Konut Kredisi Gerekli Evraklar (Hangi Belgeler Gerekli – Bütün Bankalar)

Map Anasayfa Kampanyalar Konut Kredisi Gerekli Evraklar (Hangi Belgeler Gerekli – Bütün Bankalar)
Konut Kredisi Gerekli Evraklar (Hangi Belgeler Gerekli – Bütün Bankalar)

Konut kredisi için gerekli evraklar, başvurunuzun olumlu sonuçlanmasının ardından banka tarafından istenmektedir. Bu bağlamda eksiksiz olarak evrak toparlanmalıdır. Fakat aldığınız Mortgage kredisinin türüne göre farklı belgeler istenmektedir. Bunlar; emekliler, çiftçiler veya kamuda çalışan memurlar için değişiklik gösterebilmektedir. Yazımız içerisinde bütün bankaların istedikleri evrakları detaylarıyla birlikte vereceğiz.

Bütün Bankaların İstedikleri Ortak Evraklar (Genel)

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı bankalar kendi müşterilerinden eksik belge isteyebilirler. Lakin hepsinin ortak olarak istedikleri bir takım belgeler de bulunmaktadır. Öncelikle, kredi başvurusunda kredi notunuzun büyük önem taşıdığını hatırlatmamızda fayda var. Konut kredisi başvurusundan evvel kredi notunuzu öğrenmek için Kredi Notu Öğrenme yazımızı okumanızı tavsiye etmekteyiz. Şimdi bu ortak belgeler ve koşulları açıklayıp diğer detaylara geçelim. Ziraat Bankası, Halkbank, Finansbank, Garanti Bankası, Finansbank, Yapı Kredi, ING Bank, Deniz Bank ve diğer bankalar tarafından istenilen belgeler şu şekildedir.

 • Peşinat

Peşinat bankaların her ihtimale karşı kişiden aldığı teminat niteliğindedir. Genellikle %20 ile %30 arasında olmaktadır. Yani Satın alacağınız konutun değeri 100.000 TL ise 20 BİN – 30 BİN arasında bir peşinat ödemek zorundasınız. Bu uygulamanın diğer bir sebebiyse, konut fiyatlarının ani düşüşü ve dönemsel olarak yaşayacağınız ödeme güçlüklerine karşı alınan bir önlem olmasıdır.

Peşinat ödemeden konut kredisi almak mümkün mü?

Tabii ki mümkündür. Türkiye de hizmet veren bankaların bir çoğu peşinatsız olarak vatandaşlara konut kredisi imkanları sunmaktadır. Üstelik 240 aya varan vadelerle sunulabilmektedir. Ülkemizde peşinatsız olarak uzun vadede konut kredisi veren bankalara ulaşmak için Peşinatsız Konut Kredisi veren bankalar yazımıza gitmeniz yeterlidir.

 • Kefil

Normal koşullarda bankalar, alınan konutun üzerine ipotek tahsis ederek kredi kullandırır. Bu ipotek ödemelerin sonunda kaldırılır. Teminat olarak yapılan bir işlemdir. Fakat bir çok banka gerekli gördüğü zaman kefilde istemektedir. Kredi ödemelerinizi yaptığınız zamanda kefil ödemelerinizi yapmadığınız zaman ödeme yapmayı kabul eden kişidir.

 • İpotek Tahsisi

Kefil maddesinde de değindiğimiz gibi bankalar alınan konut için ayrıca ipotek tahsisi uygularlar. Bunu yeni aldığınız konutlar için yaparlar. Fakat farklı durumlar da söz konusu olabilir. Mevcut evinizi ve alacağınız evi ipotek göstererek evin %100’üne kredi alabilirsiniz. Buda eski evinizi biran önce satmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelmektedir.

İlginizi çekebilir:  İş Bankası'ndan 100.000 TL Anında Kredi

Gelir Belgesi (Detaylı!)

Konut Kredisi Gerekli Evraklar: Bütün Bankalar Ortak Evraklar
Konut Kredisi Gerekli Evraklar ve Belgeler: Bütün Bankalar Ortak Evraklar

Alabileceğiniz kredi miktarını belirleyen en önemli seçeneklerden birisidir. Zira konut kredilerinde hane halkının toplam geliri etkili olmaktadır. Aylık ödemeniz gereken taksit tutarının hane halkının gelirinin yarısından fazla olmamalıdır. Farklı meslek grupları için gelirin belgelenme şekli farklıdır.

Memurlar ve Özel Sektör: Maaşınızı aldığınız banka üzerinden konut kredisi alacağınız durumlarda gelir belgesi temin etmenize gerek kalmayacaktır. Fakat kredinizi başka bir banka üzerinden alacaksınız, maaşınızı aldığınız banka üzerinden gelir belgenizi temin etmelisiniz.

Serbest meslek sahipleri, Esnaflar:

 • Vergi levhası
 • Gelir Tablosu/Bilanço
 • Oda kayıt belgesi /ticaret sicil gazetesi

Çiftçiler: Konut kredisi almak isteyen çiftçilerimizin üretimlerinin devlet kayıtlarında gözükmesi gerekmektedir. Yani resmi olarak çiftçilik yapan çiftçi vatandaşlarımız kullanabilirler.

Gerekli Evraklar:

 • Kişiye ait çiftçilik belgesi
 • Araziye ait tapu fotokopileri
 • Müstahsil makbuzları
 • Sadece çiftçilik sigortası var olan kişilere bir çok banka kredi imkanı sunamamaktadır.

Emekliler: Emekli maaşını aldıkları banka üzerinden konut kredisi alan emeklilerimiz herhangi bir gelir belgesi temin etmezler. Fakat başka banka üzerinden alacakları konut kredisi için e-Devlet üzerinden emekli maaşlarının dökümünü alıp başvuruda bulunurlar. Emekliliği dışında ayrıca bir işte çalışan emekliler bu gelirlerini de belgelemek zorundadırlar.

Diğer Mecburi Belgeler

 • Kredi kullanacak kişiye ait nüfus cüzdanı.
 • İkametgah
 • Özel sektör veya kamu sektörü çalışanları için gelir belgesi.
 • Esnaf veya serbest meslek erbabı kişiler Vergi Levhası temini yapması.
 • Kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izin belgesi ya da inşaat ruhsatının fotokopileri
 • Kat mülkiyeti tapusu

Başvuru İçin Önerdiğimiz Bazı Bankalar (İncelendiler)

Ziraat Bankası konut kredisi, düşük faiz ve maaş müşterilerine özel avantajlar.

QNB Finansbank konut kredisi, adım adım başvuru süreci ve kişiye özel ödeme kolaylıkları.

İlginizi çekebilir:  Yapı Kredi İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır? (Şifre Alma) 2019

Halkbank konut kredisi, 120 ay için %0,99 faiz oranı ile ev sahibi olabilirsiniz.

Sitemiz içerisinde diğer bankalara ait konut kredilerine ulaşabilirsiniz. Konut kredisi için gerekli evraklar hakkında bütün bankaların istedikleri ortak evraklara yer verdik. Sormak istediğiniz detayları aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Editörlerimiz en kısa süre içerisinde dönüş yapacaklardır.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

2 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 5 (2 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Konut Kredisi Gerekli Evraklar (Hangi Belgeler Gerekli – Bütün Bankalar) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Konut Kredisi Gerekli Evraklar (Hangi Belgeler Gerekli – Bütün Bankalar) Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
 1. yeliz

  güzel ayırntılı bir paylaşım olmuş. Bu evrakları sanırım büyün bankalar istiyor.

  • access_time 11 Tem 2018, 10:29
  • Cevapla
 2. ev almak istiyorum

  Konut kredisi için gerekli belgeleri çok güzel ve detaylı aktarmışsınız. Gerçekten teşekkür ederiz.

  • access_time 13 Tem 2018, 10:10
  • Cevapla