Konut Kredisi Yapılandırma Var mı ? Nasıl Yapılır ?

Map Anasayfa İhtiyaç Kredileri Konut Kredisi Yapılandırma Var mı ? Nasıl Yapılır ?
Konut Kredisi Yapılandırma Var mı ? Nasıl Yapılır ?

Yüksek faiz oranıyla çekilen ev kredisini daha düşük faizli bir krediyle devam ettirerek, daha düşük taksit ödemek istemez misiniz ? Cevabınız evet ise, bu yazımız tam size göre. Mevcut konut kredisi borçlarını yapılandırma yapmak veya refinansman imkanından yararlanmak isteyen vatandaşların uzun zamandır araştırdıkları konuyu açıklığa kavuşturuyoruz. Bu yazımızda sizlere Konut kredisi yapılandırma var mı ? Konut kredisi yapılandırma nasıl yapılır ? Konut kredisi yapılandıran bankalar, konut kredisi yapılandırma şartları, bilinmesi gerekenler ve yapılandırma avantajları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Borç Yapılandırması Nedir ?

İhtiyaç anında kullandığınız bir krediyi ödemekte zorluk yaşıyorsanız, ödeme planına uyamıyorsanız veya borcunuzu düzenli öderken faiz oranlarının düşmesinden faydalanmak istiyorsanız borç yapılandırmasına başvuru yapmanız gerekmektedir. Konut kredisi kullanan müşterilerin yapmak istedikleri borç yapılandırması ise; düşük faizle birlikte gelen taksit tutarı indiriminden yararlanma şeklindedir. Peki hangi bankalar, ne gibi durumlarda konut kredisi yapılandırması yapıyor ? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Hangi Bankalar Konut Kredisi Yapılandırması Yapıyor ?

Günümüz şartlarında Türk lirasının inişli çıkışlı grafiğinden kaynaklı, yapılandırma işlemleri çoğu banka tarafından riskli görünüyor. Bundan dolayı; konut kredisine yapılandırma yapan sadece bir kaç banka mevcuttur. Bunlar şunlardır;

 1. Akbank
 2. İş Bankası
 3. Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 4. Ziraat Bankası
 5. Halkbank
 6. Garanti Bankası
 7. Yapı Kredi Bankası
 8. Şekerbank
 9. Vakıf Bank
 10. QNB Finansbank
 11. Denizbank

Yapılandırma Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Konut kredisi yapılandırması yapmadan önce bilinmesi gereken önemli detaylar vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

 • Mevcut kredinin faizi ile yapılandırmayla kullanılacak kredinin faiz oranı arasında ciddi bir fark olması gerekmektedir.
 • Yapılandırma için başvuru yapılacak bankanın talep ettiği dosya masrafı ve kredi tahsis ücreti gibi masrafların bilinmesi gerekmektedir.
 • İki kredi arasında hesaplama yapmadan önce kalan taksit tutarına ve toplam ödeme miktarına bakılarak gerekli fark kontrollerinin yapılması gerekmektedir.
İlginizi çekebilir:  %0,99 Konut Kredisi Başvurusu, Şartları ve Hesaplama

Konut Kredisi Yapılandırmanın Avantajları

Konut kredisi yapılandırma işleminin bir çok avantajı bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

 • Yeni ödeme plânıyla birlikte toplam borç miktarında bir düşüş olacaktır.
 • Yeni faiz oranıyla eski faiz oranı arasındaki farktan kaynaklı, ödenen taksit miktarında düşüş olacaktır.
 • Ödenemeyen konut kredisi borcunu yeniden yapılandırdıktan sonra düşen taksit miktarını düzenli ödeyerek kara listeden çıkılabilir.

Bu yazımızda sizlere Konut kredisi yapılandırma var mı ? Konut kredisi yapılandırma nasıl yapılır ? Konut kredisi yapılandıran bankalar, konut kredisi yapılandırma şartları, bilinmesi gerekenler ve yapılandırma avantajları hakkında detaylı bilgiler verdik. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Konut Kredisi Yapılandırma Var mı ? Nasıl Yapılır ? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *