Konut Kredisi İçin Yapılandırma Geldi mi ?

Map Anasayfa İhtiyaç Kredileri Konut Kredisi İçin Yapılandırma Geldi mi ?
Konut Kredisi İçin Yapılandırma Geldi mi ?

Konut Kredilerine Yapılandırma Yapılabiliyor mu ? Konut Kredisi İçin Yapılandırma Şartları

Bilindiği üzere pandemi ile mücadeleye destek olmak amacı ile alınan ekonomik tedbirlerden biri de konut kredisinde uygulanan faiz düşüklüğü ve ödenecek peşinatın düşürülmesi oldu. Bu yazımızda size daha önce şu anki konut kredisi faizinden daha yüksek faizle konut kredisi kullanan müşterilerin, güncel konut kredisi faiziyle kredilerini yapılandırıp yapılandıramayacakları ile ilgili bilgiler sunacağız.

Günümüz Türkiye’sinde sosyal medyanın etkisi hepimizce mâlum. İşte bu yüzden toplumumuzda bir beklenti oluştuğunda ilk dile getirilen mecra sosyal medya oluyor. Twitter üzerinden yapılan hashtag çalışması ile; daha önce yüksek faizden konut kredisi kullanıp ev sahibi olan vatandaşlar, devletin getirdiği düşük konut kredisi faizi uygulamasının kendileri için de kullanılmasını istiyor.

Açılan hashtaglar içinde en etkili olanı #yapılandırmaistiyoruz oldu. Aşağıdaki örneklerde size #yapılandırmaistiyoruz hashtagıyla talepte bulunan vatandaşlardan bir kaçının isteklerini gösteriyoruz.

Konut Kredisi Yapılandırma

Konut Kredisi Yapılandırma

Konut Kredisi Yapılandırma

Görüldüğü üzere konut kredisi için yapılandırma isteyen vatandaş sayısı hiç azımsanacak düzeyde değil. Peki konut kredileri yapılandırılabilir mi ? Güncel konut kredisi faizinden eskiye dönük faydalanabilinir mi ? %0.64 faiz oranı ile konut kredisini yapılandırmak mümkün mü ? İşte soruların cevabı:

Türkiye Bankalar Birliği ile toplantı yapan Ekonomi ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, çok önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalardan konut kredisini yapılandırmak isteyen vatandaşlarla ilgili olan kısmında ise vatandaşın borçlarına karşılık milli şuurla hareket edilmesi çağrısında bulundu.

Bakan Albayrak ayrıca kredi yapılandırmalarını vatandaşın ödeme gücüne uygun bir şekilde yapılmasını istedi. Bankalara yol gösterici olmaları konusunda çağrıda bulunan Berat Albayrak, sosyal medyada konut kredisini yapılandırmak isteyen vatandaşların çağrılarına sözel bir şekilde destek oldu.

Peki Bakan Albayrak’ın açıklamalarından sonra %0.94 %0.95 ve %0.99 faiz oranı ile konut kredisi kullanan müşteriler, bu kredilerini %0.64 ve %0.74 faiz oranı ile yapılandırabilirler mi ? #yapılandırmaistiyoruz hashtagıyla çağrıda bulunan vatandaşlar bu hakkı elde ettiler mi ?

İlginizi çekebilir:  Konut Kredisi Hesaplama

Bakan Albayrak’ın açıklamalarından sonra gözler kamu bankalarına dikilirken, kimi vatandaşlar konut kredilerini yapılandırmak için soluğu bankada aldılar. Bankalar tarafından vatandaşa verilen cevaplarda ise resmi bir yapılandırma yazısı olmadığı için olumsuz dönüşler yapıldı. Bankalar Ekonomi ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın çağrısına uymak için yasal bir düzenlemeyi beklemek zorunda olduklarını belirttiler.

Peki konut kredileri için yasal düzenleme ile yapılandırmanın önü açılırsa kredi taksitlerinde ne gibi değişimler olur ?

Aşağıda konut kredisini yapılandırmak isteyenler için yapılandırma şartları sağlandıktan ve yasal olarak izin verildikten sonra örnek bir değişim tablosu paylaşıyoruz. Kullanmış olduğunuz konut kredisine göre oranlayarak hesap yapabilmeniz ve sizin açınızdan aradaki farkı anlayabilmeniz için örnek krediyi 100.000 lira olarak değerlendiriyoruz.

%0.94 ile 120 ay vadeli 100.000 lira konut kredisi çeken bir müşteri

120 ay boyunca 1393.40 lira taksit ödemektedir.

2. el konut alarak, güncel faiz oranı ile konut kredisini yapılandırmak isteyen bir müşteri için uygun görülen faiz oranı %0.74’tür. Bu faiz oranına göre ise müşteri

120 ay boyunca 1260.27 lira taksit ödeyecektir.

0 konut alarak, güncel faiz oranı ile konut kredisini yapılandırmak isteyen bir müşteri için uygun görülen faiz oranı %0.64’tür. Bu faiz oranına göre ise müşteri

120 ay boyunca 1196.43 lira taksit ödeyecektir.

Yukarıdaki tabloya göre 2. el konut alan bir müşteri, konut kredisini yapılandırabilirse her ay 133.13 lira daha az taksit ödeyecektir. 0 konut alan müşteri ise konut kredisini yapılandırabilirse 196.97 lira daha düşük bir taksit ödeyecektir.

2. el konut alan müşteri konut kredisini yapılandırırsa toplam ödeyeceği miktardan 15975.6 lira daha düşük, 0 konut alan müşteri ise konut kredisini yapılandırırsa toplam ödeyeceği miktardan 23636.40 lira daha düşük bir miktarda ödeme yapacaktır.

İlginizi çekebilir:  QNB Finansbank Ek Hesap Faizi, Nasıl Açılır ve Başvuru

Yukarıdaki tabloya bakıldığında konut kredisi için yapılandırma isteyen vatandaşların serzenişlerine hak vermemek elde değil. Bakalım önümüzdeki günlerde sosyal medya üzerinden yapılan çağrılara ve yapılan hashtag çalışmalarına bir karşılık verilecek mi ?

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Konut Kredisi İçin Yapılandırma Geldi mi ? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *