e-Devlet Miras Sorgulama nasıl yapılır, bana miras kaldı mı ?

Map Anasayfa Sorgulamalar e-Devlet Miras Sorgulama nasıl yapılır, bana miras kaldı mı ?
e-Devlet Miras Sorgulama nasıl yapılır, bana miras kaldı mı ?

Aile bireylerinin birinin ya da birkaçının vefatından sonra geride kalan yakınlarına vefat eden kişi tarafından taşınmaz mal, taşınır mal, para, altın gibi ölümünden sonra kalan mallar miras olarak bırakılmaktadır. Ülkemizde vefat eden kişinin, ölümünün ardından size miras bırakıp bırakmadığının öğrenmesi için bazı yollar bulunmaktadır. Sizler için hazırladığımız yazımızda adınıza e-devlet miras sorgulama nasıl yapılır, E devlet kapısı üzerinden miras işlemlerini nasıl yapabileceğinizi detaylı olarak anlatacağız.

blank

Adıma Miras Var mı Nasıl Öğrenebilirim?

E-Devlet Kapısı miras sorgulama hizmetini kullanmak, adınıza miras olup olmadığını öğrenmenin en kolay yoludur. Bu uygulamayı kullanmak için e – devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılması şarttır. Yaptığınız miras sorgulaması sonucunda adınıza bırakılan miras olup olmadığı ile ilgili tüm bilgilere e-devlet Kapısı üzerinden erişim sağlanmış olacaktır.

E – Devlet Kapısı Üzerinden Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

E – devlet kapısı üzerinden miras sorgulama işlemi erişime açılmaktadır. E-devlet kapısını kullanmanız için, öncelikle bir şifrenizin olması gerekmektedir. Bu şifre yapacağınız miras sorgulama işlemi için kendi adınıza olmak zorundadır. E– devlet kapısı şifresini temin etmek için, bulunduğunuz yerlerde bu işlemi yapan PTT şubelerine giderek belirli bir ücret karşılığında satın alınabilmektedir.

Miras sorgulama işlemini yapmak için E – devlet kapısına T.C kimlik numaranızı ve PTT şubesinden aldığınız şifre ile giriş yaptıktan sonra, adınıza bırakılmış miras sorgulama işlemini yapmak için sistem üzerinden yapılması gereken adımları aşağıda sizler için sıraladık.

  1. Öncelikle E – devlet kapısı sistemine girmek için, www.türkiye.gov.tr adresinden şifre ile giriş yapın.
  2. Karşınıza gelen Ana sayfa ekranında bulunan arama motoruna ‘Veraset ilamı sorgulama’ yazın.
  3. Açılacak olan yeni sayfada size miras bırakan kişiye ait T.C. kimlik numarasının da bilinmesi gerekiyor. Aksi takdirde sorgulama işlemi gerçekleştirilemiyor.
  4. Sorgulama sonucunda adınıza bırakılan bir miras varsa, karşınıza çıkartıyor.
İlginizi çekebilir:  E-Haciz Nedir, Nasıl Kaldırılır ? E-Haciz Sorgulama
blank

E – Devlet Kapısı Üzerinden Miras Sorgulama için Bir Zaman Var mıdır?

Özellikle unutulmaması gereken bir husus ise, adınıza bir miras kalıp kalmadığını sorguladığınızda sadece belirli bir dönemi kapsamaktadır. Yapacağınız sorgulama size miras bırakan kişinin vefat tarihi 1990 yılı ve sonrasında olması gerekmektedir. Bu nedenle E – devlet kapısı üzerinden yapılacak olan miras sorgulamalarında bu tarih aralığına dikkat etmeniz gerekmektedir. 1990 yılı öncesi için yapacağınız miras sorgulaması sonucu bir şey çıkmayacaktır.

E – Devlet Kapısı Sorgulamasında Miras Çıkarsa Ne Yapmalıyım?

Yaptığınız adıma miras var mı? sorgulaması sonucunda, size bir miras kalmış. Bu miras nedeniyle devlete ödemeniz gereken Veraset ve İntikal Vergisi çıkmaktadır. Adınıza çıkan mirasın değeri, ödeyeceğiniz verginin miktarını da etkilemektedir. Bu vergi, 240 bin TL’ye kadar olan miraslarda %1 oranında uygulanmaktadır. Bu oran mirasın tutarına göre %10’a kadar çıkabilecektir.

blank

E – Devlet Kapısı Üzerinden Miras Belgesi Almak Mümkün müdür?

Adınıza bir miras kaldığını E – devlet kapısı üzerinden yaptığınız miras sorgulaması sonucunda kesinleşti. Ancak bu kalan mirasın size ait olduğunu belgelemek için alınması gereken bir belge vardır ve bu belgenin adı da Mirasçılık Belgesi belgesidir. Bu belge için E – devlet kapısı üzerinden yoğun talep olması nedeniyle, yapılacak talepler UYAP sistemi üzerinden verilmeye başlamıştır. Adınıza kalan mirası belgelemek için, Mirasçılık Belgesi almak istiyorsanız, yine E – devlet kapısı üzerinden UYAP sistemine giriş yaparak bu belgeyi sistem üzerinden talepte bulunabileceksiniz

blank

E – Devlet Kapısı Sorgulamasında Kayıt Bulunamadı Yazarsa Ne Anlama Gelir?

Adınıza miras bıraktığını düşündüğünüz kişinin kimlik bilgilerini girerek E – devlet kapısı üzerinden yaptığınız miras sorgulama işlemi sorgulama sonucunda karşınıza ‘miras sorgulama kayıt bulunamadı’ şeklinde uyarı çıktı. İşte bu uyarı adınıza miras bıraktığını düşündüğünüz kişinin yapmış olduğunuz miras sorgulama işlemi sonucunda, bu kişiden size herhangi bir miras bırakılmadığı anlamına gelmektedir.

İlginizi çekebilir:  VEDOP Beyanname sorgulama

E-DEVLET KAPISI MİRAS SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bu yazımızda sizlere e-Devlet miras sorgulama nasıl yapılır hakkında detaylı bilgiler verdik. e-devlet kredi notu sorgulama ile ilgili bilgi almak isterseniz linke tıklayın.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

e-Devlet Miras Sorgulama nasıl yapılır, bana miras kaldı mı ? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *