Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Olan Şartlar?

Map Anasayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Olan Şartlar?
Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Olan Şartlar?

Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Olan Şartlar?


Son yıllarda kredi kartı kullanımında oldukça fazla bir şekilde artmış yaşanmaktadır. İnternetten kolay alış veriş yapılabilmesi, gidilen yerlerde direk olarak kredi kartından çekim yapılabilmesi, taksit seçenekleri derken her yaştan kesimin kredi kartına olan ilgisi artmıştır. Ancak kredi kartı kullanabilmek için belli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz;


• Kredi kartı sahibi olabilmek için ilk şart olarak 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Eğer 18 yaş dolmadıysa ailenin imzası ile kredi kartı çıkarılması mümkün olmaktadır.
• Kredi kartı için bankalar tarafından yapılan değerlendirmeler bulunmaktadır. Kredi kartı almak için riskli grupta bulunuyorsanız kredi kartı verilmesi pek mümkün değildir.
• Kredi kartı için yüksek limitler istenilmesi halinde gelir belgesi gösterilmesi gerekmektedir.
• Belli bir düzeyde gelir durumu olması gerekmektedir. Gelir belgesi olmayanlar bankanın takdirine göre kredi kartı sahibi olabilirler.
Kredi Kartı Başvurusu Yapmak İçin Gerekli Olan Belgeler
Bankalar kredi kartı almak için herhangi bir belge talebinde bulunmamaktadır. Ancak sistem üzerinden herhangi bir gelir tespiti yapamadıkları takdirde gelir belgesi talebinde bulunurlar.


Kredi Kartı İle Nakit Avans Çekmek


Kredi kartı limitin yeterli olması durumunda nakit avans olarak çekim yapabilmek mümkündür. Nakit avans çekimi için en fazla 15 bin TL’ye kadar çekim yapılabilmektedir. Bankaların nakit avans genel ortalaması 10 bin TL kadar olmaktadır. Nakit avans için 12 aya kadar aylık taksit yaptırılabilmektedir.


Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalıdır?


Kredi kartları alışveriş yaptığımız zamanlarda bizim için büyük bir kurtarıcı olmaktadır. Ancak kredi kartlarının doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir.
• Kredi kartı borcunun en azından asgari tutarını bir gün dahi gecikmeye sokulmadan ödenilmesi gerekmektedir,
• Kredi kartının dönem borcu tutarının asgari miktarı ödeme yapamayacaksanız banka ile görüşüp taksitlendirme talep etmeniz gerekmektedir,
• Kredi kartı ile alışveriş yaparken taksitli olarak yaptığınız alışverişleri de hesaba katarak alışveriş yapmanız gerekmektedir.
• Bir sonraki ayda yapmak istediğiniz ödemleri hesap kesim tarihinden sonra yapmaya dikkat edin,
• Güvenli olmayan internet sitelerinden alışveriş yaparken sanal kredi kartlarının tercih edilmesi gerekmektedir.

İlginizi çekebilir:  Vakıfbank Kredi Kartı Yapılandırma, Ekstre Erteleme ve Taksitlendirme

Kredi Kartının Yıllık Ücreti


• Bankalar tarafından aidatsız bir şekilde kredi kartı çıkarmaktadırlar. Aidatsız olarak bulunan kredi kartlarının kampanyalara katılması ve puan kazanabilmesi tamamıyla bankaların takdirinde olmaktadır.
• Elinizde bulunan kredi kartları için bankalara talepte bulunarak aidatsız kredi kartına dönüşümünü yaptırabilirsiniz,
• En az 180 boyunca herhangi bir kullanım yapılmayan kredi kartları için aidat talebinde bulunulmaz,
• Sanal kredi kartları için herhangi bir kart aidat talebinde bulunulmaz,
• Ek kart olarak kullanım sağladığınız kartın aidatı asıl kredi kartı aidatının %50’sini geçemez,
• Bir yıl içerisinde 2 defayı geçmemek şartı ile kredi kartı yenilenmesinde herhangi bir ücret talebinde bulunulmaz.


Ek Kredi Kartı


Aktif bir şekilde kredi kartı ile alışveriş yapanlar için acil durumlara karşı ek ikinci kredi kartı çıkarılması tavsiye edilmektedir. Ek kredi kartını sadece acil durumlarda kullanmak için çıkartanlar asıl kullanım yaptıkları kartlarında herhangi bir arıza durumu olduğunda sıkıntı yaşamazlar. Ek kredi kartı sadece acil durumlar için kullanıldığından dolayı ödeme yaparken ekstra zorluk yaşatmaz. 180 gün boyunca kullanım yapılmayan kredi kartları için aidat ücretinin talep edilmiyor olması acil durumlar için ek bir kartın çıkarılmasını oldukça avantajlı hale getirmektedir.
Kredi kartı almak sizi nakit paranızın olmadığı zamanlarda kurtaracaktır. Ancak kullanmıış olduğunuzu kredi kartlarının ödemelerini düzenli bir şekilde yapmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Olan Şartlar? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *