Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Map Anasayfa İhtiyaç Kredileri Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?
Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların merak ettiği sorulardan bir tanesi de, konut kredisi masraflarının ne kadar olduğu yönündedir. 2018 yılında tüketiciler bankalardan konut kredisi başvurusu yapmadan önce, ilk olarak faiz oranlarını değerlendirmeye almaktadır. Tabi ki, kredi çekmeden önce faiz oranlarını incelemek mantıklı bir harekettir. Fakat yalnızca faiz oranlarına bakarak konut kredisi çekmek, son derece yalnızdır ve tüm alternatifler değerlendirilmelidir. Faiz oranlarına ek olarak bunların masraflarını da incelemek ve buna göre hareket etmek gerekmektedir. Örneğin 1,20 faiz oranlı bir konut kredisine ekstra tüm masrafların eklenmesi ile beraber 1,25 – 1,27 gibi seviyelerde faiz oranlarını görebiliriz. Bankalar da kredisini “daha uygun” göstermek için müşteriye masrafları gizliden eklemektedir ve böylece sizler düşük faiz oranlarını görerek aldanmış olursunuz.

Konut Kredisi Masrafları 2018

2018 yılında şüphesiz ki binlerce kişi krediyle ev sahibi olmak isteyecektir. En uygun faizli krediyi tercih ederek ev almak sizler için mantıklı bir tercih olacaktır. Bunların yanı sıra bankalar tarafından sunulan ek masraflar olacak adlandırılan vergileri ve diğer ödemeleri de göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Biz de bu yıl için “yasal” olarak bankalar tarafından konut kredilerinde müşterilerin karşısına çıkan masrafları araştırdık ve bunları yazımızda detaylı olarak aktardık. Aşağıda yer alan tabloda konut kredisi masraf tutarları ve ekstra tüm giderler bulunmaktadır.

Konut Kredisi Dosya Masrafı (Kredi tahsis ücreti)

Geçmiş dönemlerde dosya masrafı olarak karşımıza çıkan bu tutar, şimdi ise kredi tahsis ücreti adı altında bizlere sunulmaktadır “Masrafsız krediler” ise kredi tahsis ücreti olmayan kredilerdir ve kimi bankalar bunu uyguluyor. Dosya masrafı için de bankalar sözleşme imzalatmasından dolayı, bu tutarı geri alma gibi durumlar olmayacaktır.

İlginizi çekebilir:  Kredi Veren Kurumlar

Ekspertiz Ücreti

Tüm bankalarda başvurulan konut kredilerin bankalar çalışmakta olan bir ekspertizi görevlendirilir. Ekspertiz olan kişi, eve giderek bizzat araştırmalar yapar ve evin net değerini ortaya çıkarır. Ekspertizin verdiği değerin %75’ine kadar konut kredileri kullanılmaktadır yani %100’üne alma gibi durum söz konusu değildir. Banka ekspertiz için de sizden “ekspertiz masrafı” adı altında ekstra bir masrafı alacaktır. Konut ekspertizleri yada diğer ekspertiz ücretleri her bankaya göre farklılık gösterebilir.

Hayat Sigortası

Tüm bankaların verdiği tüm kredilerde, tutar çok düşük olsa dahi, hayat sigortası uygulaması yapılmaktadır. Bunun nedeni de bankanın verdiği borç parayı riske atmak istememesinden dolayı gerçekleşmektedir. Hayat sigortası, kredi kullanacak kişinin yaşı, mesleği, aylık geliri, evin değeri gibi farklı sebepler değerlendirilerek ortaya çıkmaktadır.

Konut Sigortası

Konut sigortası ise oluşabilecek doğal afet, yangın, yıldırım düşmesi gibi beklenmeyen nedenlerden dolayı yapılmaktadır. Konut sigortasında verilecek ücrete ek olarak, alınacak hizmet genişletilebilir. Örneğin cam kırılması, elektrik arızası gibi şeyler için de konut sigortası yaptırılmaktadır. Bu sigortayı yaptırmak yasal olarak herhangi bir zorunluluğu olmasa bile, bankalar kredi vermek için çoğu zaman bu sigortanın yapılmasını zorunlu kılmaktadır.

Zorunlu Deprem Sigortası

DASK deprem sigortası yaptırmak mutlaka zorunlu olan bir diğer uygulamadır. Bankalar konut kredisi vermek için bu sigortanın da yaptırılmasını istiyor. Tüm bu sigortalar bankanın anlaşmalı olduğu kurum tarafından yapılır. Dask sigorta primi ise konutun yaşı, bulunduğu konumu gibi durumlar değerlendirilerek ortaya çıkarılmaktadır.

İpotek Tesis Ücreti

Tüm bankalar konut kredisi kullandırdığı eve, ipotek yapar. Yani ilgili eve banka tarafından ipotek konulmaktadır ve bunun ücreti de doğal olarak sizlerden talep edilmektedir. Bu ücret ise genellikle 150 – 300 TL arasında olmaktadır.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *