Esnafa Faizsiz Kredi Müjdesi (Şartlar ve Başvuru)

Map Anasayfa İhtiyaç Kredileri Esnafa Faizsiz Kredi Müjdesi (Şartlar ve Başvuru)
Esnafa Faizsiz Kredi Müjdesi (Şartlar ve Başvuru)

Pandemi döneminde esnafın yaşadığı zor günler göz önünde bulundurulduğunda, devletin esnafa verdiği hibe ve kredilerin yetersiz kaldığı esnaf tarafından dillendirilmekteydi. Bu hibe ve kredilere ek olarak faizsiz kredi müjdesi verildi. Meslek kollarına göre faizsiz kredi desteği ayrı ayrı şartlara sahip olarak hizmete sunuldu. Bu hizmetten yararlanmak isteyen esnafların yazımızı dikkatli okumaları gerekmektedir. Bu yazımızda Esnaf Destek Pakedi, Esnafa Faizsiz Kredi ne zaman verilecek, şartları neler, başvuru nasıl yapılır ve ödeme nasıl yapılacak gibi soruların cevaplarını detaylı olarak anlatacağız.

Sıfır Faizli Esnaf Kredisi

Halkbank ve kooperatif arasında imzalanan anlaşmada alınan kararla %100 faiz indirimli kredi fırsatı, şartları sağlayan esnaflar için hizmete sunulmuştur. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yaptığı açıklamalara göre de, borçlu olan esnafa bir takım kolaylıklar sağlanacaktır. Kooperatife borcu olan esnafın da gecikme faizlerinde belirli oranlarda indirime gidilecek. KOSGEB tarafından girişimcilerin desteklenmeye devam edeceği de belirtildi. Şimdi dilerseniz esnaflarımıza verilecek olan faizsiz kredilerin detaylarına bakalım.

Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenlere Kredi

Gelir vergisi kanununda belirtilen geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarında faaliyet gösteren ve Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi sahibi olan esnaf ve sanatkarlar %100 faiz indirim imkanı ile kredi kullanabilmektedirler. KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı kapsamında KOSGEB destekli kredilerden yararlanan esnaf ve sanatkarlar da bu kredi hizmetinden yararlanabileceklerdir. KOSGEB dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarından faizli kredi veya hibe desteğinden yararlanan esnaf ve sanatkarlar ise bu hizmetten faydalanamayacaklardır.

Peki hangi meslek kolları yararlanabilir ? Maliye Bakanlığı’nca şu dallar kabul edilmektedir;

 • El dokuma işleri
 • Bakır işletmeciliği
 • Çini ve çömlek yapımcılığı
 • Sedef kakma ve ahşap oyma işleri
 • Kaşıkçılık
 • Bastonculuk
 • Semercilik
 • Yazmacılık
 • Yorgancılık
 • Keçecilik
 • Lüle ve oltu taşı işçiliği
 • Çarıkçılık
 • Yemenicilik
 • Oyacılık
İlginizi çekebilir:  Çalışmayana Kredi Veren Bankalar

Ustalık Belgesi Olup Yeni İş Yeri Açan Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi

Meslek eğitimi kanunu kapsamında, krediye başvuru tarihi itibariyle en az bir yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ilgili meslek kolunda son bir yılda kendi adına işletme kurduğunu belgeleyebilecek esnaf ve sanatkarlara %100 faiz indirimi uygulanacaktır. Bu destekten yararlanmak için aynı işletme için başka bir kurum ve kuruluştan hibe desteği alanlar ve son bir yıl içerisinde ticari faaliyetini sonlandıran esnaf ve sanatkarlar yararlanamayacaklardır.

KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı kapsamında KOSGEB destekli kredi ve hibelerden yararlanan esnaf ve sanatkarlar da bu kredi hizmetinden faydalanabileceklerdir.

Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi

Bu krediden yararlanmak isteyen genç girişimciler için bir takım şartlar mevcuttur. Bu şartları şöyle sıralayabiliriz;

 • KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlanmamış olmak
 • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni bitirmiş olmak
 • Kredi başvuru tarihi itibariyle 30 yaşını tamamlamamış olmak
 • KOSGEB tarafından onaylanan projelerini Halkbank’a sunmak

Yukarıdaki şartları taşıyan genç girişimcilerin Halkbank’a başvuru yaparak 100.000 liraya kadar %100 faiz indirimli krediden yararlanma hakları bulunmaktadır. KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden daha önce yararlanmış olanlar, %100 faiz indirimli kredi hizmetinden yararlanamazlar.

Esnafa Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Yukarıda saydığımız üç kredi çeşidinden kendisine uygun olanı seçen esnafımız, şartları taşıdığını belgeleyen evraklarla Halkbank şubelerine başvuru yapabilirler. Halkbank aracılığıyla verilecek krediden doğan faiz indiriminden kaynaklı kayıplar ise Hazine müsteşarlığı tarafından karşılanacaktır.

KOSGEB tarafından onaylatılan projeler Halkbank’a sunularak kredi başvurusu tamamlanır. Esnaf kefalet tarafından verilen kredi miktarının pandemi döneminde 200.000 TL’ye kadar çıkarılmasına rağmen, esnaf kredisinin yıllık faizinin %8,5 olmasından dolayı; esnafa faizsiz kredi hizmetinden yararlanmak daha mantıklı görülüyor.

İlginizi çekebilir:  Ziraat Bankası Konut Kredisi Şartları ve Hesaplama

Bu yazımızda Esnaf Destek Pakedi, Esnafa Faizsiz Kredi ne zaman verilecek, şartları neler, başvuru nasıl yapılır ve ödeme nasıl yapılacak gibi soruların cevaplarını detaylı olarak anlattık. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Esnafa Faizsiz Kredi Müjdesi (Şartlar ve Başvuru) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *