Esnafın Kredi Borcu 3 Ay Ertelendi (Esnaf Kefalet)

Map Anasayfa İhtiyaç Kredileri Esnafın Kredi Borcu 3 Ay Ertelendi (Esnaf Kefalet)
Esnafın Kredi Borcu 3 Ay Ertelendi (Esnaf Kefalet)

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan habere göre esnaf kefalet kredisi borcu olan esnafların kredi borçları üç ay süreyle ertelendi. Salgından ekonomik olarak zarar gören esnaf ve sanatkârların; kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle ve Halk Bankası kanalıyla 30 Haziran’dan önce kullandıkları düşük faizli kredi borçlarına üç aylık bir erteleme geldi. Buna benzer bir borç erteleme düzenlemesi de Mart ayında yapılmıştı.

Bu yazımızda sizlere 3 ay ertelenen esnaf borçlarının detayları, esnaf kefalet kredisi şartları, faiz oranları, gerekli evraklar ve kredi başvurusu hakkında bilgiler vereceğiz.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir ?

Türk Ticaret Kanunu hükümleri gereği kurulan Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri; kooperatife ortak olan esnaf ve sanatkârların mesleki faaliyetlerini devam ettirebilmesi için ihtiyacı olan kredileri sağlamaktadır. Esnaf kefalet kredisi belli şartlar ve seçenekler doğrultusunda esnaf ve sanatkârların hizmetine sunulmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Borçları 3 Ay Ertelendi

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, kapsam dahilindeki kredi borçlarından, 1 Temmuz-30 Eylül arasındaki esnaf kefalet kredileri başvuru şartı aranmaksızın ilgili mevzuata göre faiz uygulanarak taksit sayısı değişmeyecek şekilde 3 ay ertelendi.

Kredisi ertelenen esnaf ve sanatkârlardan, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına yönelik taahhütname alınacak. Çalışan sayısını azaltan esnaf ve sanatkârlar erteleme kapsamından çıkarılacak. Ertelenen krediler için erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılamayacak. Erteleme işlemi teminat durumunu değiştirmeyecek, kefillere de kefaletten çekilme hakkı vermeyecek. Bu süreç boyunca hesaplanan gelir kayıpları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenmeye devam edecek.

Borçlarını erteleyen esnaf ve sanatkârlara talep etmeleri durumunda banka tarafından düşük faizli kredi kullandırılabilecek. Ayrıca kredi açılmasını engelleyen hükümler, ertelemeye tabi borcu bulunanlara uygulanmayacak.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır ?

Mart ayından sonra, temmuz ayında da esnaf kredi borçlarına erteleme gelmesiyle “Esnaf Kredisi” en çok merak edilenler arasında yerini aldı. Dilerseniz esnaf kefalet kredisinin tüm detaylarına bakalım. Detayları okumadan önce şunu bilmelisiniz ki, bugün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren borç erteleme seçeneği 30 Haziran öncesi kullanılan krediler içindir.

İlginizi çekebilir:  Bayram Kredisi Veren Bankalar (Uygun Faizli)

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

 • Esnaf ya da sanatkâr olmak
 • Resmi olarak esnaf veya sanatkâr siciline kayıtlı olmak
 • İkamet ya da iş adresinin kooperatifin çalışma alanının içinde olması
 • Aynı anda ikinci bir Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmamak

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları ve Detayları

Esnaf kefalet kredisi faiz oranları her yıl değişkenlik göstermektedir. Öncelikle esnaf kefalet kredisinin üst limitinin 2020 yılında 200.000 lira olduğunun bilinmesi gerekiyor. Kredi vade sayısı da en fazla 4 (dört) yıl olacak şekilde ayarlanmıştır. Faiz oranları 1 yıla kadar ve 1-4 yıl arası olarak ikiye ayrılıyor. 1 (bir) yıla kadar çekilebilecek kredilerde uygulanan faiz oranı %0,59 olacak şekilde, 4 (dört) yıla kadar çekilebilecek kredilerde uygulanan faiz oranı ise 0,67 olacak şekilde hizmete sunulmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Esnaf Kefalet Kredisi başvurusu yapmadan önce bu kredi başvurusunun belli aşamaları olduğunu bilmek gerekir. Hem kooperatif hem de bankaya bağlı olarak gerçekleşecek olan kredi süreci şu şekildedir :

 1. Yazılı bir şekilde bağlı olduğunuz kooperatife başvuruda bulunmak.
 2. Kooperatifin, müracaat eden kişinin durumunu araştırması.
 3. 15 gün içerisinde kabul ya da ret durumunun ilgili kişiye yazılı olarak bildirilmesi.
 4. Kooperatifin kredi talebine istinaden ortağın ekonomik ve mali durumlarını araştırması, istihbarat raporu ya da bültenin düzenlenmesi ile kefalet miktarını tespit etmesi.
 5. Kredi teklifinin Halk Bankası’na gönderilmesi.
 6. Halk Bankası’nın talebi incelemesinin ardından banka tarafından yeniden istihbarat yapılması.
 7. İstihbaratın onaylanması durumunda da tutarın kredilendirilmesi.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Bankalara yapılan kredi başvurularında olduğu gibi, esnaf kefalet kredisi başvuru sürecinde de gerekli belgeler istenmektedir. Bu belgeleri şöyle sıralayabiliriz :

 • Vergi levhasının aslı ya da fotokopisi
 • Esnaf sicil belgesinin aslı ya da fotokopisi
 • Kooperatiften alınması gereken ortaklık beyannamesi
 • Bağlı olunan odadan alınması gereken oda faaliyetleri belgesi
 • İkametgah belgesinin aslı
 • Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • 4 adet son dönemde çekilmiş fotoğraf
 • Muhasebeden kaşeli ve imzalı olarak alınmış son döneme ait hesap özeti
 • S.G.B. fotokopisi
 • Şoför olan esnaflar için ticari araç ruhsatının aslı ve fotokopisi
İlginizi çekebilir:  QNB Finansbank Personel Alımı (Finansbank İş İlanları)

Esnaf kefalet kredisinde sadece başvuran kişilerden değil, kefil olacak kişi ya da kişilerden de bir takım belgeler istenmektedir. Kefil olacak kişi ya da kişiler için gerekli olan belgeler şöyledir :

 • Vergi levhasının aslı ya da fotokopisi
 • Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesinin aslı

Krediyi kullanacak kişiler kefil yerine ipotek de gösterebilirler. Bunun için de ipotek olarak gösterilecek gayrimenkule ait tapunun fotokopisinin belgeler arasına eklenmesi gerekiyor.

Bu yazımızda sizlere 3 ay ertelenen esnaf borçlarının detayları, esnaf kefalet kredisi şartları, faiz oranları, gerekli evraklar ve kredi başvurusu hakkında bilgiler verdik. Konu ile ilgili sorularınızı uzmanlarımızın yanıtlaması için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Esnafın Kredi Borcu 3 Ay Ertelendi (Esnaf Kefalet) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *