İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yapılırken Dikkat Gerekenler

Map Anasayfa İhtiyaç Kredileri İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yapılırken Dikkat Gerekenler
İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yapılırken Dikkat Gerekenler

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yapılırken Dikkat Gerekenler

Bireysel ihtiyaçlarınız için kredi talebinde bulunmadan önce sizin için en uygun olan bankanın hangisi olduğuna karar vermeniz gerekmektedir. Karar verme sırasında bankanın faiz oranlarını, vade seçeneklerini, ek ücret taleplerini dikkate alarak değerlendirme yapmanız gerekmektedir. Sizin için en ideal olan bankayı belirledikten sonra ihtiyaç kredisi başvurusu yaparken dikkat etmeniz gerekenler bulunmaktadır. Bu dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabilmemiz mümkündür:

  • Bankanın başvuruda bulunacak olan kişiler için aramakta olduğu şartlara,
  • Kredinin verilme koşullarına, 
  • Talep edilecek olan diğer belgelere ve imzalanması gerekli olan diğer belgelere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sıralamış olduğumuz maddelere dikkat etmeniz hem başvurunuzun boşa düşmesini engelleyeceği gibi hem de sonraki dönemlerde sıkıntı yaşamamanızı sağlayacaktır.

İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilmeniz için ilk olarak reşit olmanız gerekmektedir. Yani 18 yaşını doldurmadan yapacağınız ihtiyaç kredisi başvuruları banka tarafından dikkate alınmayacaktır. Bunun ardından gelir belgenizin ibraz edilmesi gerekmektedir. Gelir belgenizin ibraz edilebilmesi için maaş bordronuzun ya da vergi levhanızın bulunuyor olması gereklidir. Eğer çalışıyor durumdaysanız en azından çalışmış olduğunuz yerden son 3 aydır aynı yerde çalıştığınızı göstermek için bankaya SGK belgenizi sunmanız gerekmektedir.  Bazı bankalar için 3 ay değil 6 ay sınır olarak bulunmaktadır.

Bankalar tarafından en fazla 60 aya kadar varan vade seçenekleri ile ihtiyaç kredisi kullanımı mümkün olmaktadır.  Aynı zamanda bankaya ödeyeceğiniz taksit tutarı maaşınızın %50’sini geçmeyecek şekilde banka tarafından belirlenecektir.

İhtiyaç Kredisi Başvuruları Neden Onaylanmaz?

Nakit paraya sıkışıldığı zamana genel olarak çok fazla sayıda kişinin ilk aklına bankadan kredi çekmek gelmektedir. Bankanın ihtiyaç kredisi direkt olarak ret cevabı vermesi internet üzerinden sık bir şekilde yapılmakta olan hesaplamalar ve online kredi başvuruları neden olmaktadır. Böyle bir nedenden dolayı başvuru yaptıktan sonra direk olarak yeni bir başvuru yapmak yerine 21 gün boyunca beklemeniz sizin için çok daha yararlı olacaktır. 

Nakit paraya ihtiyacınız olduğu zaman direk olarak tüketici kredisine başvurmanız mümkündür.  Düşük faiz oranları ile istediğiniz bankanın vade seçeneği ile nakit para sıkıntısını oldukça rahat bir şekilde çözüme kavuşabilmeniz mümkün olmaktadır.  Ancak tüketici kredisine başvuruda bulunabilmeniz için bazı gereklilikler bulunmaktadır. Kredinize olumlu bir şekilde dönüş yapılabilmesi için bu temel etmenleri bulundurmanız gerekmektedir. İlk olarak kredi notuna bağlı olarak ihtiyaç kredisini banka tarafından alabilmeniz mümkün olmaktadır. Kredi notunuz ne kadar yüksek durumdaysa banka tarafından başvurunuza olumlu dönüt verilmesi ihtimalide o kadar yüksek bir şekilde bulunmaktadır. Bankalar tarafından kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman olumsuz cevap ile karşılaşmamak için kredi notuna kesinlikle dikkat etmelisiniz. Kredi kartı ya da önceki kredi borçlarınızın ödemesine kredi notunun düşmemesi için temel olarak dikkat edilmesi gerekmektedir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

İpotekli olarak ihtiyaç kredisi alabilmeniz için bir gayrimenkulün bankaya ipotek olarak gösterilmesi gerekmektedir. Bu tür ihtiyaç kredilerinin vade süresi maksimum olarak 5 yıl yani 60 ay olarak bulunmaktadır. Kredilendirme oranı, bankaya ipotek olarak gösterilen gayrimenkulün niteliğine göre değişim gösterebilmektedir.  Genel olarak konut ve iş yeri ipotek edilme durumlarında bu oran %75 olarak belirlenirken, imarlı arsalar için bu oran %50 olarak belirlenmektedir. Yüksek oranda kredi ihtiyacınız bulunuyorsa hesaplama işlemi yapılırken kesinlikle ipotekli ihtiyaç kredisi seçeneklerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

İhtiyacınız olduğu zaman bankaların kredi seçeneklerini değerlendirirken belirlenmiş olan vade seçeneklerine, faiz seçeneklerine ve dosya masraflarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sadece ihtiyaç giderilsin diye bunlara dikkat edilmeden kredi kullanımı yaptığınız zaman bu durum sizi ileride çok daha zor durumların içerisine sokacaktır.

 

İlginizi çekebilir:  Akbank 140 TL Taksitle 0 Faizli 5.000 TL Kredi Veriyor

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yapılırken Dikkat Gerekenler Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *