Esnafa 30 Bin Faizsiz Kredi (60 Ay Vadeli) 2020

Map Anasayfa Genel Rehber Esnafa 30 Bin Faizsiz Kredi (60 Ay Vadeli) 2020
Esnafa 30 Bin Faizsiz Kredi (60 Ay Vadeli) 2020

60 Ay Vadeli 30 BİN TL Esnaf Kredisi Almak

Ticaretin canlanması, esnafı sıcak paradan yana rahatlatmak ve yeni girişimcileri desteklemek adına devlet esnaf ve küçük işletme sahiplerine çeşitli muafiyet, istisna ve faizsiz kredi imkanı sağlayacağını açıklayan karar bakanlar kurulu tarafından açıklandı. Buna göre esnaf Halkbank aracılığı ile 60 ay vadeli faizsiz kredi alabilecek. Açıklanan karar ile bankadan daha önce esnaf kredisi kullananlara ilişkin faiz indirimi yapılması kararlaştırılmıştır. Buna göre bir buçuk milyon esnaf bu kredi imkanından faydalanabilirken aynı zamanda esnaf düşük dosya masraflı bu kredi ile ihtiyaçlarını da karşılayabilecek.

Esnafın uzun zamandan beri beklediği bu haber sayesinde ticaret hayatına da önemli bir canlılık kazandırılacağa benziyor. Esnafa 30 bin faizsiz kredi kredisinin kapsamında bulunan esnaflar arasında terör sebebiyle iş yeri zarar göre, işleri durgunlaşan ve çeşitli doğal afetler nedeniyle de işleri iyi gitmeyen esnaflar da yararlanabilecek. Halkbankası yoluyla dağıtılacak bu kredi için banka bu yılın bütçesinden 1.5 milyar liralık bir ödenek ayırdı. Esnaflar alacağı kredi sayesine iş yerlerinin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri gibi aynı zamanda borç ödemesi de yapabilecek. 60 ay vadeli geri ödeme planıyla esnaf zor durumdan kurtulacak. Faizsiz kredileri uzun bir zamandan beri bekleyen esnafın 2020 yılında önemli bir gelir sağlayacağı ve önemli oranda rahatlayacağı düşünülüyor.

Esnaf Kredisi Alabilmek İçin Taşınması Zorunlu Olan Şartlar

Esnafa 30 bin faizsiz kredi olanağından faydalanabilmeleri için esnaf kefalet kooperatifine başvurmaları gerekiyor. Esnaf kefalet kooperatifinin esnaflara destek amacıyla verdiği kredi oranı 2019 yılının ilk 6 ayında tükenmişti. Bu durum esnafın önemli miktarda nakit ihtiyacının olduğunu göstermişti. Esnaflar için ayrılan bu kredi miktarının yetersiz kalması sonucunda 2020  yılı için esnaflara 1 milyar 500 milyon verileceği açıklandı. 2020 yılının ocak ayından itibaren yapılacak ödemeler Halkbankası yoluyla yapılacak.

 • Esnaflara verilecek olan 60 ay vadeli faizsiz kredi imkanından faydalanmak için esnaf iki aşamalı bir başvuru yolunu takip etmeleri gerekiyor.
 • İlk olarak esnaf kefalet kooperatifine başvuruda bulunmak gerekiyor.
 • Kooperatif başvuruları esnafın ihtiyacı, mali durumu, ödeme dengesi gibi durumlarını değerlendirerek esnafın kredi isteğini Halkbankasına yollayacak.
 • Kredi çekilmek istenilen tutar ve esnafların taleplerine göre kredi istekleri onaylanacak.
 • Taksitlerin ödenebilir bir düzeyde olması ve her talebin değerlendirilmeye alınması esnafın kredi çekmesini kolaylaştıracak.
İlginizi çekebilir:  Denizbank Gram Altın Fiyatları 2019 (Altın Hesabı Açma)

Esnafı Kurtaracak Faizsiz Kredi 2020

Esnaf kredisinin en düşük taksiti 500 liradan başlayacak. Esnafın çektiği kredi oranına öre bu taksit miktarı değişecek. Her koşulda esnafa 30 bin faizsiz kredi 60 ay vadeyle faizsiz olarak verilecek bu krediler için taksitlendirme esnafın geri ödemeyeceği kadar planlanacak. Bu sayede esnaf aylık ödeme tutarını da kendisi hesaplayabilecek. faizsiz esnaf kredisinin yanında ayrıca esnaflar diğer ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına devlet destekli düşük faizli kredi imkanına da sahip olabilecekler. Bu sayede esnafın nakit para ihtiyacının acil olarak çözülmesi sağlanacak. Esnaf kredisi alabilmek için ilk kez bu krediye başvurmak gerekiyor.

Daha önce faizsiz esnaf kredisi alan ve bu kredisinin ödemesi devam eden esnaflar başvuramayacak. Daha önce hiç faizsiz kredi almamış olmak kredi alabilmenin ana koşulu olarak sunulmuştur. Böylelikle öncelikli olarak diğer esnafları da faizsiz kredi imkanından yararlandırabilmenin önü açılmıştır. Ancak bankalardan devlet destekli düşük faizli krediler almak veya diğer bankalardan kredi çekmiş olmak esnaf kredisi almaya engel olmayacak. Küçük büyük bütün esnafın yararlanabileceği bu kredi sayesinde ülke çapındaki bütün esnafların ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanıyor. Hazine tarafından karşılanacak olan bu kredi imkanından bu sayede tüm esnaflar yararlanabilecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Esnaf Kredileri;

Faiz Karşılığını Hazine Karşılayacak

Esnafa 30 Bin Faizsiz Kredi Desteği: 60 Ay Vade
Esnafa 30 Bin Faizsiz Kredi Desteği: 60 Ay Vade

Esnafa 30 bin faizsiz kredi 60 ay vadeyle faizsiz verilecek krediler için faiz oralarının karşılığı hazine tarafından karşılanacak. Krediler Halkbankası aracılığıyla dağıtılacak. Kredi alabilmek için aracı kurumlara önceden başvurmak gerekiyor. Esnaf ve sanatkarlar odası, Türkiye esnaflar ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri birliği, esnaf ve sanatkarlar bölge müdürlükleri aracılığı ile esnaflar krediye başvurabilir. Bu kurumlar yoluyla ister 30 bin liraya kadar faizsiz kredilerden isterlerde 150 bin liraya kadar oldukça düşük faizli kredilerden yararlanabilirler.

İlginizi çekebilir:  İnternetten Kredi Veren Bankalar 2018 (Başvurusu Nasıl Yapılır?)

Hangi esnafın bu kredi imkanlarından yararlanabileceği ise açıkça düzenlenmiş durumda. Buna göre kaybolmaya yüz tutmuş önemli kültürel değerdeki meslekler, 3 yıllık usta belgesine sahip ve bir yıldan beri kendi iş yerini açmış olanlar, KOSGEB kurslarına katılarak sertifika alan ve iş projelerini onaylatmayı başarmış 30 yaş altı genç girişimciler bu kredi imkanından faydalanabilecekler. Bu krediden faydalanabilmek için son 60 ay içinde hiçbir kamu kuruluşundan faiz desteği almamış ve hibe yardımına katılmamış olmak gerekiyor.

Esnaflar İçin Diğer Kredi İmkanları

Esnaflar için 30 bin liraya kadar 60 ay vadeli faizsiz kredinin yanında ayrıca devlet destekli çeşitli hibe ve düşük faizli kredi imkanları da sağlanacak. Buna göre 150 bin liraya kadar esnaf düşük dosya masraflı ve oldukça düşük faiz tutarları karşılığında bankadan kredi çekebilecek. Bu para ile iş yerlerine çeşitli makine, malzeme ve giderlerin ödemesi yapılabilecek. Ayrıca işini büyütmek isteyen esnaflara ve yeni girişimcilere de çeşitli yardımlar yapılacak. Özellikle girişimciliğin desteklenmesi ve ticari hayatın canlandırılması için sağlanacak bu sıcak para sayesinde esnafın kısa vadeli de olsa nakit ihtiyacı karşılanacak.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Esnafa 30 Bin Faizsiz Kredi (60 Ay Vadeli) 2020 Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Esnafa 30 Bin Faizsiz Kredi (60 Ay Vadeli) 2020 Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
 1. Dodo

  Esnafım nasıl kredi çekebilirim? Yardımcı olur musunuz.

  • access_time 12 Mar 2018, 17:31
  • Cevapla
  • KrediUzman

   Beyefendi,

   Yazımızdaki bankaların kriterlerini inceleyerek size en uygun bankayı seçebilirsiniz. Bunun neticesinde banka şubesine gidebilir veya müşteri hizmetlerinden ulaşabilirsiniz.

   • access_time 13 Mar 2018, 0:26
   • Cevapla
 2. Kenan

  Bankalara olan borçları kapattım icralık tüm borçlarımı kapattım ama sicil affı olmadığı için tekrar kredi kullanamıyorum

  • access_time 25 Nis 2018, 23:34
  • Cevapla