Konut Kredisi Alırken Ev Sigortası 2020 (Sigorta Ücretleri ve DETAYLAR!)

Map Anasayfa Kampanyalar Konut Kredisi Alırken Ev Sigortası 2020 (Sigorta Ücretleri ve DETAYLAR!)
Konut Kredisi Alırken Ev Sigortası 2020 (Sigorta Ücretleri ve DETAYLAR!)

Konut kredisi alırken ev sigortası zorunlu mu?Bu sigortayı kendi sigortacımdan yaptırmak istiyorum.” deme hakkım var mı? Şeklindeki sorular her konut kredisi çeken müşterinin bankaya yönlendirdiği soruların başında gelmektedir. Yazımızın bu bölümünde ve ilerleyen bölümlerinde konut kredisi hakkında tüm bilgileri edinmiş olmanızı amaçlamaktayız.

Ev Sigortası Zorunluluğu Hakkında Müjde 2020!

Konut kredisi alırken ev sigortası, bankaların dayatmaları neticesinde zorunlu tutulan bir sigorta türü olarak karşınıza çıkmaktaydı. Birçok kişi bu duruma itiraz etse de yine galip gelen bankalar olmaktaydı. Ancak bu durum 2015 yılı itibari ile tamamıyla müşterilerin lehine bir gelişme ile değişmiştir. Günümüzde halen kredi kullanan vatandaşlara konut kredisi yapmak isteyen bankaların bulunduğu da bir gerçektir. Hazine müsteşarlığı konut kredisi alırken konut paket poliçelerinin yapılmasını tamamıyla vatandaşın özgür iradesine bırakmıştır. Vatandaş dilediği taktirde sigorta poliçesini dışarıda kendi sigortacısına yaptırıp, banka şubesine ibraz edebilmektedir.

Konut Kredisi Alırken Ev Sigortası Avantajları

Konut kredisi alırken ev sigortası yaptırma zorunluluğunun ortadan kalkması ile birlikte bu poliçeler teker teker iptal edilmeye başlanmıştır. İptal için banka şubelerine gelen kişilerin sayısı epeyce artmıştır. Banka şubeleri bu noktada belirli yöntemler geliştirerek müşterilerini ikna etme yoluna gitmektedirler. Konut poliçeleri ilk bakışta kredi çeken kişi için artı bir masraf gibi gözükebilir. Ancak, ödeyeceğiniz küçük meblağların aslında büyük faydaları bulunmaktadır. Yazımızın bu bölümünde konut poliçelerinin avantajlarından bahsetmeyi uygun bulmaktayız.

Tavsiye Konu: Ev Sigortası Fiyatları yazımızda detaylı piyasa araştırması ve bilmeniz gereken elzem konulara yer verdik.

Ev Sigortasının avantajları 2018, Konut Kredisi Alırken Ev Sigortası
Ev Sigortasının avantajları 2020
  • Konut paket poliçesinde yer alan, bina ve eşya teminatları ile bina ve eşyalarınız ani ve beklenmedik tehlikelere karşı teminat altına alınmaktadır.
  • Doğal afet, hırsızlık, yangın, sel su basması, dâhili su hasarları, komşuluk mali mesuliyet gibi teminatlar ile başınıza gelecek olan talihsizlikler sonucunda maddi bir kayıp yaşamanızın önüne geçilmektedir.
  • Anahtarınızı evde unuttuğunuzda ücretsiz olarak konut yardım teminatı ile çilingir hizmetinden yararlanma imkânı elde etmektesiniz.
  • Pencere, vitrin, mutfak dolabı camlarındaki cam hasarlarını da yine belirli limitler dâhilinde ücretsiz olarak konut yardım teminatından karşılamaktasınız.
  • Ev kazaları neticesinde hane halkından biri yaralandığında ferdi kaza teminatı sonucunda ücretsiz olarak tedavi olabilirsiniz.
  • Ölüm gerçekleşmesi halinde belirlenen limitler dâhilinde varisler tazminat hakkına sahip olmaktadırlar.
  • Bir diğer yazımızda ise en ucuz zorunlu trafik sigortası konusuna değindik. Okumanızı tavsiye ederiz.
İlginizi çekebilir:  Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü

Tüm bu avantajlar genel olarak tüm sigorta şirketlerinin sigorta poliçelerinde yer almaktadır. Bazı sigorta şirketleri ise özel şartlar ile bu teminat kapsamlarını daha da genişletmektedirler. Kısaca belirtmek gerekirse her ne kadar zorunlu olarak tutulmasa da krediniz vesilesi ile konut paket poliçelerine sahip olmanız büyük yararları da beraberinde getirecektir.

Konut Kredisi Kullandıran Bankanın Bilgilendirme Yükümlülüğü Nedir?

Konut kredisi çekerken ev sigortası yaptırma hususunda zorunluluğun kalktığını yazımızın bir önceki bölümünde belirtmiştik. Burada önemle belirtmemiz gereken bir diğer husus da bankaların bilgilendirme yükümlülüğüdür. Banka şubeleri kredi kullandırdıkları müşterilerine yazılı onayları ve talepleri olmadan poliçe yapamamaktadırlar. Bu sebeple krediye istinaden zorunlu olduğu dönemlerde yapılan sigorta poliçelerinin yenileme dönemlerinde müşterilerine karşı bilgilendirme yükümlülüğüne sahiptirler. Bilgilendirme yapılmadan yenilenen poliçeler müşterilerin talepleri doğrultusunda derhal iptale alınmalıdır. Aksi taktirde banka ve müşteri arasında çıkan uyuşmazlıklar sigorta hakem heyetine kadar taşınabilmektedir. Bankalar bu riski üzerine almamak adına bilgilendirme yükümlülüklerini gerçekleştirme hususunda titiz davranmak zorundadırlar.

Ev Sigortası Yapılmasının Banka Açısından Önemi

Konut kredisi alırken ev sigortası yapılması durumunda banka kendini teminat altına almaktadır. Teminat altına almanın yanı sıra sigorta poliçe üretimine de büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Örneğin; İstanbul, Ümraniye ilçesinden 100,000 TL değerinde bir konut aldığınızı varsayalım. 100.000 TL bina bedeline sahip olan konut poliçesinin yapılması durumunda banka burada kendini güvenceye almış olacaktır. Bu güvenceyi ise şu şekilde açıklayabiliriz. Diyelim ki kredi ile sahip olduğunuz konut doğal afet sebebi ile tamamıyla yıkıldı. Zorunlu deprem sigortası konut bedelinin sadece 89.000 TL’lik kısmını karşılayacaktır. Konutun yıkılması ve malik ile ailesinin de bu hasar sonucunda vefatı halinde banka kalan 11.000 TL’lik kısmı konut paket poliçesinin deprem teminatından karşılayacaktır. Bu durumda da zarardan kurtulmuş olacaktır. İşyeri olan vatandaşlarımızın için En Uygun İşyeri Sigortası araştırmasını yayınladık. Detayları yazımızdan okuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  TOKİ'den 550 TL Taksitle Konut Satışı

Konut Kredisi Alırken Ev Sigortasının Müşteri Açısından Önemi ve Detayları!

Ev sigortasının önemli
Ev sigortasının önemli

Konut kredisi alırken ev sigortası yaptırmamanın müşteri cephesinden bakıldığında önemi aslında daha fazladır. Sonuç itibari ile büyük zorluklarla sahibi olduğunuz konutunuzu korumak istersiniz. Bu sebeple ister kredi ile ev satın alın ister peşin olarak konut paket sigortalarını yaptırmanız avantajınıza olacaktır. En uygun konut paket sigortası bina ve eşya bedeline göre değişmekle birlikte maksimum 150 TL ile 200 TL aralığında değişmektedir. Bir yıl boyunca bu kadar küçük bir bedel karşılığında hem daireniz hem de eşyalarınız koruma altına alınmış olur. Başınıza gelecek felaketlerde keşke dememek için konut paket poliçesi yaptırmanız aldığınız en doğru karar olacaktır.

Ev sigortası yaptıran müşterilerin büyük bir çoğunluğu bu durumdan memnun olmaktadır. Devlet tarafından zorunlu olup olmamasına bakmaksızın tamamıyla kendi çıkarları doğrultusunda ilgili sigorta poliçesinin yapılmasını onaylamaktadırlar.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Konut Kredisi Alırken Ev Sigortası 2020 (Sigorta Ücretleri ve DETAYLAR!) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *