Kredi Kartı Aidatı

Map Anasayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Aidatı
Kredi Kartı Aidatı

Kredi Kartı Aidatı

Kredi kartı aidatı bankacılık ürünler arasında en fazla şikayet kredi kartlarından dolayı yaşanmaktadır. En çok şikayet edilen konulara baktığımız zaman kart aidatından dolayı yapılan şikayetler, kart iptalinde yaşanmakta olan şikayetler ve yıllık ücret adı altında tahsil edilen ücretler karşımıza çıkmaktadır. Müşterilerin kullanmakta oldukları kredi kartlarında mağduriyet durumu yaşamamaları için oluşturulmuş kurallar bulunmaktadır. Bu kuralları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Her bankadan aidatsız bir şekilde kredi kartı alabilmeniz mümkündür. Ancak bu kartlarda kullanmak üzere ödül programı ve avantajlı taksit seçenekleri gibi şeyleri bankadan talep etmeniz halinde kart aidatı ödemeniz gerekecektir.
  • Haklı bir sebebiniz ya da bazı özel durumunuz olmadığı sürece bankanın bu zamana kadar ödemiş olduğunuz kart aidatlarını size tekrardan ödeme gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.
  • İptal etmek istediğiniz bir kredi kartınız varsa bu kartın iptali için mevcut borcun bitmesini beklemenize gerek yoktur. Banka kartınızın borcu bulunsa bile kart iptalini gerçekleştirmek zorundadır.

Bankaların kartlardan almış oldukları aidatlar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ nun yayınlamış olduğu yönetmelik ile 2014 yılında düzenlenmiştir.

Yapılan düzenlemeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Müşterilerine kredi kartı imkanı sağlayan tüm bankalar aynı zamanda aidatsız ve ücretsiz bir kart seçeneği sunmak zorundadır.

 

  • Banka hesabınıza doğrudan bağlı olan bir kart için banka kart aidat ücreti almaz ya da hesap kesintisi yapmaz. Ancak kartınızın bağlanmış olduğu hesaptan hesap işletim ücreti adında kesintiler yapılabilir. İnternetten çok daha güvenli bir şekilde alışveriş yapmak için çıkarılan sanal kartlar için herhangi bir ücret talebinde bulunamaz.

 

  • Bankalar kartınıza bağlı olarak başka bir ek kart çıkarmanız durumda sizden yıllık ücret ya da aidat kesintisi yapabilir, ancak burada kesilecek olan ücret en fazla asıl kart aidatının yarısı kadar olabilir. Örnek verecek olursak sizin kullanmakta olduğunuz asıl kartın yıllık aidat ücreti için 80 TL alınıyorsa eşiniz ya da çocuğunuz için çıkardığınız ek kartın yıllık aidat ücreti en fazla 80 TL olabili
İlginizi çekebilir:  İş Bankası Kredi Kartı Başvurusu 2020 (SMS ile Anında Onaylı Kartlar)

 

  • İlk başta kredi kartını çıkarıp daha sonra bu kartı 180 gün boyunca yani 6 ay kullanmadıysanız kartınız hareketsiz kart olarak kabul edilmektedir. Bu durumda olan kart için tekrardan işlem yapılana kadar herhangi bir ücret alımı yapılmaz.

 

  • Banka sizden hesap kesim ücreti ya da sanal kart oluşturma gibi nedenlere bağlı olarak herhangi bir ücret talebinde bulunamaz. Bir takvim yılı içinde kaybetme ya da çalınma gibi durumlar olursa en fazla 2 defaya mahsus olarak size yeni bir kart çıkarmak zorundadır. Düşük bir ihtimal dahi olsa kartınızın yıl içinde 2 defa kaybolması durumda banka kendi uygulamalarına bağlı olarak sizden yenile ücreti talep edebilir.

 

  • Kredi kartının içinde borç bulunuyor olabilir. Bu borçların olması ve sizin kendinizi tutamayıp çok daha fazla kredi kartı üzerinden harcama yapıyor olabilirsiniz. Bu durumdan kurtulmak için kredi kartınızın kapanmasını talep edebilirsiiniz. Bankalar kartta borç bulunsa dahi sizin talep etmeniz durumda kartı kullanıma kapatmak zorundadır. Talep ettikten sonra 7 gün içinde kartın kullanımına banka son vermek zorundadır. İçinde var olan mevcut borçlarınızın aylık düzenli miktarlar halinde banka tarafından taksitlendirilecektir. Düzenli hesap kesim tarihinizde banka borç taksitinin ödenmesi için sizi bilgilendirmek zorundadır. Borçlarınızın aylık taksitlerini düzenli bir şekilde ödememeniz durumda banka gerekli olan işlemleri yapacaktır. Bundan dolayı çok daha fazla faiz ya da borç yükünün altına girmemek için aylık ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

 

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Kredi Kartı Aidatı Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *