Halkbank’ın Devlet Destekli Tüm Salgın Paketleri

Map Anasayfa Destekleme Halkbank’ın Devlet Destekli Tüm Salgın Paketleri
Halkbank’ın Devlet Destekli Tüm Salgın Paketleri

Corona virüs Türkiye’de görülmeye başladığından bu yana devlet vatandaşlarına birçok destek paketlerini sundu. Zorlu geçen coronavirüs ile mücadelede vatandaşların ekonomik açıdan zorluk yaşamamaları adına devlet destek olarak her kesimden vatandaşa destek paketlerini gündeme getirdi. 18 Mart tarihinden itibaren zorlu geçen bu süreçte her geçen gün yeni destek paketleri de gündeme geliyor. Kamuoyuna duyurulan ilk destek paketinden bu yana emekli, esnaf, kamu ve özel sektör çalışanlarına yönelik bir çok devlet desteği hayata geçirildi. Halkbank’ın bu süreçte vatandaşa sunduğu bütün destek paketleri içeriğimizde yer almaktadır.

Koronavirüs salgını sebebiyle 2020 yılında devlet tarafından verilen destek ve hibeler vatandaş için nefes aldırıcı rol oynuyor. Halkbank Devlet Destekli kredi paketleri hakkındaki bütün detayları anlatacağımız yazımıza başlıyoruz.

Coronavirüs Nedeniyle Verilen Tüm Devlet Destekleri

Covid-19 salgını dünya çapında hızla yayılmaya devam ederken Mart ayının ikinci haftasında Türkiye’de ilk enfekte kişi görülmüştür. Her geçen gün artan vaka sayısı ile tedbirlerde de artış yaşanmıştır.  Coronavirüse karşı alınan önlemler İçişleri Bakanlığı tarafından genelge olarak kamuoyuna duyurulmuş ve bir çok işletme geçici süreliğine faaliyetlerine ara vermişti. Finansal açıdan zorlu geçen bu süreç işsizliğe de neden olmuştur. Tüm bu ekonomik daralmaların önüne vatandaşı rahatlatacak bir çok destek faaliyete girmiştir. Kapatılan iş yerlerinin çoğu çalışanlarını ücretsiz izine çıkartmış, faaliyetine devam eden işletmeler de küçülmeye giderek işçi çıkartmaya yönelmiştir. Ülkemize gelen coronavirüs; sağlık açısından büyük panik yaratmakta ve buna ek olarak ekonomik alanda zarar yaratmaması adına devlet destekleri teker teker gündeme gelmiştir. Başta kamu bankaları olmak üzere diğer tüm özel bankalar da vatandaşlara destek paketlerini açıklamış ve ilgili bakanlıklar tarafından da destekler belirlenen tarihlerde gerçekleştirilmesi adına açıklanmıştır.

İlginizi çekebilir:  ING Bank 5000 TL İhtiyaç Kredisi Başvurusu ve Hesaplama Tablosu

İşte bu noktada devreye giren Halkbank; açıkladığı paketlerle pandemi ile mücadelede vatandaşa destek olduğunu belli etmiştir.

Halkbank Coronavirüs Destekleri

Halkbank, coronavirüs ile mücadele için 23 Mart tarihinden itibaren coronavirüs sürecinde yaşanacak ekonomik zararları en aza indirmek için destekler açıklamaktadır. Finansal İstikrar Paketi, İşe Devam Kredisi ve Esnaf Destek Paketi ile vatandaşlara yönelik desteklemelerde bulunmuştur. Her zaman esnafların ve tüm müşterilerinin yanında olduğu belirten Halkbank, bu üç paket ile ekonomik sorunları en aza indirmeyi amaçlamaktadır.

Finansal İstikrar Kalkan Paketi

Finansal İstikrar Kalkan Paketinde istikrarın korunması, işletmelerin desteklenmesi ve ekonominin devamlılığı için 31 Mart’a kadar ödenmesi gereken fakat ödenemeyen taksitler için erteleme imkanı getirmiştir. Esnaf ve sanatkârların bu dönemde yaşadığı olumsuzluklara destek niteliğinde Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında vadeleri gelecek olan taksit ödemelerini, 3 ay süre ile faizsiz olacak şekilde ertelemiştir. Kredilere yapılandırma imkanı sunan Halkbank, 6 aya kadar ödemesiz kredilerle müşterileri için uygun vade seçeneği sunmuştur. İşletme sahipleri için istihdamın devamlılığını hedef alan banka, personel maaş giderleri kadar ilave kredi limiti sağlamıştır. Bu haktan yararlanılabilmesi için işletme, Şubat ayı sonuna kadar istihdamını azaltmayacaktır.

İşe Devam Kredi Desteği

Halkbank’ın sunduğu diğer destek ise İşe Devam Kredi Desteği’dir. Coronavirüs sürecinde üretim ve istihdama ilişkin oluşabilecek hasarları en aza indirmek amacıyla başta KOBİ’ler olmak üzere diğer firmaların işletme,sermaye gibi ihtiyaçlarını gidermek adına işe devam kredi desteği gündeme gelmiştir. Bu destek için herhangi bir sektör ayrımı yapılmadan ekonomik açıdan olumsuz etkilenmiş olan tüm firmalar başvuruda bulunabilmektedir. Bu kredi desteğinden yararlanacak işletmeler yine Şubat ayı sonuna kadar çalışan sayısında azaltma yapmamalıdır. İşe devam kredi desteğinden krediye erişim Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu Kefaleti de sağlanacaktır. Kredi desteği ise; 6 ay anapara ve faiz ödemesiz olarak toplamda 36 ay vadeli ve yıllık %7,5 faiz oranında olmaktadır. Halkbank 26 Mart 2020 tarihinden itibaren başvuruları kabul etmeye başlamıştır.

İlginizi çekebilir:  Bankalardan 3 Ay Ertelemeli İhtiyaç Kredisi Kampanyası

Esnaf Destek Paketi

Son olarak açıklanan destek paketi ise Esnaf Destek Paketi’dir. Bu destek ile esnaf ve sanatkârlara yönelik İşletme Kredisi ve Paraf Esnaf Kart ürünleri sunulmaktadır. Esnaf Destek Paketi ile esnaflara özel olarak sunulan iki yeni ürün nakit kredi ve ticari kart desteği olmaktadır. 25.000 lira nakit kredi desteği işletme kredisi, 25.000 lira ticari kart desteği ise Paraf Esnaf Kart desteğidir. %4,5 faiz oranı, 6 aya kadar ödemesiz ve 36 ay vadeli işletme kredisinin kredi limiti 25.000 liradır. Paraf Esnaf Kart ise 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit seçenekli ve düzenli nakit akışıyla 25.000 lira kredi limitlidir.

Halkbank Devlet Destekli kredi paketleri, Finansal İstikrar Kalkan Paketi, İşe Devam Kredi Desteği ve Esnaf Destek Paketi hakkında merak edilenleri sizler için açıkladık. Konu ile ilgili sorularınızı uzmanlarımızın yanıtlaması için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Halkbank’ın Devlet Destekli Tüm Salgın Paketleri Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *