Emeklilere En Az 5.000 TL Nakit Ödeme Yapılacak

Map Anasayfa Destekleme Emeklilere En Az 5.000 TL Nakit Ödeme Yapılacak
Emeklilere En Az 5.000 TL Nakit Ödeme Yapılacak

Emeklilerimizin durumlarının pek iç açıcı olmadığı bilinen bir gerçek. Emeklilerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesi içinse gereken çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Tam da bu kapsamda, emekli olmuş vatandaşlarımızı ilgilendiren bir düzenleme getiriliyor. Emekli vatandaşlara maaşlarının 3 katı tutarında, en az 5.000 TL olacak şekilde ve faizsiz olarak avans verilmesi gündemde. Bu yazımızda avans ücreti nedir, emeklilere verilecek avans ücret tutarı ve detayları hakkında bilgilendirme yapacağız.

Avans Ücreti Nedir ?

Emekli maaşının alındığı bankadan, geri ödenmek üzere kullanılabilen ek hesaba avans ücreti deniyor. Her bankanın ek hesap kullanım için uygun görmüş olduğu bir faiz oranı mevcutken; emekli vatandaşların şartlarını iyileştirebilmek adına, sadece emeklilere özel olacak şekilde bu faiz oranını kaldırılması düşünülüyor. Emekli vatandaşların aylıklarının 3 katına kadar talep edebilecekleri avans ücreti; en düşük emekli maaşının şu anda 1.667 TL olmasıyla birlikte 5.000 TL’den aşağı olmayacak. Avans ücreti, 5.000 TL ve yukarısındaki miktarın avans olarak kullanılabilmesini öngörmektedir.

Emeklilere Verilecek Avans Ücret Tutarı

Normal bir banka hesabından çekilen avansın bankalar arasında ismi değişiklik göstermektedir. Ek hesap, artı hesap, eksi hesap, kredili mevduat hesabı olarak da bilinen bu avans için emeklilere özel bir tarife uygulanacak. Bu tarife neticesinde bankalar, normal banka hesaplarından kullanılan avans için uyguladıkları faiz oranlarını emeklilerin maaş hesaplarında uygulamayacaklar. Henüz tasarı resmileşmediği için, hangi bankaların bu uygulamaya dahil olup olamayacakları belli değil. Belli olduğu düşünülen tek nokta, avans ücretinin miktarı. Yukarıda da belirttiğimiz gibi; emekli bir vatandaşımız, talep etmesi hâlinde bankadan maaşının 3 katına kadar avans ücret kullanabilecek.

Örnek vermemiz gerekirse; 3.300 TL emekli maaşı alan bir vatandaşın talep etmesi hâlinde, banka tarafından 9.900 TL’ye kadar avans ücret verilebilecek. En düşük emekli maaşının 1.667 TL olduğu ülkemizde, verilecek en düşük avans ücretin de 5.000 TL olması öngörülüyor.

İlginizi çekebilir:  En Az Lise Mezunu 12.713 Personel İstihdam Edilecek

Avans Ücrete Nasıl Başvuru Yapılacak ?

Emeklilerin zaten düşük olan alım güçleri; salgın dolayısıyla her şeye zam gelmesiyle birlikte daha da düştü. Milyonlarca kişiyi etkileyen bu durumun önüne geçebilmek adına Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çalışma yapılıyor. Avans ücret talebi meclisten geçerek yasallaşırsa, emekli olan her vatandaşımızın yararlanabileceğini düşünebiliriz. Meclisten haber gelmesi durumunda ise avans ücrete nasıl başvuru yapılacağı merak konusu. Şu an için nasıl başvuru yapılacağı hakkında bir bilgi olmasa da, hangi bankaların bu uygulamaya katılacağı belli olduktan sonra başvuruların nasıl yapılacağı da netleşecektir. Bu konu hakkında gelişme olduğunda sitemiz üzerinden siz değerli okuyucularımızı bilgilendireceğiz.

Bu yazımızda avans ücreti nedir, emeklilere verilecek avans ücret tutarı ve detayları hakkında bilgilendirme yaptık. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Emeklilere En Az 5.000 TL Nakit Ödeme Yapılacak Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *