Hesabımdan Para Çekilmiş, Ne Yapmalıyım?

Map Anasayfa Genel Rehber Hesabımdan Para Çekilmiş, Ne Yapmalıyım?
Hesabımdan Para Çekilmiş, Ne Yapmalıyım?

Hesabımdan Para Çekilmiş, Ne Yapmalıyım? Bankamatik kartından para çekilmesi eğer kullanıcının haberi dışında olmuş ise direkt olarak banka ile iletişime geçilmelidir. Banka hesaplarının kötü niyetli yazılım ya da kişiler tarafından ele geçirilmesi sebebiyle bankadan habersiz para çekilmeleri meydana gelebilmektedir. Öncelikli olarak parası habersiz olarak çekilmiş kişilerin hangi hesaba paranın aktarıldığına dair banka ile iletişime geçmek gerekmektedir. Bazı durumlarda avukatlara başvurmak gerekebilir.

Hesabımdan Para Çekilmiş, Ne Yapmalıyım?

Hesaptan habersiz para çekilmesi durumunda öncelikli olarak banka ile görüşecek durum analiz edilmelidir. Para çekilmesi nedenleri:

  • Alışveriş yapılan bir online alandan 2. Kez yeniden para çekilmiş ise bu paranın iadesi için kuruma başvuru yapmak gerekmektedir.
  • Ancak para çekimi tanıdık olmayan bir hesaptan yapılmış ise bu durumda suç duyurusunda bulunmak ve dilekçe hazırlamak gerekmektedir.
  • Dilekçenin bankaya verilmesinden ardından oluşan zararın telafi edilmesi için dava açılabilir ve bankadan zarara uğranılan tutarın tazminatı talep edilebilir.

Ziraat Bankası Hesabımdan Para Çekilmiş

Ziraat Bankası’ndan habersiz para çekilmesi durumunda Ziraat Bankası müşteri temsilcisi aranmalıdır. Bu gibi durumlarda banka hesaptaki şüpheli hareketleri gözden geçirerek durum hakkında detaylı bilgi verecektir. Özellikle kredi kartlarının hesap bilgilerinin çalınması ya da şifrenin ele geçirilmiş olması gibi durumlarda dava açma hakkı söz konusu olmaktadır. Temassız kart ödemelerinde özellikle yaygın olan bu durumu engellemek için güvenilir olmayan yerlerden temassız ödemelerden kaçınmak ve kart hareketlerini sıkı bir şekilde takip etmek gerekmektedir. Kart şifresini güçlü ve hemen bulunamayacak şekilde oluşturmak önemlidir.

Bknz : Ziraat Bankası Telefon Numarası Nasıl Değiştirilir?

Denizbank Hesabımdan Para Çekilmiş

Denizbank kartından habersiz para çekilmesi durumlarında yapılacak ilk iş, Denizbank müşteri temsilcisini aramak olacaktır. Hesabınızdaki hareketler hakkında müşteri temsilcisi araştırma yapacak ve durum hakkında bilgi verecektir. Bu bilgilere göre hesabınızdan para çekilmesine yol açan sebep ya da kurum-kişilerin bilgisini de verecektir. Hesaptan para çekilmesi durumunda:

  • Hesabınızdan para çekilmesi durumunda hesap hareketlerinizi analiz etmeniz gerekmektedir.
  • İnternet üzerinde yaptığınız alışverişlerde 2. Kez aynı ödeme çekilmiş olabilmektedir. Bu durumda parayı çeken kurumdan ödeme geri alınabilir.
  • Kötü yazılım ya da kötü niyetli kişilerin hesap bilgilerinizi çalması halinde dava açmanız gerekmektedir.
Bknz : Denizbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Akbank Hesabımdan Para Çekilmiş

Akbank kartından habersiz para çekilmesi halinde Akbank müşteri temsilcisine ulaşmak gerekmektedir. Müşteri temsilcisi olası hesap bilgisi çalınması durumlarına karşı gerekli bilgiyi verecektir. Şifrenizin kopyalanma riskine karşı açılan davalarda banka sorumlu tutulmaktadır. Banka hesabınızdan para çekilmesi halinde; öncelikli olarak kredi kartınızı kapattırmanız gerekmektedir. Ardından bu durumu izah ettiğiniz dilekçeyi bankanıza vermeniz gerekmektedir. Ardından çekilen tutara göre bankanızdan tazminat talep edebilirsiniz. Hukuki uzmanlık gerektiren bu alan; özellikle avukatlar ile irdelenmelidir. Bankacılık faaliyetleri kapsamında meydana gelen bu zararlar, direkt olarak bankayı sorumlu tutmaktadır.

Bknz : Akbank Telefon Numarası Nasıl Değiştirilir?

Kartım Kopyalanıp Para Çekilmiş

Kredi kartının kopyalanması durumları direkt olarak bankanın sorumluluğunda olan ve güvenlik ihlalleri sebebiyle bankanın sorumlu tutulduğu durumlardır. Kartınızın kopyalanması özellikle günümüzde banka ATM’lerinden ya da yapılan temassız ödemelerde yapılmaktadır. Bu gibi durumlarda öncelikli olarak bir dilekçe hazırlayarak, durumu bankanıza bildirmeniz ve zararın telafisi için tazminat talep etmeniz gerekmektedir. Tazminat talepleri genellikle reddedilmektedir. Ancak bu durum, açılacak olan davalarda kanıt sayıldığı için bu taleplerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Öte yandan alanında uzman bir avukat ile çalışarak, bankaya karşı tazminat davası açılabilir. Kart kopyalanmaları bankaların güvenlik ihlali kapsamında sayılmaktadır. Bundan dolayı oluşacak zararlardan banka sorumlu olarak kabul edilmektedir.

İlginizi çekebilir:  Gelir Belgesi Nasıl Alınır ? Gelir Belgesi Örneği (E-Devlet)

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Hesabımdan Para Çekilmiş, Ne Yapmalıyım? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *