KOSGEB Desteği Alanların Yorumları (SORULAR-CEVAPLAR)

Map Anasayfa KOSGEB KOSGEB Desteği Alanların Yorumları (SORULAR-CEVAPLAR)
KOSGEB Desteği Alanların Yorumları (SORULAR-CEVAPLAR)

Kosgeb desteği alanların yorumları nelerdir? KOSGEB desteği alan kişilerin yaptıkları olumlu ve olumsuz yorumlar yazımızda bulabilirsiniz. KOSGEB kurumu yeni bir iş sektörüne adım atacak olan genç girişimcilere aradığı maddi kaynakları sunan, yeni iş kolları açmayı hedefleyenlere yatırım imkanı sağlayan ve aynı zamanda piyasadaki rekabeti arttırmak amacıyla çeşitli hibeleri ve kredileri sunan kurumdur. Ülkemizde son zamanlarda şube ağını bir hayli genişleten KOSGEB kurumu, 2020 yılının şu dönemlerinde oldukça önem arz eden kurumların başında gelmektedir. Geri ödemesiz hibeler, faizsiz krediler ve hayvancılık destekleri gibi destekleriyle ön plana çıkan kurum, vatandaşlara belirli şartlar altında tüm hizmetlerini sunmaktadır. Sizlerde KOSGEB kurumundan destek alarak istediğiniz bir sektöre geçiş yapabilir ve kendi işinizin adeta patronu olabilirsiniz. Tabi ki her bir kredinin ve hibenin bir şartı olduğu gibi, KOSGEB kurumunun da aradığı bazı şartlar bulunmaktadır. Bu yazımızda KOSGEB kredilerinin şartlarını ve olumlu-olumsuz gelen geri bildirimleri aktaracağız.

KOSGEB’Den Destek Alanların Yorumları

Bazı vatandaşlarımız ne yaparsa yapsın destek alamadıklarını yazarken, bazı girişimciler ile bu destek ile beraber işletmelerini kurduklarını ve hayatlarının çok önemli şekilde gelişme gösterdiğini söylüyor. Bir farklı yorum ise iş planının onay almadığı yönünde oluyor. Yani sizler KOSGEB’e başvuru yapmadan önce iş planınızı iyi oluşturmanız gerekiyor. Olası durumda onaylanmama durumu olabilir ve tüm emekleriniz boşa çıkabilir. Ayrıca sektör araştırması da yapmanız gerekiyor. KOSGEB her sektöre onay vermiyor. Bir diğer yorumlar ise KOSGEB’in hizmet faturalarını kabul etmediği yönünde oluyor. KOSGEB kurumundan hibe desteğini alabilmek için önemli bir şart, faturaları saklamaktır. Hizmet faturası bu konuda kabul edilmiyor ve mutlaka mal faturası olmak zorunda.

Sizler için en çok merak edilen soru ve cevapları içeren yorumları aşağıda verdik

  • KOSGEB desteği alacaklar, tüm harcamalarını iş yerine ait hesaptan yapmalılar. Eğer harcamaları kendinizin, eşinizin, amcanızın hesabından yaparsanız, gitti paralar. Geçmiş olsun. LÜTFEN HARCAMALARI İŞ YERİNE AİT BANKA HESABINDAN YAPIN.
  • İş planında belirttiğiniz satın alınacak malzemeler için destek alabilirsiniz. Ekstradan ihtiyaç olsa bile malzeme alırsanız, parasını siz ödersiniz. Ona göre alışveriş yapın. Faturası var diye, iş projesinde geçmeyen malları almayın. Örneğin bakkal dükkanı için, kanepe almak, çok lüks ve gereksiz bir harcamadır.
  • KOSGEB işletme kuruluş desteği kaleminde 2 bin liranın hepsini ödüyor. Eşit olan tek durum bu noktadır.
  • İş kurmak için beş kuruş paranız yoksa, hiç bulaşmayın. KOSGEB sadece desteklemektedir. Parası olmayanlara anahtar teslim iş kurup teslim eden bir kuruluş değildir.
  • Parası olmayanlara destekleme yok mu? Elbet var. Banka kredileri var. İş yeri açma kredisi var. Siz gerçekten niyetliyseniz, KOSGEB olmasa da iş kurabilirsiniz. Hani girişimci diyorlar ya, sizde aşk yoksa, işte yok ekmekte. Danışmanlık firmalarına gelince, isterseniz başvurun. Siz bilirsiniz. Sürçü lisan ettiysek affola. Hayırlı işler.
  • Sizi bir konuda uyarmak istiyorum. KOSGEB de bizim adamımız var, müdür tanıdık, bir şekilde biz bağlarız, hiç beklemeden kredinizi çıkartırız. O iş kesin, bir kerede hibeyi alırız diyen vatandaşa güvenmeyin. Ayrıca sitelerde şuraya tıklayın buraya tıklayın yazılarına da güvenmeyin. Dost var, düşman var. Emeklinin elindeki 3 kuruş parayı almaya çalışan, eşinin dostunun ekmeğine göz diken insanlar var. Uzak durun.!!!

KOSGEB 50 Bin TL Hibe Desteği

KOSGEB kurumu işletmesini açmış, girişimcilik sertifikasını almış olan gençlere tam 50 bin TL tutarına kadar hibe desteği sunmaktadır. Bu hibeyi alabilmek için öncelikli olarak sizlerin 18 yaşını tamamen doldurmuş olmanız gerekmektedir. Buna ek olarak seçmiş olduğunuz yeni iş kolunun KOSGEB tarafından uygunluk alması da gerekmektedir. Ayrıca bankalar ile aranızda herhangi bir sorununuz olmaması ve aktif olarak herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartları tamamladıktan sonra tam 50 bin TL geri ödemesi hibe desteğini alabilirsiniz. Bu destek sizlere bir kısım ihtiyaç giderleri ve bir kısım da eleman maaş ücretlerinin ödenmesi için verilmektedir. KOSGEB tüm ödemelerin ne kadar ve ne tutarda yapılacağını sizlere detaylı olarak aktaracaktır. Başvurular ise sizlere en yakında olan KOSGEB kurumu üzerinden alınmaktadır. Sizlere en yakında olan şubeye giderek kimliğiniz ile beraber başvuru yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  İş Yeri Açma Kredisi Veren Bankalar ve (Devlet Destekli 2020)

KOSGEB 100 Bin TL Faizsiz Kredi

KOSGEB kurumu 50 bin TL hibeye ek olarak işletme finansman giderlerinizin karşılanabilmesi için sizlere tam 100 bin TL tutarında faizsiz olarak kredi desteği sunmaktadır. Kredi desteğini alabilmek için sizlerin bankalar ile aranızın mutlaka iyi olması gerekiyor. Yani daha önce almış olduğunuz kredileri düzenli ödemiş olmanız ve ayrıca bankaların kara listesinde yer almayan güvenilir bir profile sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca krediyi alabilmek için aranan şartlar, aynı hibe desteğinde olduğu gibidir. Tüm tutar sizlere tek seferde yatırılmakta ve sizlerden aylık olarak faizsiz bir şekilde talep edilmektedir. Doğal olarak ödeme planınızı sizler belirleyebilirsiniz. 100 bin TL tutarındaki hibe desteği ise sizlere Ziraat Bankası aracılığı ile verilmekte ve Kredili Mevduat Hesabınıza aktarılmaktadır. Kredinin hibe desteği gibi şartları yoktur ve işletmeniz için istediğiniz bir şekilde kullanabilirsiniz. Dilerseniz işletmenizi geliştirebilir, dilerseniz de diğer giderlere harcayabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda KOSGEB alanların yorumları hakkında ve KOSGEB kredi başvurusu hakkında bilgiler verdik. Bu konu hakkında sizlerin yorumları varsa aşağıdaki yazı kısmına bize iletinizi yazabilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

KOSGEB Desteği Alanların Yorumları (SORULAR-CEVAPLAR) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *