Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor ?

Map Anasayfa Genel Rehber Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor ?
Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor ?

İhtiyaç kredileri nakit sıkıntısı çeken vatandaşlar için başvurulan ilk yöntemdir. Son yıllarda bankaların birbiriyle olan rekabetinden dolayı ve kredi kullanımının teşvikine yönelik kanunlardan dolayı ihtiyaç kredisi kullanmak epey kolay hale geldi. Yine de bankalar her kredi başvurusunu onaylamıyor. Bankaların kredi başvurusunu reddetmesinin belli nedenleri var. Bunlardan birisi de kredi için başvuran kişinin çalışma durumu.

Çalışma durumu denince insanların aklına gelir getiren herhangi bir iş gelir. Kredi için başvuracak kişiler için ise bu geçerli değildir. Burada bahsedilen çalışma durumu resmi kayıtlı iş yerinin sigorta primlerini yatırarak maaş ödemesi durumudur. Yani sigortalı olarak çalışmaktır. Peki 2020 yılında kolayca kredi çekebilmek için en az kaç aylık sigortalı çalışan olmak gerekir ? Sigortası yeni başlayanlar kredi çekebilir mi ? Bütün merak edilenleri aşağıda bulabilirsiniz.

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekir ?

Bankadan kredi çekmek isteyen bir bireyden başvuru sırasında bir takım evraklar talep edilmektedir. Bunlardan en önemlisi gelir belgesidir. Bankalar bu gelir belgesine istinaden kredinin cevabını olumlu ya da olumsuz olarak vermektedir. Gelir belgesinde yazan sigorta bilgileri incelenerek ne kadar zamandır sigortalı çalıştığınızı görürler. Bankalar kredi verecekleri müşterilerinin bir iş yerinde en az 3 (üç) ay sigortalı olarak çalışmış olmalarını isterler. Yani Haziran ayında işe başlamış ve sigortanız başlatılmışsa, kredi başvurunuzun kolay kabul edilmesi için en erken Ekim ayında başvuru yapmanız gerekmektedir.

Her Bankada Şartlar Aynı mı ?

Kredi faizlerinin, taksit sayılarının, masrafların ve kullandırılan kredi limitlerinin her bankada farklı olması gibi; kredi çekebilmek için gerekli olan sigortalı çalışma süresi de bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Bir banka 5 (beş) aydır sigortası yatan bir çalışana kredi vermezken, başka bir banka 4 (dört) aydır sigortası yatan bir çalışana kredi verebiliyor. İşe başlayalı bir kaç ay olmuşsa; önce en uygun faizle kredi veren bankayı bulup, başvurmadan önce kredi başvurusu için gereken şartları öğrenmekte fayda var.

İlginizi çekebilir:  Düğün Kredisi Veren Bankalar

Kaç Aylık Sigortalı Çalışana Kesin Kredi Çıkar ?

10 (on) yıllık çalışan olsa bile hiç kimse için kesin kredi çıkar diyemeyiz. Size kredi çıkması için öncelikle kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Kredi notu düşük 6 (altı) yıllık bir çalışan kredi alamazken, kredi notu yüksek 1 (bir) yıllık bir çalışan çok kolayca kredi alabiliyor.

Kredi Notunuzu Yükseltmek İçin Buraya Tıklayarak Konumuzu Okuyabilirsiniz.

Maaş Miktarı Krediyi Etkiler mi ?

İş yerinizden size ödenen maaş miktarı kredi alıp almamanızı etkilemez ancak ne kadar kredi kullanabileceğinizi etkiler. Örnek vermemiz gerekirse 2020 yılında 3.000 lira maaş alan birine bankalar 70.000 lira kredi vermezlerken, 20.000 lira kredi verebilirler. 10.000 lira maaş alan biri; eğer kredi notu uygunsa, 70.000 lira krediden çok kolay bir şekilde faydalanabilir. Yani toplam kullandırılabilecek kredi miktarı belirlenirken kişinin kazandığı para göz önünde bulunduruluyor diyebiliriz.

Sigortası Yeni Başlayan ve Kredi Notu Düşük Olanlar

Yukarda yazılanları okuduktan sonra sigorta girişi yeni yapılan ve kredi notu yüksek olmayanlar hiç bir şekilde kredi alamayacaklarını düşünmesinler. Kredi notu yüksek olan bir kefil veya bankaya teminat göstererek kredi kullanabilirsiniz. Yine de kendi göbek bağınızı kendiniz kesmek için kredi notunuzu yükseltmeyi ve sigortanızın bir kaç ay daha yatırılmasını beklemeyi tercih edebilirsiniz.

Kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekir, 2020 sigortası yeni başlayanlar, kredi notu düşük olanlar, kredi çekebilmek için bankadan bankaya sigorta ay sayısı gibi merak edilenleri detaylıca anlattık. Konu ile ilgili merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor ? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *