Kısa Çalışma Ödeneği Yeni Başvurular Alınmaya Başladı

Map Anasayfa Destekleme Kısa Çalışma Ödeneği Yeni Başvurular Alınmaya Başladı
Kısa Çalışma Ödeneği Yeni Başvurular Alınmaya Başladı

Kısa çalışma ödeneği tekrar verilmeye başlıyor. Başvuruların başlamasıyla birlikte sistem üzerinde yoğunluk oluştu. Başvuruda bulunacak olan vatandaşlar, başvuru yapmadan önce yeni başvuru şartlarını ve diğer detayları öğrenmek istiyorlar. İŞKUR tarafından yayımlanan kısa çalışma ödeneği yeni başvurularla ilgili her detayı sizler için araştırdık. Bu yazımızda kısa çalışma ödeneği nedir, kısa çalışma ödeneği yeni başvuru şartları, kısa çalışma ödeneği başvurusu, kısa çalışma ödeneği ne kadar, kısa çalışma ödeneğinin süresi ve kısa çalışma ödeneği ne zaman bitiyor gibi merak edilen sorulara cevaplar vereceğiz.

Kısa Çalışma Ödeneği

Kısa çalışma ödeneği; işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine aylık olarak her ayın 5’inde ödenen ücrettir. Ödemeler çalışanın IBAN numarasına yapılmakta olup, IBAN bilgisi bulunmayan vatandaşların ödemeleri PTT aracılığıyla yapılmaktadır.

Kısa Çalışma Ödeneği Yeni Başvuru Şartları

  • İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması
  • Kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması
  • İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması
  • İşverenin belli sebeplerle işyerinde çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durduğu yönünde İŞKUR’a başvuruda bulunması
  • Müfettişlerce yapılan uygunluk tespiti sonucunda işyerinin genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı durumlardan etkilendiğinin tespit edilmesi

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Başvurular işveren tarafından gerçekleştirilmektedir. İşverenler; kısa çalışma ödeneği başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilirler. İşçiler herhangi bir başvuruda veya talepte bulunamazlar. İşverenin yaptığı başvuru işçi adınadır.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar ?

Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemez. Ödemeler her ayın 5’inde ödenir. Ödeme tarihini öne çekmeye yetkili olan kurum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır.

İlginizi çekebilir:  İnternetten Kredi Veren Bankalar 2018 (Başvurusu Nasıl Yapılır?)

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Zaman Bitiyor ?

Cumhurbaşkanlığı kararıyla 30 Haziran öncesi başvuruda bulunmayan işyerlerinin de başvuru yapabilmeleri sağlandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamasına göre; 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar kısa çalışma ödeneği devam edecek. Bu açıklamadan da kısa çalışma ödeneği süresi için son tarihin Şubat 2021’in sonu olduğunu çıkarabiliriz.

Bu yazımızda kısa çalışma ödeneği nedir, kısa çalışma ödeneği yeni başvuru şartları, kısa çalışma ödeneği başvurusu, kısa çalışma ödeneği ne kadar, kısa çalışma ödeneğinin süresi ve kısa çalışma ödeneği ne zaman bitiyor gibi merak edilen sorulara cevaplar verdik. Merak ettiklerinizi uzmanlarımızın yanıtlaması için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Kısa Çalışma Ödeneği Yeni Başvurular Alınmaya Başladı Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *