Ev Hanımı Annelere Devlet Yardımı

Map Anasayfa blog Ev Hanımı Annelere Devlet Yardımı
Ev Hanımı Annelere Devlet Yardımı

Ev hanımı anneler için devlet tarafından verilen destekten bir çok insanın haberi yok. Halbuki İŞKUR aracılığıyla ev hanımı anneler için e-Devlet üzerinden yapılacak başvurularla devlet tarafından destek verilmektedir. Biz de bu yazımızda ev hanımı annelere devlet yardımı başvurusu, ev hanımı annelere devlet desteği ne kadar ? Nasıl hak kazanılır ? gibi merak edilenleri yanıtlamaya çalışacağız.

Ev Hanımı Annelere Devlet Desteği

Maaş ödemesi adı altında, İŞKUR aracılığıyla ev hanımı annelere günlük 177 TL’den olmak üzere aylık 5.310 TL’ye kadar ödeme yapılabiliyor. Ev hanımı annelere cep harçlığı niyetine yapılan bu ödemenin bir takım temel amaçları vardır. Bu amaçlar şunlardır:

 • Kadınlarımıza iş hayatında istihdam oluşturmak
 • İş hayatındaki kadın çalışan oranını yükseltmek
 • Kendi ekonomik özgürlüklerini kazanan kadın sayısını arttırmak
 • Kurslara katılım sağlanmasıyla kadınlarımıza mesleki eğitim vermek

Ev Hanımı Annelere Devlet Desteği Ne Kadar ?

Annelerin hem kendi ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını sağlayacak, hem de meslek sahibi olmalarını sağlayacak bu projeye katılarak kurslara devam eden annelere devam ettikleri süre boyunca günlük 177 TL cep harçlığı ödemesi yapılacak. İŞKUR “İşte Anne” projesi kapsamında çalışmayan kadınlara günlük 177 TL, aylık 5.310 TL olmak üzere 3 aylık dönemde toplamda 15.930 TL’ye kadar ödeme yapılacak. Tabi bu ödemeden yararlanabilmek için bir takım şartlar mevcut. Dilerseniz detaylara bir göz atalım.

Nasıl Başvuru Yapılır ?

Başvuru yapmadan önce İŞKUR kaydı olmayanların İŞKUR’a kaydolmaları; İŞKUR kaydı olanların ise kayıtlarının güncelliğini kontrol ederek, güncel olmaması durumunda kayıt güncelleme yapmaları gerekmektedir. Mesleki kurslar 3 ay devam ederken, iş başı eğitim programı da 3 ay boyunca günlük 177 TL ödeme karşılığında devam etmektedir. Başvurular İŞKUR üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Nasıl Hak Kazanılır ?

Söz konusu ödemeden yararlanmak isteyen annelerin İŞKUR tarafından açılan kurslara katılarak mesleki eğitim almaları gereklidir. İŞKUR tarafından başlatılan bu kampanyada 0 ile 15 yaş arasında çocuğu olan işsiz annelere kurslara devam ettikleri süre boyunca günlük 177 TL ödeme yapılacak. İŞKUR tarafından bu kurslar 2 ayrı kategoride açılacak. Meslek Edindirme Kursları ve İş Başı Eğitim Programları sonunda annenin programı başarı ile bitirmesi durumunda kurs gördüğü iş yerinde sürenin bitiminin hemen akabinde, anne işe başlayabiliyor. Günlük yapılan 177 TL’lik ödemenin yanı sıra kurs gören annenin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile Genel Sağlık Sigortası primi de devlet tarafından karşılanıyor.

İlginizi çekebilir:  Garanti Bankası Sınav Tarihi Ne Zaman? 2019

Şartlar Neler ?

 • İşsiz olmak ve İŞKUR’a kayıtlı olmak
 • İşe girdiği işverenin birinci ya da 2. dereceden akrabası olmamak
 • Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden emekli olmamak
 • Desteğe başvuru yapmadan 3 ay önceki dönemde işverenin çalışanı olmamak
 • Destek başvurusu yapılan tarihi takip eden 1 ay içerisinde emeklilik ya da malullük primi yatırmamış olmak
 • İŞKUR tarafından verilen iş ve meslek danışmanlığı hizmetinden yararlanmış olmak

Biz de bu yazımızda ev hanımı annelere devlet yardımı başvurusu, ev hanımı annelere devlet desteği ne kadar ? Nasıl hak kazanılır ? gibi merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık. Aklınıza takılanları uzmanlarımızın yanıtlaması için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Ev Hanımı Annelere Devlet Yardımı Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Ev Hanımı Annelere Devlet Yardımı Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
 1. Dılan

  Durumum cok kotu ev hanımıyım ıhtıyac kredısı ıstıyorum

  • access_time 10 May 2022, 22:07
  • Cevapla
  • Zeynep

   Ev hanımıyım iki çocuğum var birde hamileyim eşim deneyim serbestlik görüyor o yüzden işte bulamıyor durumum çok kötü ihtiyaç kredisi istiyorum

   • access_time 16 May 2022, 23:10
   • Cevapla
 2. Garip

  Ev hanımıyım ıhtıyac kredı ıstıyorum

  • access_time 10 May 2022, 22:10
  • Cevapla