Eski Mahkumlara Kredi Veren Bankalar ve İşkur Hibesi

Map Anasayfa Destekleme Eski Mahkumlara Kredi Veren Bankalar ve İşkur Hibesi
Eski Mahkumlara Kredi Veren Bankalar ve İşkur Hibesi

Hayatın kime ne zaman ne getireceği belli olmuyor. Bu durumlardan biri de hükümlü veya tutuklu olmaktır. Kader mahkumu olduktan sonra hayat çok zorlaşsa da, her şeyin bitiği söylenemez. Cezaevinden tahliye olan ve yeni bir hayata başlamak adına ilk iş olan yeni bir iş kurmak isteyen hükümlü ve tutuklular için bir çok kredi ve devlet desteği söz konusudur. Biz de bu yazımızda eski mahkumlara kredi veren bankalar, şartları, Eski mahkum kredisi, İŞKUR hükümlü hibesi, İŞKUR hükümlü desteği ve İŞKUR eski hükümlü iş yeri açma kredisi hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Kendi İşini Kurmak İsteyen Mahkumlar

Kendi işini kurmak, yeni hayata başlamak isteyen mahkumlar hem özel bankalar tarafından hem de devlet tarafından desteklenmektedir. Bu desteğin temel amacı; cezalarını çekerek cezaevinden çıkan mahkumların, yeni hayata adapte olmaları için bir iş ile meşgul olmalarını sağlamaktır. Tahliye olan mahkumların en çok merak ettiği konuların başında da eski mahkumlara kredi veren bankalar geliyor.

Eski Mahkumlara Kredi Veren Bankalar

Eski mahkum olan ya da şartlı tahliye ile ceza evlerinden çıkan mahkumların topluma geri kazandırılmaları için bir takım çalışmalar yapılmaktadır. Henüz tamamlanmamış olsa da; mahkumlara faizsiz kredi ve iş yeri açmak isteyen mahkumlara malzeme ve ürün desteği geleceği konuşuluyor. Cezaevlerinden çıkan mahkumların tekrar suç işleyip cezaevine geri dönmelerine engel olmak için bu tarz çalışmalar devlet tarafından yürütülmektedir. Peki cezaevinden çıkan mahkumların kendi işlerini kurmaları ve para kazanmaları için hangi bankalar kredi veriyor ?

 • Garanti Bankası
 • QNB Finansbank
 • ING Bank
 • İş Bankası
 • Halkbank
İlginizi çekebilir:  Emeklilere En Az 5.000 TL Nakit Ödeme Yapılacak

Denetimde Olan Hükümlülere Kredi Veren Bankalar

Denetimli serbestlikten yararlanarak cezaevlerinden evinin yolunu tutan mahkumlar için kredi veren banka bulunmuyor. Ancak 5 yıllık denetimini bitiren mahkumlar yukarıda saymış olduğumuz bankalardan “Eski Mahkum Kredisi” çekebilirler.

İŞKUR Hükümlü Destekleri

İnsanların para kazanmak için bir yol aramaları normaldir ancak bunu suç teşkil eden bir yöntemle yapmaları yanlıştır. Devlet de vatandaşın suça teşvik edilmesini önlemek için İŞKUR aracılığıyla bir takım destekler vermektedir. Bu desteklerden en çok bilineni ve tercih edileni de İŞKUR Hükümlü Hibesi‘dir. Cezaevinden çıkan mahkumların en kolay bir şekilde iş sahibi olabilmeleri ve para kazanabilmeleri için mesleki eğitim kursları düzenlenmektedir. Bu kurslara katılanların büyük çoğunluğu kurs bitiminde bir işe yerleştirilmektedir. Ayrıca kurs boyunca da İŞKUR tarafından para ödenmektedir.

KOSGEB Eski Mahkumlara 80 Bin TL Hibe Desteği

Hibeden yararlanmak isteyen mahkumların, KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmaları gerekmektedir. 32 saatlik bir uygulama olan bu kursu bitiren girişimcilerin hazırlayacakları iş planı KOSGEB tarafından kabul edilirse geri ödemesiz 80 Bin TL destek verilmektedir.

KOSGEB Eski Mahkumlara Kredi Desteği

32 saatlik kursu bitirdikten sonra hazırladıkları iş planı KOSGEB tarafından kabul edilen eski mahkumlara, 80 Bin TL‘lik hibenin yanında 100 Bin TL’ye kadar kredi kullandırılmaktadır.

Ayrıca KOSGEB tarafından Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında geleneksel girişimcilere 90 Bin TL’ye kadar hibe, ileri girişimcilere 400 Bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır.

Ziraat Bankası’ndan Faizsiz Kredi Desteği

Ziraat Bankası tarafından da, KOSGEB’den bağımsız olarak, iş planı kabul edilen girişimci adaylarına 100 Bin TL’ye kadar faizsiz kredi verilmektedir. Bunun için Ziraat Bankası şubeleriyle görüşebilirsiniz.

İŞKUR Eski Hükümlü İş Yeri Açma Kredisi

Geçtiğimiz yıllarda başlatılan proje ile İŞKUR tarafından eski hükümlülere 40 Bin TL’ye kadar iş kurma desteği verilmektedir. Bu destek, eski hükümlülerin kendi işlerini kurmalarına yönelik projeler için ödenmektedir. Projeye Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından da katkı sağlanmaktadır.

İlginizi çekebilir:  Ziraat Bankası İşyeri Açma Kredisi (2020 de Nasıl Alınır ve Şartları)

Cezaevinden tahliye olan veya denetimli serbestliğe tabi olarak ayrılan hükümlülerin bu destekten faydalanmaları için proje hazırlamaları gerekmektedir.

Red Edilecek Projeler

 • Üzerinde yaptırım olan kişilerin sunacağı projeler
 • Bilgi veya belgelerinde eksiklik veya yanlışlık olan projeler
 • Proje metinlerinin kısmen veya tamamen aynı ya da benzer olduğu projeler (Kopya Proje)
 • Üzerine kayıtlı işletmesi olan kişilerin sunduğu projeler

Sunulacak Projede Aranan Özellikler

 • Projenin tasarımının bilgi ve deneyimi ortaya koyması
 • Projenin amacının belli olması
 • Projenin risklerinin belirtilmesi
 • Projeden beklenen sonuçların açık açık belirtilmesi
 • Projenin istihdama katkı sağlaması
 • Projenin bütçe yapısının şeffaf olması
 • Projenin sürdürülebilir bir proje olması

Bu yazımızda  eski mahkumlara kredi veren bankalar, şartları, Eski mahkum kredisi, İŞKUR hükümlü hibesi, İŞKUR hükümlü desteği ve İŞKUR eski hükümlü iş yeri açma kredisi hakkında detaylı bilgiler verdik. Merak ettiklerinizi uzmanlarımızın yanıtlaması için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Eski Mahkumlara Kredi Veren Bankalar ve İşkur Hibesi Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Eski Mahkumlara Kredi Veren Bankalar ve İşkur Hibesi Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
 1. mustafa

  bende eskı mahkumum ıcra var hacız var ama az ne kadar cekebılırım

  • access_time 17 Ara 2020, 17:16
  • Cevapla
 2. Mehmet Akyıldız

  Ben 13 yıl kaldım cezaevinde 2007 den 2021 kadar. Eski hükümlüyüm denetimim bitti. Faydalanabilirmiyim.

  • access_time 7 Ağu 2022, 22:08
  • Cevapla
  • KrediUzman

   Şartları sağlıyorsanız tabi ki faydalanabilirsiniz.

   • access_time 8 Ağu 2022, 13:17
   • Cevapla