Kredi kartı asgari ödeme hesaplama nasıl yapılır ?

Map Anasayfa Kredi Kartları Kredi kartı asgari ödeme hesaplama nasıl yapılır ?
Kredi kartı asgari ödeme hesaplama nasıl yapılır ?

Kredi kartı asgari ödeme hesaplama

Kredi kartı asgari ödeme hesaplama, kredi kartımızın gelen borcunun tümünü ödeyemeyeceğimiz zamanlarda, ödememiz gereken minimum tutardır. Örneğin 1500 TL olan bir kredi kartı borcumuz var. Bu tutarın asgari ödeme tutarı 300 TL olacaktır. Tabi borcumuzun tutarına göre bu rakamlar farklılık gösterecektir. Bunları konumuzun devamında detaylıc bir şekilde anlatacağım.

Kredi kartı asgari ödeme nedir ?

Kredi kartımıza ait gelen toplam borcumuzun tamamını ödeyemeyeceğimiz durumlarda, bankalar tarafından kara listeye alınmamak için yapmamız gereken minimum ödemedir. Bu ödemeler kredi kartınıza ait gelen ücrete göre değişmektedir. Kredi kartnıza ait asgari ödemeyi yaptıysanız, toplam ödenecek tutardan geri kalan tutar bir sonraki aya ait borcunuza eklenir.

Kredi kartı asgari ödeme nasıl belirlenir, limitler nelerdir ?

Yukarıda bahsettiğim gibi asgari ödeme oranları, kredi kartı borcunuzun tutarına göre farklı % ler ile hesaplanır. Kart borcunuza ait limitleri aşağıda maddeler halinde belirtelim.

 • 100 TL ile 15.000 TL arası kredi kartı borcunuz için %30
 • 15.000 TL ile 20.000 TL arası kredi kartı borcunuz için %35
 • 20.000 TL ve üzeri borcunuz için %40

üzerinden asgari ödeme tutarınız hesaplanır. Örnek vermek gerekirse;
Kredi kartı borcunuz 5.000 TL ise asgari ödemeniz gereken rakam 1500 TL olarak hesaplanacaktır. 17.000 TL ise kredi kartı borcunuz, asgari ödemeniz 5950 TL olacaktır. 25.000 TL borcu olan bir kişinin ise ödemesi gereken asgari tutar 10.000 TL olacaktır. Yine de kafanızda soru işaretleri kaldıysa bize, konu altından yorumda bulunarak yardım isteyebilirsiniz.

Kredi kartı asgari ödeme ödenmezse ne olur ?

 • Kredi kartları hayatımız her ne kadar kolaylaştırsa da, bilinçli bir şekilde kullanılmadığı zamanlarda ciddi bir borç içine sürükleyebilir. Bunun temel sebebi ise gelirimiz ve giderimizin dengesizliğinde kredi kartlarıyla yapılan harcamalar sebebiyledir.
 • Kredi kartını kullanmadan önce düşünmemiz gereken ilk soru istek mi ? ihtiyaç mı ? Bu şekilde kendimize basit bir soru sorarak kredi kartı ile yaptığımız harcamalarımızı ciddi derecede kısıtlayabiliriz. Eğer kısıtlayamazsak ödemesi zor rakamlar karşımıza çıkacaktır.
 • Bunun karşısında asgari ödemelerle içinden çıkılamayacak bir hale gireceğiz.
  Bunun sonucundan asgari ödemeleri dahi yapamayacak duruma geldiğimizde bankalar haciz yoluyla borçlarını almak için yasal takip işlemi başlatacaktır.
 • Borcumuzun asgari tutarını üç ay boyunca ödememek yasal işlemlerin başlamasına yol açacaktır. Sonrasında ise bankalar tarafından kara listeye alınarak kredi notumuz düşecek ve bankalar tarafından kredi ve kredi kartı alamayacak bir imaja bürüneceğiz. Üç ay içinde girdiğimiz bu kara listeden, borcumuzu ödesek bile 5 sene içinde temiz bir sayfa açacağımızı bildirerek işin öneminden de bahsetmiş olayım. Kredi kartı aidatı almayan bankaları incelediğimiz yazıyı Aidatsız kredi kartı konumuzda inceleyebilirsiniz. Hepimize borçsuz bir hayat dilerim.
İlginizi çekebilir:  Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar ve Limiti

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Kredi kartı asgari ödeme hesaplama nasıl yapılır ? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Kredi kartı asgari ödeme hesaplama nasıl yapılır ? Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
 1. isa

  kiredi kartı

  • access_time 18 Kas 2018, 20:27
  • Cevapla