Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Map Anasayfa Kampanyalar Konut Kredisi Şartları Nelerdir?
Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Konut kredisi Şartları Nelerdir? denince akla birçok soru gelir. Özellikle alacak kişiler çok farklı şeyler düşünürler. Bunlardan bazıları hangi bankadan kredi almak gerekiyor? Konut kredisinde bina yaşı kaç olmalıdır tarzında sorular. Bu tarz ve daha pek çok soruya yanıt arıyorsanız kesinlikle yazımızı okumalısınız.

Her kredi cinsi gibi konut kredisi de belli şartlara göre verilmektedir. Konut kredisi alabilmek için bir gelirinizin olması gerekmektedir. Ayrıca bu geliri bankaya resmi bir şekilde sunmalı ve belgelendirmelisiniz. Aksi halde konut kredisi alamazsınız. Gelirinizi bankalara resmi bir şekilde beyan etmeli ve kanıtlamalısınız. Eğer kanıtladığınız bir geliriniz varsa kredi alma konusunda çok daha kolay bir yol izlersiniz. Eğer gelirinizi belgeleyemiyorsanız farklı yolları denemelisiniz.

Bankalar Konut Kredisi Şartları İçin Neye Bakar?

Hemen hemen her banka ilk olarak kredi çekmek isteyen kişinin gelirine bakar. Düzenli gelirden kastımız çalışıyorsanız maaş bordrosu, kiraya verdiğiniz eviniz varsa kira ücretlerini aldığınız dekontlar istenecektir. Kredi miktarınızı belirleyen ana husus aylık gelirinizdir.

Konut kredisinde bir diğer önemli nokta ise alacağınız evin değeridir. Bankalar kredi vermeden önce almak istediğiniz eve ekspertiz gönderir ve o evin değerini ölçtürür. Daha sonrasında ise krediniz onaylanırsa ekspertiz raporuna göre evin toplam değeri kaç para yazıldıysa yüzde sekseni kredi olarak size verilebilir.  Geriye kalan yüzde 20 lik kısmı siz ödemek zorundasınız. Alacağınız ev isterseniz sıfır isterseniz de 5 yıllık olsun bankalar size maksimum evin değerinin yüzde sekseni kadar kredi verebilir. Konut Kredisi Hesaplama aracımız üzerinden bankaların tekliflerini inceleyebilirsiniz.

Bankalar için taşınmaz malın değeri en önemli noktalardan bir tanesidir. Alacağınız binanın kaç yaşında olduğu değerinin ne kadar olduğu en ince ayrıntısına kadar hesaplanır ve incelenir. Almak istediğiniz binanın yaşının maksimum 20 25 Aralığında olması gerekmektedir. Alacağınız binanın yaşı ne kadar düşük ise kredi çekme şansınız bir o kadar artacaktır.

İlginizi çekebilir:  Denizbank Yeni Yıl Kredisi (Şartlar, Başvuru ve Hesaplama)

Konut Kredisi Alma Şartları Maddeler Halinde [Kısaca]

1. Aylık Gelirin Yeterliliği:

Konut kredisi alma şartları incelemesinde bankaların ilk ve en çok önem verdikleri konunun başında aylıkgeliriniz gelmektedir. Konut kredisi için istenilen miktarın fazlalığından dolayı sadece sizin değil hane halkının bütün gelirine bakılmaktadır. (Anne, baba, eş, kardeş, çocuk vs) Akabinde gelir durumu yeterli ise kredi başvurusu yapabilirsiniz.

2. Alacağınız Konutun Özellikleri:

Satın alacağınız konutu bankaya göstermek zorundasınız. Çünkü bu bankanın o eve bir değer biçmesi ile alakalıdır. Banka size bir eksper uzmanı atayarak almak istediğiniz eve bir değer biçer. Ki biçilen değerin yüzde %80’ine kadar kredi alabilirsiniz.  Yani banka uzmanı almak istediğiniz evin değerini 100.000 TL olarak görüyorsa ödeme de 80.000TL olmaktadır. Kalan 20.000 TL ise peşinat olarak alınmaktadır. Fakat benim peşinatım yok evin hepsine kredi almak istiyorum, böyle bir banka var mı diyorsanız Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar yazımızı okuyarak peşinat ödemeden ev kredisi veren bankalara ulaşabilirsiniz.

3. Finansal Geçmişiniz:

Konut kredisi şartları için gerekli ve önemli olan diğer bir madde finansal geçmişinizdir. Geçmişte kredi veya kredi kartı aldığınız bütün bankalarla olan münasebetiniz kayıt altına alınmaktadır. Örnek vermek gerekirse, 3 yıl önce çektiğiniz ihtiyaç kredisinin taksitleri gününde ödememişseniz bu sizin kredisi sicilinizi olumsuz etkiler. Şayet düzenli şekilde ödemelerinizi yaptıysanız zaten kredi notunuz yüksek çıkacaktır. Bu konuyu detaylıca incelediğimiz Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? yazımızı okuyabilirsiniz. Kredi sicilinizi öğrenmek için müşterisi olduğunuz bankanın şubesine gidebilirsiniz.

4.  Konut Kredisi İçin Peşinat:

Konut kredisi alma şartları hakkında son olarak peşinattan bahsetmek istiyoruz. Yukarıdaki 2. madde de belirttiğimiz gibi bankalar sizden peşinat almaktadır. Peşinat miktarı bankadan bankaya farklılık göstermektedir. %15 ile %25 arasında değişim gösterebilir. Aşağıda nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda detaylara yer verdik.

İlginizi çekebilir:  Ziraat Bankası Yeni Kredi Paketleri Faiz Oranı Hesaplama Tablosu 2020

Konut Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Konut kredilerinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de faiz oranlarıdır.  Her banka konut kredisi veriyor ancak farklı faiz oranları ve değişen sistemler ile sizler kendiniz için en uygun olan konut kredisini tercih etmelisiniz. Ayrıca belirtmekte yarar var ki konut kredilerinde herhangi bir neden belirtmeden 14 gün içerisinde cayma hakkınız bulunmaktadır.

Konut kredisi almadan önce her bankaya tek tek giderek şubede bulunan yetkili kişiler ile yüz yüze görüşme yaparak konut kredisi hakkında bilgi almak ve konut kredisi faizleri hakkında detaylıca görüşmek gerekmektedir.  Çünkü bankalar kimi zaman rekabet açısından öne çıkmak isterler ve promosyonlar yaparak diğer bankaların önüne geçmek isterler.  Sizlerde bu zamanları fırsata çevirerek en uygun faiz oranları ile konut kredisi çekebilirsiniz. Konut kredisinde yüzde 20 bölümünü sizin karşılamanız gerektiği için alacağınız evin değerinin ne kadar olduğunu çok iyi tespit etmeniz gerekir.

Alacağınız ev 200.000 TL olduğunu varsayarsak bankanın size vereceği maksimum meblağ 160.000 TL olacaktır.  Yani buradaki 40.000 TL lik açığı kredi çekerken sizin cebinizden karşılamanız gerekmektedir.  Bazı durumlarda ekspertiz raporuna göre alacağınız fiyattan daha da aşağıya rapor çıkması durumu söz konusu olabilmektedir.  Bu gibi durumlarda yine aradaki ekspertiz raporu farkını sizin ödemeniz gerekmektedir.

Bankalar size kredi vermeden önce ilk olarak geçmişinizi inceler.  Daha önce çekmiş olduğunuz krediler ve kredi kartlarını detaylı bir şekilde incelenir ve sizin kredi notunuz ortaya çıkarılır.  Eğer geçmişte bankalar ile bir sorun yaşamamış sanız ve aktif olarak çalışıyor bunu kanıtla biliyor iseniz konut kredisi çekmek için büyük bir avantaja sahipsiniz demektir.  Bu tarz müşterilere bankalar konut kredilerinde hemen hemen Büyük ihtimal ile çok hızlı bir şekilde verirler.  Ancak Kredi notu düşük olan bankalar ile ödeme konusunda sorun yaşamış müşterilerine de bir o kadar sorun çıkartırlar.

İlginizi çekebilir:  ING Bank Konut Kredisi (Faiz Oranları ve Hesaplama)

Bankalar ile sorun yaşayan ve ödemelerini düzensiz yapan kişilerin Kredi notları giderek düşer. Düşen Kredi notları bir sonraki kredi kartı yâda Kredi isteklerinde o kişinin karşısına çıkar ve çoğu zaman olumsuz yönde bir talep söz konusu olur. Şuan da aktif olarak düşük faizlerle kredi veren bankalar; Ziraat Bankası Konut Kredisi, Halk Bankası Konut Kredileri, Garanti Bankası Konut Kredisi, Yapı Kredi, VakıfBank, İş Bankası, QNB FinansBank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, TEB, Şeker Bank bankaları düşük faizlerle kredi vermektedir. Son olarak belirtmek isteriz ki konut kredisi şartları bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.

Sizlere bu yazımızda konut kredisi şartları hakkında bilgiler verdik. Sizde bu şekilde bankalardan finansman desteği alarak kredi başvurusu yapıp hayalinizdeki ev sahibi olabilirsiniz. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında yazabilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

2 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 5 (2 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Konut Kredisi Şartları Nelerdir? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *