Hesap Numarası Nedir?

Map Anasayfa Kredi Kartları Hesap Numarası Nedir?
Hesap Numarası Nedir?

Hesap Numarası Nedir?

Bankada hesap oluşturulduğu zaman hesabı tanımlamak için özel olarak oluşturulan numaraya hesap numarası denir. Hesap numarası kişiye özel olarak oluşturulmaktadır. Hesap numarası bankacılık işlerini yapabilmek ve müşterilerin bilgilerine ulaşmak için gereklidir. Para transferi için gerekli olan hesap numarası her banka tarafından kişiye özel olarak oluşturulur. IBAN numarası ile aynı banka müşterilerin para transfer işlemi yapılırken hesap numarası ile farklı banka müşterileri para transferini oldukça hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Banka Kartı Hesap Numarası Nasıl Bulunur?

Banka kartı hesap numara genel olarak kullanmakta olduğunuz kartların üzerinde yer almaktadır. Ancak bazı bankalara hesap numarasını güvenlik önlemi alarak kartın üzerinde bulundurmazlar. Banka kartı üzerinde hesap numaranız bulunmuyorsa ilgili bankanın müşteri hizmetlerini aramanız yeterli olacaktır. Bu yöntemin haricinde de direk olarak kullanmakta olduğunuz mevcut bankanın şubesine giderek de hesap numaranızı öğrenebilmeniz mümkündür. Kredi kartlarının üzerinde genel olarak size tanımlanmış olan hesap numarası bulunmaz.

Banka Kartı Üzerinde Hesap Numarası

Banka kartlarının hem arka hem de ön yüzeyinde hesap numarası bulunabilir. Kartın ön tarafında 4 parçadan oluşmuş şekilde toplamda 16 haneli sayı bulunmaktadır.  Bu sayılar kart numarasıdır. Kesinlikle hesap numarası ile karıştırılmaması gerekir. Kart numarasının hemen altında kart sahibinin isim ve soy ismi yazar. İsin ve soy isminizin hemen yanında 16 haneye sahip olan hesap numarası yazmaktadır.  Bu 16 hanenin ilk 4 hanesi şube kodu olarak belirlenmiştir. Geriye kalan 12 haneli numara ise hesap numarası olarak banka tarafından belirlenmiştir. 12 hanelik sayının 8 hanesi müşteri numarası olup geriye kalan son 4 hane ek hesap numarası olarak bulunur.  Bu durumda müşteri numarası ile ek hesap numarasının birleşimi olarak hesap numarasının belirlenmiş olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir:  Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu (Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar 2020)

Banka kartının arka tarafında IBAN bilgisi yer almaktadır. EFT yolu ile para transferinin yapılabilmesini sağlayan IBAN numarası 26 haneye sahiptir. IBAN numarasından TR olan kısımda dahil olmak üzere 10 hanesini çıkardığımızda hesap numarasını elde ederiz. 

Bankaların Hesap Numaraları Kaç Hanelidir?

Kişilerin hesap numaraları birbirinden farklı olarak belirlendiği gibi bankalarda hesap numaralarını farklı şekillerde hane sayılarında belirlemektedir. Bankaların hesap numaralarını nasıl belirlediklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ziraat Bankası

Ziraat Bankası müşterilerinin hesap numarasını belirlerken 8+4 şeklinde belirleme yapmaktadır. Bunun ilk 4 hanesi basamak şube kodu olmaktadır. Ziraat Bankası’nın şube kodu 3 ya da 4 olarak bulunmaktadır. Ziraat bankasından para gönderimi yapacağınız zaman hesap numarasını girdiğinizde gönderim yapacağınız kişilerin ad ve soyadlarının ilk harfleri çıkmaktadır. 

  • İş Bankası

İş Bankası’nın müşterileri için belirlediği hesap numarası 7 haneden oluşmaktadır. İlk 4 hanesi şube kodu olarak bulunmaktadır. İş bankasının şube kodları 4 rakamdan oluşmaktadır.

  • Garanti Bankası

Garanti Bankası’nın müşterileri için belirlemekte olduğu hesap numarası 7 haneden oluşmaktadır. Bu 7 hanenin ilk 4 hanesi basamak şube kodu olarak bulunmaktadır. Bununla beraber Garanti Bankası’nın şube kodları 1, 2, 3,4 ile başlamaktadır.

  • Türkiye Finans ve Katılım Bankası

Türkiye Finans ve Katılım Bankası’nın müşterilerine özel olarak belirlemiş olduğu hesap numaraları 7+1 şeklinde olmaktadır.  Yani 134- 2345678- 1 şeklinde bulunmaktadır. İlk 3 hanesi bankanın şube kodu olarak belirlenmektedir.

  • HSCB Bankası 

HSCB Bankası müşterileri için 12 haneli olacak şekilde hesap numarası belirlenmesi yapmaktadır.

  • Halk Bankası

Halk Bankası hesap numarası belirlemesi yaparken 123 hane belirlemektedir. Bunun ilk 4 hanesi banka şube kodu olarak mevcut bulunmaktadır.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Hesap Numarası Nedir? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *