Konut Kredisi Ara Ödeme (Erken Kapatma Avantajlı mı?)

Map Anasayfa İhtiyaç Kredileri Konut Kredisi Ara Ödeme (Erken Kapatma Avantajlı mı?)
Konut Kredisi Ara Ödeme (Erken Kapatma Avantajlı mı?)

Kredi borçlarında erken ödeme avantajı gibi bir sistemin olduğunu sizlere söylemek isteriz. Yani bu ara ödeme sayesinde sizlerde yüksek faiz oranlarını bankaya ödemekten kurtulabilirsiniz. Nasıl ki geç ödemelerde gecikme faizi gibi bir tutar bankalar tarafından sizlere ödetiliyorsa, aynı şekilde erken ödeme yapıldığı zaman sizler avantajlı çıkıyorsunuz. Bu noktada asıl önemli olan nokta, krediyi ne kadar sürede ödediğinizdir. Erken ödemenin genel olarak sizler için sunulan 3 farklı türü bulunmaktadır. Bunların hepsi erken ödeme başlığı altında görünse de sizlere sunmakta olduğu avantajlar ve farklılıklar bulunmaktadır.

-Krediyi erken kapama

-Günü gelmeyen taksitlere ödeme yapma

-Ara ödeme şeklinde 3’e ayrılır

Krediyi erken kapama;  kredinizin kalan toplam borcunu tamamen kapatmaktır. Bu türde erken kapama yaptığınızda kalan borcunuz kalan anapara üzerinden hesaplanır ve borcunuzu tamamen kapatmış olursunuz. Yani kalan toplam borcu değil de kalan anapara borcu ödenmektedir ve böylece kredi tamamen kapanmaktadır.

Günü gelmeyen taksitleri ödeme; bu türde aslında toplu ödeme diyebiliriz. Yani örneğin elinize 3 aylık ödeme yapacak bir para geçti ve ödeme yaptınız. Bu durumda parayı hesapta tutmak yerine gittiniz kredinin 3 aylık ödemesini yaptınız. Böylelikle 3 aylık taksiti peşin olarak verdiğiniz için, sizlerden 3 ay boyunca herhangi bir tutar talep edilmez. Aynı zamanda taksit başına küçük miktarlarda da olsa faiz indiriminden faydalanabileceğinizi söylemek isteriz.

Ara ödeme ise; Kredinizin kalan borcunun örnek olarak yarısını ödeyecek kadar paranın elinize geçtiğini düşünelim. Bu durumda ara ödeme yaparak kalan toplam borcunuzu yapılandırabilir ve böylece ödeyeceğiniz tutarı azaltabilirsiniz.

Kredi Borcu Ödeme Süreci Nasıl İşler?

Kredi borcunuzun daha krediyi kullanmadan önce ödeme planında ne kadar ödeme yapacağınız, taksit tutarının ne kadar olduğu gibi bilgiler üzerine bakarak kredinin açılışı yapılır. Her ayın kaçında ödeme yapacağınız gibi bilgiler için sizler uzlaşma yapmış olursunuz.Normalde krediyi kullandığınız günden itibaren sistem 30 gün sonrasına kredi taksit ödemeleri başlayacaktır. Ancak bu tarih size yani maaş aldığınız tarihe uymadığı için butarihi başka bir tarih ile yeniden düzenleyebiliyorsunuz. Bu erteleme için biraz da olsa faiz farkının çıkacağını söylemek isteriz.

İlginizi çekebilir:  KOSGEB 60 Bin TL Hibe Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Önemli olan taksit ödeme gününüzün maaş gününe göre ayarlanmış olması ve böylelikle gecikmeye girmiyor olmanızdır.Taksit gününüz geldiğinde taksit tutarını saat akşam 19.00’a kadar hesabınıza yatırmanız gerekmektedir. Aksi taktir de bankaların gün sonu işlemleri yapıldığı için krediniz gecikmeli olarak gözükür ve buna bağlı olarak da kredi notunuz olumsuz olarak etkilenir. Kredi notunun olumsuz etkilenmesi demek ise, ileriki dönemlerde kredi almanızın bir hayli zorlu olacağı yönündedir.

Kredi Borcu Erken Ödemede İndirim Olur Mu?

“Kredinizi erken ödediğiniz zaman herhangi bir indirim olur mu bizlere yöneltilen bir diğer sorudur.Henüz günü gelmemiş olan bir kredinin ödemesini yaptığınız aman veya kredinizin kalan toplam borcunu tek seferde ödediğinizde günü gelmeyen taksitler için sizlerden herhangi bir ekstra ödeme alınmazve sizler karlı olursunuz, faiz indirimi yapılmış olur. Aynı zamanda erken kapama işlemlerinde kredi vadesi kadar hayat sigortası ödemesi yaptığınız için, ek olarak hayat sigortasının primlerinin aylık olarak toplu ödemesi yapılır.

Kredi Borcunu Ne Kadar Erken Ödeyebilirim?

Kredinizi aldığınız tarihten itibaren müşterilere 14 gün boyunca cayma hakkı verilmektedir ve istediğiniz tarihte sizler erken kapama yapabiliyorsunuz. Cayma hakkı demek ise aldığınız kredi miktarını aynen kredi hesabına geri yatırıp, aldığınız tarihten cayma talebinizi ilettiğiniz tarih için faiz ödemesi yapmanız demektir.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Konut Kredisi Ara Ödeme (Erken Kapatma Avantajlı mı?) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Konut Kredisi Ara Ödeme (Erken Kapatma Avantajlı mı?) Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
  1. Tarık

    Ben 10 Tele istiyorum 6 ay sonra odemek icin ihtiyacim var

    • access_time 1 Tem 2020, 13:30
    • Cevapla