Konut Kredisiyle Ev Almak Haram mı Câiz mi ?

Map Anasayfa Konut Projeleri Konut Kredisiyle Ev Almak Haram mı Câiz mi ?
Konut Kredisiyle Ev Almak Haram mı Câiz mi ?

Günümüz dünyasında insanların ticari bir takas yaparken kafalarını kurcalayan iki konu vardır. Bunlardan birisi kâr elde edebilme durumu, diğeri ise bu alışverişin dini hükümlere uygun olup olmadığıdır. Bu yazımızda sizlere konut kredisi ile ev almanın câiz mi olduğunu, ev almak için ödenen fâizin haram mı helal mi olduğunu ve vade söz konusu olan durumlarda para ticaretinin fâize girip girmediğini uzman görüşleriyle açıklayacağız.

Fâiz Nedir ? Haram mıdır ? Câiz midir ?

Dinimize göre fâiz, ilave(ek) demektir. Allah Kuran’da fâizi kesin bir dille haram kılmıştır. Kuran’da fâiz “Riba” olarak ifade edilmektedir. Ali İmran ve Bakara sûrelerinde faizden aşağıdaki gibi söz edilmektedir.

blank

blank

Buradan da görüleceği üzere fâiz haramdır, câiz değildir.

Kredi İle Ev Almak Câiz mi ?

Her insan kendi evinde oturmak ister, bu çalışan ve emek eden herkesin en doğal hakkıdır. Dar gelirli aileler zaman zaman devletin teşvikiyle TOKİ veya özel sektörün uyguladığı düşük taksitli konut projelerinden yararlanmak için başvuru yapmaktadırlar. İnsanların kafasını kurcalayan soru ise bu işlemin dinen sakıncası olup olmadığıdır. Sizlere uzman görüşleriyle bu konuyu açıklıyoruz.

Bilindiği üzere ocak ayında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapmış olduğu “TOKİ projesinden yararlanmak câizdir.” açıklaması çok tartışmaya yol açmıştı. Diyanet’in detaylı açıklamasında devletin amacının fâiz geliri elde etmek olmadığı, ödeme güçlüğü çeken vatandaşları ev sahibi yapmak olduğu yazıyordu. Kimi insan bu görüşe katılırken kimi ise Diyanet’in aksine fâizin her türlüsü haram olduğundan, konut projelerinden fâizle yararlanmanın da haram olduğunu savundu. Peki en doğru mantık nedir ?

Konut kredisi ile ev alırken, direk ev sahibi olmadığımız gerçeğiyle başlayalım. Banka bize verdiği krediye karşılık taksitlerimiz bitene kadar eve ipotek koymaktadır. Taksitlerimizin tamamı bittikten sonra ev tamamen bizim olarak gözükebilmektedir.

İlginizi çekebilir:  Ziraat Bankası Konut Kredisi Şartları ve Hesaplama

Bu açıdan bakacak olursak, konut kredisinin câiz olduğunu şöyle açıklayabiliriz. Örnek olarak 100.000 liralık bir ev için kredi kullandığımızı varsayalım. Faiziyle birlikte 150.000 lira ödediğimizi düşünelim. Banka eve ipotek koyduğu için satıcıdan 100.000 liraya aldığı evi bize 150.000 liraya satmıştır. Yani bu bir ticarettir. Ticaret (alışveriş) ise Kuran’da helal kılınmıştır.

Yıllarca kira ödeyip bir türlü ev sahibi olamayan vatandaşlar için uygun fâizli konut kredilerinden yararlanmayı istemek gayet doğaldır. İşin dini açısından bakıldığında ise fâiz ödeyen kısım olduğu düşünüldüğünde Kuran’da fâiz yiyen kısım için haram kılındığından, fâiz ödeyen taraf için kesin bir hüküm bulunmamaktadır. Yâni konut kredisi kullandığımız bankanın evi bir başkasından alıp bize sattığı mantığıyla hareket edersek konut kredisi câizdir.

Bu yazımızda sizlere konut kredisinin haram mı, câiz mi olup olmadığını ve konut kredisinde kullanılan fâizin dinen hükümlerini açıkladık. Sizlere başka yardımcı olmamızı istediğiniz, bu konu hakkında merak ettiğiniz soruları aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Konut Kredisiyle Ev Almak Haram mı Câiz mi ? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *