EFT Nedir?

Map Anasayfa Kampanyalar EFT Nedir?

Ev sahibinize, ailenize ya da arkadaşlarınıza acil bir şekilde para göndermeniz gerekebilir. Acil para gönderim işlerinizi ATM’den ya da mobilden online olarak hızlı bir şekilde para gönderimi yapabilmeniz mümkündür. Hızlı ve kolay bir şekilde para transferi yapabilmek için iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlar belirgin özelliklere göre ayrılmış olan EFT ve havale seçenekleridir. 

EFT Nedir?

Elektronik Fon Transferi olan ve kısa bir şekilde EFT diye adlandırdığımız yöntem farklı bankalar arasında para transferi yapılırken kullanılmaktadır. Örneğin A bankasını kullanıyorsunuz ancak para göndermek istediğiniz kişi B bankası ile çalışıyor. Böyle bir durumda para göndermek için kullanacağınız yöntem EFT olmaktadır. Farklı bankadan birine para göndermek istediğiniz zaman ek ücret ödemeniz gerekecektir. 

EFT ile yapılan para transfer işlemi belirli saat aralıklarında yapılmaktadır. Bu saat aralığı bankaların kendi çalışma saatleri olmaktadır. EFT ile para transfer işlemi yapmak istiyorsanız bu işlemi bankanın çalışmadığı saatlerde yapabilmeniz mümkün değildir. Bu durum hafta sonu içinde geçerli olmaktadır. Çok daha açık bir şekilde anlatacak olursak başka bir bankada hesabı bulunan kişiye saat 20:00 gibi EFT ile para göndermek istediniz. Eğer bu işlemi Cuma günü hariç hafta içi bir günde yaptıysanız göndermiş olduğunuz para hesaba sonraki gün mesai başlayınca geçecektir. Ancak Cuma günü para gönderimi yaptıysanız para Pazartesi mesai başladığında hesaba geçecektir.

EFT işlemini yapacaksanız para göndereceğiniz kişinin IBAN ya da hesap numarasını, göndereceğiniz bankanın adını, şubesini, para gönderimi yapacağınız kişinin kimlik numarasını bilmeniz gerekmektedir. Para gönderimini şubeden yapabileceğiniz gibi ATM ya da mobil olarak da gönderim yapabilmeniz mümkündür. 

Havale Nedir?

Havale işlemi A bankasında bulunan hesabından yine A bankasında hesabı bulunan kişiye para gönderimi yapmanızdır. Bazı bankalar havale için ücret talep etse de bazı bankalar herhangi bir ücret talebinde bulunmuyor.  Havale işlemi aynı banka üzerinden yapıldığı için her saatte hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Havale işlemini yapabilmek için para göndereceğiniz kişinin IBAN ya da hesap numarasını bilmeniz gerekmektedir. Havale işlemi 2- 3 dakika gibi kısa bir süre içinde tamamlanabilmektedir.

İlginizi çekebilir:  Akbank Düşük Faizli Konut Kredisi (Faiz Oranları ve Hesaplama)

Havale ve EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

EFT ve havale işlemlerinin her ikisi de para transfer işleri olarak bulunsa da temel noktalar itibari ile birbirlerinden ayrılmaktadır;

  • İlk fark banka olarak bulunmaktadır. Havale işlemi aynı banka içerinde yapılan bir işlem olarak bulunur. EFT işlemi ise farklı bankalar arasında yapılan işlem olarak bulunmaktadır.
  • EFT işlemini sadece bankanın mesai saatleri arasında yapabilmeniz mümkünken havale işlemini istediğiniz saatte yapabilmeniz mümkündür.
  • Her banka EFT işlemi için belli bir ücret almaktadır.  Havale işlemi için alınan ücretler baktığımız zaman bazı bankaların sadece ücret talebinde bulunduğunu söyleyebiliriz. Ancak burada belirtilmesi gereken asıl nokta EFT işlemi için alınan ücretin havale işleminden fazla olduğudur.

Para transfer işlemini mobil olarak ya da ATM’den yaptığınız zaman bankaların yanlış bir gönderim yapılmaması için belirlemiş olduğu bir takım kriterler bulunmaktadır. İlk olarak para gönderimi yapacağınız kişinin girmiş olduğunuz bilgileri birbiriyle uyuşmuyorsa banka bu işlemi gerçekleştirmeyecektir. İşlem yaparken IBAN ya ada hesap numaranız ad soyad  bilgisi ile eşleşmemesi durumda banka göndermiş olduğunuz ücreti sizin hesabınıza tekrar yönlendirecektir. Yanlış bir işle m yapmamak için gerekli olan tüm bilgilere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bilgileri tam bir şekilde gireniz halinde hem mobilden hem de ATM’den kısa bir süre içinde para gönderimi yapabilmeniz mümkün olmaktadır.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

EFT Nedir? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *