Komisyon ve Masrafsız Konut Kredisi Veren Bankalar Var mı?

Map Anasayfa İhtiyaç Kredileri Komisyon ve Masrafsız Konut Kredisi Veren Bankalar Var mı?
Komisyon ve Masrafsız Konut Kredisi Veren Bankalar Var mı?

Kredi kullanırken ilk dikkat edilen özelliklerin başında; komisyon ve masrafın alınıp alınmaması olmaktadır. Kredi tütüne göre masrafların da farklılık gösterebildiği gözlemlenmektedir. Ayrıca bazı bankaların kredi verirken her hangi bir masraf ya da komisyon almadığı görülmektedir. Genellikle devlet bankalarının müşterilerine çok daha uygun vade farkları ve uygun seçeneklerle kredi kullanım olanağı sunduğu görülmektedir. Konut kredisinde, birçok bankadan masrafsız kredi alma olanağı sunulmaktadır. Hangi bankanın kredi masrafı ve komisyon alıp almadığı, bankaların internet şubelerinde bulunan maliyet hesaplamalarından görülebilmektedir. Bu şekilde en uygun teklifi barındıran bankanın tercih edilmesi mümkün olmaktadır. Karşılaştırılan bankalar arasında, masraf almamasına rağmen, düşük oranlı vade farkı uygulayanların tercih edilmesi, müşterilerin yapacağı en mantıklı uygulama olacaktır. Komisyon ve masrafsız konut kredisi kullanmak, yüksek faiz oranları ödemeye bir sebep olmamaktadır. Özellikle konut kredisi gibi yüksek meblağlarda kredi kullanılacağı zaman, çok düşük vade farkı uygulamaları bile, çok büyük maddi farklar oluşturabilmektedir. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank gibi devlet bankalarının, özel bankalara nazaran çok daha avantajlı konut kredisi teklifi sundukları görülmektedir. Yine de bu ezber bilgi yerine, bankaların sürekli olarak güncellediği kampanyalar yakından takip edilmeli, en küçük bankadan en büyük bankaya kadar tümünün tekliflerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Konut kredilerinde uygulanan maksimum vade sayısının 120 ay olduğu görülmektedir. Ayrıca eksper raporunda belirlenen konut tutarının %80’i kadar kredi kullanma olanağı bulunmaktadır.

 

Konut Kredisinde Masraf Alınıyor mu?

Masrafsız ve komisyonsuz konut kredisi veren birçok bankanın bulunduğu görülmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus; masraf alınmamasına rağmen, diğer birçok bankadan çok daha yüksek vade farkı uygulayan bankaların bulunduğudur. Bu sebeple masraf ve komisyon alınmaması, tek başına belirleyici unsur olmamaktadır. Masraf ve komisyon almayan bankalar arasında, en düşük faiz oranlarını uygulayan bankaların konut kredisi teklifleri ile masraf alıp düşük faiz oranı uygulayan bankaların tekliflerin karşılaştırılması, en doğru sonucu müşteriye vermektedir. Bir bankanın konut kredisinde masraf almıyor oluşu, o bankanın en avantajlı teklifi sunuyor olması anlamına gelmemektedir. Masraf alan bazı bankaların vade farkları göz önünde bulundurulduğunda, masraf almayan bankalardan çok daha avantajlı teklifler sunduğu görülebilmektedir. Geçtiğimiz yıllara kadar bankaların, hemen hemen bütün kredi türlerinde masraf ve komisyon aldığı görülmekteydi. Bu uygulamaların müşterilere büyük bir maddi külfet oluşturmaları sebebi ile büyük bir şikâyet konusu olarak gündeme geldiği görülmektedir. Bu uygulamaya büyük oranda son veren bankalar, uyguladıkları kredi faiz oranlarında değişikliğe gitmektedir. Bu sebeple masrafsız kredi verilmesi yanı sıra, vade farklarının da dikkate alınarak banka tercihinin yapılması gerekmektedir.

İlginizi çekebilir:  Vakıfbank Uygun Faizli Yeni Kredi Paketleri Faiz Oranları Hesaplama Tablosu (2020)

 

Konut Kredisi Alınacak Bankalar Arasında Uygun Seçimi Yapma

Günümüzde bireysel müşteri portföyü bulunan bütün bankalar; devlet veya özel banka olmak üzere müşterilerine konut kredisi olanakları sunmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren bütün bankaların konut kredisi verirken göz önünde bulundurduğu bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Her bankanın uyguladığı faiz oranları, tahsis ücretleri gibi kalemlerin farklılık gösterebildiği gözlemlenmektedir. Bu değişken faktörler sebebi ile konut kredisi almadan önce; mutlaka bütün bankaların teklifleri incelenmeli ve en uygun seçenekleri sunan bankanın tercih edilmesi gerekmektedir. Bu konuda rakiplerinden daha avantajlı teklifler sunan bankaların, genellikle devlet bankaları olduğu görülmektedir. Ayrıca birçok yeni kurulan özel bankaların, müşteri sayısını artırabilmek ve işlem hacmini artırabilmek adına daha iyi şartlarda daha kolay kredi kullanım olanakları sunduğu görülebilmektedir. Bankaların konut kredisi verirken; ortalama 1 milyon TL’ye kadar kredi kullanım olanağı sunduğu görülmektedir. Konutun belirlenen rayiç bedelinin %80’i kadar kredi kullanabilme olanağı sunulmaktadır. Bu yüksek tutarlar ve geniş vade aralıkları göz önünde bulundurulduğunda, doğru bankanın seçiminin büyük bir önem taşıdığı unutulmamalıdır. Konut kredisi almadan önce; faiz oranları kadar, masraf ve komisyonların da belirleyici unsur oldukları unutulmamalıdır. Bu sebeple bütün bu bilgilerin bir bütün halinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

Komisyon ve Masrafların Geri Alınması Mümkün müdür?

Geçtiğimiz yıllara kadar bankaların müşterilerine kullandırdığı kredilede, çok yüksek oranlarda dosya masrafı adı altında kesintiler yaptıkları bilinmektedir. Tüketiciyi koruma kanunları çerçevesinde bu masrafların geçmişe dönük olarak bankalardan geri alınabilmesi mümkün olmaktadır. Bankalardan konut kredisi almadan önce; masraf ve komisyon alınıp alınmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı bankaların tamamen masrafsız konut kredisi verdiği görülmektedir. Masrafsız konut kredisi veren bankaların, vade farkları daha yüksek olabileceği için; mutlaka bütün bankaların tekliflerinin dikkatli bir şekilde karşılaştırılması gerekmektedir. Dosya masrafı gibi adlar altında ödenen tutarların geri alınabilmesi için; gerekli bilgi ve girişimler il veya ilçe tüketici, mahkeme heyetlerinden alınabilmektedir. Tüketici mahkemeleri ve hakem heyetlerinin; birçok mağdur vatandaşın hakkını aramalarında yardımcı oldukları görülmektedir. Bankalardan kredi almadan önce; kredi şartlarının dikkatle incelenmesi gerekmektedir. En uygun teklifi sunan bankanın bulunabilmesi için; tüm bankaların kredi hesaplama araçları kullanılarak gerekli hesaplamanın yapılması, bunun yanı sıra; masraf ve komisyon tutarlarının göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

İlginizi çekebilir:  Borç Temizleme Kredisi Veren Bankalar (Erteleme Kredileri)

 

Bankaların Konut Kredisi Verme Kriterleri Nelerdir?

Günümüzde bankaların düzenlediği çeşitli kredi kampanyaları ile masrafsız ve düşük faiz oranları ile kredi kullanım olanakları bulunmaktadır. Her bankanın uyguladığı vade farkı, tahsis ücreti, gibi kalemler farklılık gösterebildiğinden, kredi başvurusundan önce dikkatli bir araştırma yapılması gerekmektedir. Bankaların müşterilerine kredi vermeden öce; findeks kredi risk raporu gibi kriterleri göz önünde bulundurulduğu bilinmektedir. Konut kredisi gibi yüksek miktarlarda kredi alınacağı zaman da; başvuru sahibinin sicilinin kötü olmaması beklenmektedir. Yine de konut kredisinde müşterinin alacağı tapu, bir nevi teminat olacağından, bankaların kendini bu şekilde güvenceye aldığı görülmektedir. Araç veya konut kredilerinde, alınan ürünün borcu tamamen ödenene kadar, bankaların o ürünle ilgili hak sahibi olma ihtimalleri bulunmaktadır. Hem devlet bankaları, hem de özel bankalar bütün kredi tiplerinde kendilerini garantiye alabilmek adına sın derece titiz bir araştırma gerçekleştirmektedir. Bu sebeple kredi sahiplerinden bazı belgeleri isteyebildikleri görülmektedir. Bu belgelerden bazıları; maaş yazıları, bordrolar, gelir belgeleri, taşınmaz belgeleri gibi evraklar olmaktadır. Aynı durumun konut kredilerinden de mevcut olduğu görülmektedir.

 

Konut Kredisinde Masraf Nasıl Hesaplanır?

Bankaların müşterilerine verdiği çeşitli kredi türlerinde, farklı tahsis ücretleri ve farklı sigorta primleri bulunmaktadır. Bu hesaplamalar tamamen bankanın inisiyatifinde gerçekleştirilen tutarlardan oluşmaktadır. Birçok banka konut kredisinde tahsis ücreti almaktadır. Bunun yanı sıra zorunlu hayat sigortası da yapmaktadır. Konut kredisinde masraf hesaplaması yaparken ele alınan kriterler, bankadan bankaya değişiklikler gösterebilmektedir. Bu sebeple konut kredisi başvurusu yapmadan önce, bütün bankaların birbiriyle karşılaştırılması gerekmektedir.  Bankaların konut kredisinde masraf alıp almadığı, alıyorsa ne kadar aldığı, vade farkları gibi bilgilerin alınabilmesi için; bankaların internet şubelerinde bulunan kredi hesaplama araçları kullanılabilmektedir. Bunun yanında; telefon bankacılığı, bankaların mobil uygulamaları ve şubeleri üzerinden de gerekli bütün bilgileri alma olanağı bulunmaktadır. Kredi faiz oranlarının, bankalar arasında farklı uygulanması yanı sıra, diğer masrafların da farklı şekillerde belirlendiği bildirilmektedir. Bu hesaplamalar dikkate alınarak banka seçiminin yapılması, müşterinin lehine sonuçlar doğuracaktır.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

2 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 5 (2 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Komisyon ve Masrafsız Konut Kredisi Veren Bankalar Var mı? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *