Kapanınca Ek Kartlara Ne İşlem Uygulanmaktadır?


Ek kartlar asıl kredi kartına bağlı olarak bankalara tarafından çıkarılmaktadır. Asıl kartın iptal işlemi yapıldığında ek kartta otomatik olarak iptal edilmektedir. Ek kart ile yapılmış olan harcamaların hesap özetleri ek kartlara yansımaktadır. Bundan dolayı asıl kart kapatıldığında ek kartın herhangi bir işlevi olmayacağı için banka tarafından otomatik olarak kapatılması işlemi yapılmaktadır.

İlginizi çekebilir:  Öğrenci Kredi Kartı (Başvuru, Şartlar ve Limit)


Kart Kapatıldığında Taksit Ödemeleri Nasıl Yapılır?


Taksitleri hala devem eden kartın kapatılma işleri yapıldığı zaman önceden yapılan taksitler gibi taksit ödemesi düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Kredi kartının mevcut bulunan borcu bitene kadar bankanın hesap özetini göndermesi zorunlu olmaktadır.


Kredi kartı gündelik hayatta büyük bir kurtarıcı vazifesi görmektedir. Yanımızda nakit paramız bulunmadığı zaman ya da yeteri kadar nakit paramız bulunmadığı zaman direk olarak işlevsel olarak ortaya kredi kartları çıkmaktadır. Farklı limit miktarları ile hayatımızda büyük bir yer kaplayan kredi kartları yanlış kullanım yapıldığı zaman hızlı bir şekilde kapatılmak istenilmektedir ve nakit para üzerinden çok daha düzenli şekilde harcama yapılmaya çalışılmaktadır. Kredi kartı ile ilgili bir sorun yaşamamak ve ileride oluşabilecek yüklü borçlar ile uğraşmamak için yapılması gerekenler oldukça basit bir şekilde bulunmaktadır. Kredi kartının çok daha bilinçli bir şekilde kullanılması için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;


• İlk olarak yapılan tüm alışverişlerde direk olarak kredi kartına sarılmak oldukça yanlış bir davranıştır. Farklı taksit seçenekleri ile cazip bir ödeme sunuluyor gibi gözükse bile sizi oldukça zora sokacak taksit ödemelerinin altına sokması mümkündür.
• Kredi kartı ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. En azından asgari tutarının tek bir gün dahi geçirmeden bankaya ödenmesi gerekmektedir.
• Kredi kart limitinin çok yüksek miktarda olması gerekmektedir. İlk başlarda heyecanlı bir şekilde dikkat edilmeden kullanım yapılması kredi kartının oldukça kısa bir süre içinde kapatılması için talepte bulunmanıza neden olabilir.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Kredi Kartı Kapatma Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *