Kredi Borçlusunun Kefilliği Geçerli mi?

Map Anasayfa İhtiyaç Kredileri Kredi Borçlusunun Kefilliği Geçerli mi?
Kredi Borçlusunun Kefilliği Geçerli mi?

Bankalar toplumda vatandaşlarımızın acil nakit ihtiyaçlarında finansman desteği sunan kurumlar olarak geçmektedir. Piyasada 10’u aşkın büyük banka mevcuttur ve bu bankalar bizlere hizmet vererek, kredi ürünleri sunmaktadır. Kredi konusunda en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de, Kredi borcu olan kefil olabilir mi yönündedir. Biliyoruz ki bazı bankalar kişinin kredi notu düşük olduğu zaman, kredi vermek için kefil isteyebiliyor. Kefil olan kişinin de sicilinin temiz olma şartı bulunuyor. Yani her önüne gelen bir vatandaşa kefil olamıyor diyebiliriz. Bu sebepten dolayı bankaya kredi başvurusu yapınca, sizlere kefil olacak kişinin sicilinin mutlaka temiz olması gerekiyor. Aksi durumda kredi alma süreci, sekmeye uğrayabilir.

Kefil Olan Kişinin Sicili Önemli

Kefiller, bankaların borcunu geri alması sonucu ortaya çıkan kişilerdir. Yan krediyi alan vatandaş eğer kredi borcunu ödenmezse, ilk olarak kefil ile irtibata geçilir ve imzayı atmış olan kefilden borç talep edilir. Yani kefil olacak bir kişinin, geri ödeme konusunda herhangi bir sıkıntısı olmaması ve ödeme gücünün olması gerekir. Bu noktada kredi borcu olan kişiler, kredi notu düşük olan kişiler, yasal takip sürecine tabi olan kişiler, kırmızı kalem yiyenler ve kara listede yer alan vatandaşlar, hiçbir şekilde kefil olarak gösterilemezler. Yani sizlerin kefil olarak göstereceği kişilerin, mutlaka sicilinin iyi olması gerekmektedir.Bankaların bu konuda çizmiş olduğu rota oldukça belirgindir. Özellikle bankalar kefil olarak gösterilecek olan kişilerin kredi notlarının iyi seviyelerde olmasını ve hatta çok yüksek durumda yer almasını talep etmektedir. Ayrıca krediye kefil olan kişilerin de ödeme kolaylığı olması ve gelirine göre, kredi borcunun olmaması gerekir. Kefilli kredi başvurusu genel olarak kredi notu düşük olanların başvurduğu bir yöntemdir. Yani krediyi çeken kişi zaten bankaların risk alanında bulunmaktadır. Bu yüzden banka, kefil olarak gösterilen kişiden geri ödeme konusunda son derece emin olmak ister.

İlginizi çekebilir:  Bireysel İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir ? (Tüketici Kredisi Şartları)

Kefil Olan Kişinin Gelir Durumu Önemli

Kredi notunun yüksek olması, kefil olarak göstermek için yeterli bir durum değildir. Bunun yanında bankalar kefil olarak gösterilen kişinin aktif olarak maaş bordrosunu, ekstra gelir belgesini ve ödeme gücünü görmek isterler. Gelir seviyesi yeterli görülmeyen kişiler de hiçbir şekilde bankalara kefil olarak gösterilemez ve sunulamaz. Gelir durumunun yeterlilik durumu, çekilen kredinin tutarına ve türüne göre değişkenlik göstermektedir. Ancak genel olarak kefil olan kişilerin düzenli ve belirli bir seviyenin üzerinde maaş alması gerekmektedir. Kefil olarak gösterilen kişinin 3 bin TL maaş aldığını düşünelim ve kredi notu iyi olsun. Kredi ödemesi de aylık 400 TL diyelim. Böyle bir kişiyi rahatlıkla kefil olarak gösterebilirsiniz. Fakat maaşı çok düşük olan örneğin 1500 TL civarında. Bu kişinin de 800 TL kredi ödemesi olsun. Böyle bir durumda kefil olarak hiçbir şekilde gösteremezsiniz.

Kefil Olunan Kişi Kredi Ödemezse Ne Olur?

Yasal olarak bankalara kefil olan bir kişi, başvuruyu yapan kişinin bir nevi teminat olarak geçmektedir Başvuruyu yapan kişi borcu ödemezse bu durumda kefil olan kişiden borç banka tarafından talep edilmektedir.Kefil olan kişilere başvuru sürecinde imzalanan belgeler de bu cümleye bir açıklık getiriyor. Bu açıdan borcu geri ödemekte zorluk çeken bir kişiye kefil olmak, sizleri son derece zor bir duruma sokacaktır. Kefil olan kişilere yasal olarak icra getirilme durumu ve hatta banka ile mahkemelik olma gibi durumlar ile baş başa kalabilirsiniz.

 

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

2 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 5 (2 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Kredi Borçlusunun Kefilliği Geçerli mi? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *