Ev Hanımlarına Emeklilik Son Dakika Şartları 2020 (GÜNCEL GELİŞMELER)

Map Anasayfa Genel Rehber Ev Hanımlarına Emeklilik Son Dakika Şartları 2020 (GÜNCEL GELİŞMELER)
Ev Hanımlarına Emeklilik Son Dakika Şartları 2020 (GÜNCEL GELİŞMELER)

Ev hanımlarına emeklilik son dakika 2020 ile artık çalışmayan bayanlarda emekli olabileceklerdir. Bu konudaki son dakika 2020 güncel gelişmelerini sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz. Bu emeklilik ile herhangi bir firmada, veya devlet kurumunda çalışan insanlar gibi ev hanımları da emekli olabileceklerdir. Emekli olmanız için bir takım başvuru şartları sunulmaktadır. Haberimizi detaylı olarak okumanızı ve bilinen yanlışları da okumanızı öneriyoruz.

Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için yapması gereken ilk şey, isteğe bağlı sigorta prim ödemesidir. Evde el sanatları ve evde ek iş yapan kadınlarımız bu sayede emekli olabilirler. Yapılan prim ödemeleri ve yaş durumuna göre emekli olmaları mümkündür. Ödenen primlerin ortalama aylık tutarı 158 TL civarında olabilmektedir. Bu emeklilik bağ-kur kapsamında değerlendirilecektir. Ayrıca, günlük giderleriniz için Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar yazımızı da okuyarak kredi kartı alabilirsiniz. Ev hanımlarına emeklilik şartları aşağıdaki gibidir.

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları 2020

 • Başvuru yapacak ev hanımının 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Herhangi bir iş yerinde çalışmıyor olması gerekiyor.
 • En önemlisi ise evde el işi veya ek iş yaparak bir miktar gelir elde etmesi gerekmektedir. Bu işler; dantel, örtü, çorap, halı, kilim, örgü, süpürge, nakış işleri, hasır, çarşaf, sepet, turistik eşya ve paspas gibi ürünlerin yapım ve satışını yapmaları gerekmektedir. Ayrıca kendi işini kurmak isteyen bayanlarımız için devlet destekli ve bankaların kredilerinin yer aldığı Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar haberimizi okuyup başvuru yapabilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olurum? ve Ne Kadar Prim Ödemeliyim?

Ne zaman emekli olurum?, ev hanımlarına emeklilik müjdesi son dakika 2018 gelişmeler, başvuru şartları, gerekli belgeler, Ev Hanımlarına Emeklilik Son Dakika Şartları 2018 (GÜNCEL GELİŞMELER)
Ne zaman emekli olurum?

Ev hanımları herhangi bir iş yerinde çalışmadıkları ve sabit bir gelirleri olmadığı için sigorta primlerini de bir nevi kendileri belirlerler. Şöyle ki; vergiden muaf oldukları için evde el işleri yaparak kazanç sağlayan kadınlar aylık kazançlarının miktarını kendileri söylerler ve o söylenen aylık gelirin %32‘si kadar prim öderler. Ev hanımlarına emeklilik için ödenen sigorta primlerinin %20 si yaşlılık ve ölüm sigortası, %12’de genel sağlık sigortasından oluşmaktadır.

İlginizi çekebilir:  QNB Finansbank Personel Alımı (Finansbank İş İlanları)

Peki ne zaman emekli olabilirim? Bağ-Kur ile emekli olacak olan ev hanımları 9.000 gün prim ödemesi yapmalıdırlar. Ev hanımlarına emeklilik yaş sınırı yine 58‘dir. Emekliliğine 3,5 yıl kalan ev hanımı başka bir yerde çalışmaya başladığı andan itibaren 7.200 gün üzerinden emekli olma hakkında sahiptirler.

Ev Hanımlarına Emeklilikte Bu Yanlışı Yapmayın!

Çokça duyulan ve yapılması için çaba sarfedilen bir uygulama konusunda uyarıda bulunmakta fayda var. Bir çok kişi, özellikle ev hanımları tanıdık kişilerin iş yerleri veya şirketleri üzerinden sigortalı olarak gösterilmektedir. Bir yerde çalışmadığını halde sigortalı olarak gösterilmek sahte sigortalı olmanıza sebep olmaktadır. Suç olmasının yanı sıra tespit edildiği andan itibaren sigorta iptal edilmektedir.

Ev Hanımlarına Emeklilik ile İsteğe Bağlı Sigortaya Nasıl Başvurulur?

Ev hanımlarının emeklilik için isteğe bağlı sigorta başvurusunda kişiden Gelir Vergisi Mükellefi olmadığını gösterir belge talep edilmektedir. Akabinde kimlik fotokopisi ile birlikte  ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ formu doldurulmaktadır. Bu belgelerle ile Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeniz gerekmektedir. Başvuru işlemleri tamamlanan ev hanımlarının prim ödemeleri başvuruyu yaptıkları günün sonrasında başlamaktadır. İsteğe bağlı sigortalı olduğunuz takdirde, ödediğiniz sigorta primi kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorsunuz. 5 yıl boyunca prim ödemesi yapan sigortalı geride kalanlara ölüm aylığı bağlanır. Devlet desteği ile yapılan Ziraat Bireysel Emeklilik sistemini de okumanızı tavsiye etmekteyiz.

Ev Hanımlarına emeklilik atv haber videosu aşağıdadır.


Çalışmayan ev hanımlarına emeklilik 2020 yılı başvurusu ve şartlarını sizler için araştırdık. Zira Atv Son dakika bilgilendirmelerine ve “güncel gelişmeler” için gerekli bilgilere bu yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz. Konu hakkındaki sorularınızı bizlere yorum bölümü üzerinden iletebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Ev Hanımlarına Emeklilik Son Dakika Şartları 2020 (GÜNCEL GELİŞMELER) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Ev Hanımlarına Emeklilik Son Dakika Şartları 2020 (GÜNCEL GELİŞMELER) Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
 1. Esma

  Ev hanımıyım, emeklilik için en az ne kadar miktar ödemem gerekiyor aylık olarak ?

  • access_time 25 Eki 2018, 2:22
  • Cevapla
 2. Zehra

  Merhabalar ii akşamlar benim annem 57 yaşında ev hanımı emekli olma şansı nedir ama gözlerinden rahatsız evde el işi falan yapması çok zor nasıl emekli olabilir acaba?

  • access_time 29 Eki 2018, 17:35
  • Cevapla
 3. Nurhan

  Benim annem 36 yıllık evli 58 yaşında hiç sigorta ve bagkur girişi yok toplu para yatırıp hemen emekli olması için birseyler yapılabilir mı.

  • access_time 18 Kas 2018, 13:40
  • Cevapla
 4. deniz kaba

  21,0601970 doguluyum 1ocak1995te sadece
  sigorta girişim var hiç prim ödenmemiş ben nasıl emekli olurum,

  • access_time 7 Oca 2019, 23:04
  • Cevapla
 5. Asli

  2 tane cocugum var biri 2 aylik diyeri 2 bucuk yasinda evde calismaya imkanim yok ben nasil yapabilirim

  • access_time 14 Oca 2019, 20:03
  • Cevapla